Covid-19 Geçiren Erkeklerde İktidarsızlık Sorunu

Koronavirüsün vücuttaki damar sistemine zarar verdiği biliniyordu ancak bazı bilim insanları tarafından yapılan son araştırma, uzun süre covid-19 tedavisi gören bazı erkeklerde ereksiyon bozukluğu (iktidarsızlık) görüldüğünü ortaya koydu.

Covid-19 Geçiren Erkeklerde İktidarsızlık Sorunu

Bizi Takip Et


Bilindiği üzere koronavirüs hastalığı damarlara zarar verebiliyor bu da vücudun damarlar tarafından beslenen o bölümlerini olumsuz etkiliyor. Yapılan son araştırmalara göre,Covid-19'un neden olduğu damar iltihaplanması, bazı erkeklerde virüsten kurtulduktan sonra da ereksiyon bozukluğuna (iktidarsızlık) yol açabiliyor.

Independent Türkçe'nin haberine göre, Ohio'daki Cleveland Kliniği'nden ürolog Ryan Berglund, virüse yakalanan kişilerde bu sorunun anekdotsal kanıtlarını saptadığını söyledi. Berglund, "Bilhassa iltihaplanabilen kan damarları... tıkayıcı bir duruma neden olarak erekte olabilmeyi olumsuz yönde etkileyebilir, buradaki en endişe verici mesele, hastalıktan kaynaklanan ereksiyon bozukluğunun Kovid'le bağlantılı altta yatan diğer vasküler hastalıkların da göstergesi olabileceği" dedi.

EREKSİYON BOZUKLUĞU NEDENLERİ

Uzmanlara göre 3 faktör virüsle ereksiyon bozukluğu arasındaki olası bağlantıları açıklayabilir. 

* Aksayan kan akışı gibi kardiyovasküler problemler,

* Kovid'le bağlantılı stres veya kaygının tetiklediği akıl sağlığı sorunları,

* Hastaları hem Kovid'e hem de Kovid'in semptomlarına karşı daha korunmasız bırakan kötü genel sağlık durumu.

EREKSİYON BOZUKLUĞU KOVİD İLİŞKİSİ

Daha önce ereksiyon bozukluğu şikayeti olmayan erkeklerin Covid-19 enfeksiyonunun başlangıcından sonra bu bozukluğun epey şiddetli bir halini geliştirdiğini" tespit eden araştırma, sadece 4 erkeği inceledi. Bunların ikisi virüse yakalanmış, ikisiyse yakalanmamıştı.

Fakat bilim insanları, kesin bir bağlantı kurulmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Yapılan çalışma, Kovid'in ereksiyon bozukluğuna ne şekilde yol açabileceğini belirlemek için gelecekte de araştırmaların devam etmesi gerektiği sonucuna vardı.


İçeriği Paylaşın