Araştırma: Kalp Evlat Acısına Dayanamıyor! Risk 3 Kat Fazla!

PLOS Tıp Dergisinde yeni yayınlanan araştırmaya göre, çocuğunu kaybeden anne babada yüzde 21 oranında iskemik kalp hastalığı görülme ya da kalbe kan akışında azalma sorunu artıyor.

Araştırma: Kalp Evlat Acısına Dayanamıyor! Risk 3 Kat Fazla!

Bizi Takip Et


PLOS Tıp Dergisi'nde yayınlanan yeni bir araştırmada, evlat acısının ebeveynlerin kalbinde  fiziksel zarara yol açtığı ortaya kondu.

Araştırmaya göre, evlat acısı yaşayanların, ölümü izleyen günlerde kalp krizi riski 3 kat artıyor. ve bu risk, yıllar boyunca sürebiliyor. 

İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, Danimarka ve İsveç’te evladını kaybetmiş ailelerle yapılan araştırmayı anlattı, çocuğunu kaybetmiş ailelere destek tavsiyesinde bulundu.

BİRİNCİ HAFTA RİSK 3 KAT FAZLA

“1973- 2016 yılları arasında Danimarka ve İsveç’teki 6 milyon 711 bin 952 ebeveynin, doğum ve tıbbi kayıtları kullanılarak bilimsel bir çalışma yapıldı. Bu kişilerden 126 bin 522’si araştırmaya konu olan zaman zarfı içinde en az bir çocuğunu kaybetmişti. Bu araştırmada bebek ve çocuklarını kaybeden ebeveynlerin yanında ergenlik çağındaki ve 29 yaşına kadar olan çocuklarını kaybeden ebeveynler de incelendi.

KALP KRİZİ RİSKİ 3 KAT ARTIYOR

Araştırma sonunda, bir çocuk ölümünün, ebeveynlerde yüzde 21 oranında iskemik kalp hastalığı görülme ya da kalbe kan akışında azalma ile ilişkili olduğunu bulundu.

Ölümden sonraki birinci haftada kalp krizi riski, çocuk kaybı yaşamamış kişilerdeki kalp krizi riskinden üç kat fazla idi. Risk özellikle kaybı izleyen ilk aylarda daha yüksek görülüyor. 

TIBBİ VE MANEVİ DESTEK ALINMALI

Yas aynı zamanda depresyonu, endişeyi ve diğer psikiyatrik bozuklukları tetikleyerek, kalp hastalığı riskini artıran alkol bağımlılığı, ilaç bağımlılığı, sigara ve kötü yaşam tarzı davranışlarına da yol açabildiğini dile getiren Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, "Bir çocuğun ölümü, potansiyel olarak uzun vadeli sağlık sonuçları olan aşırı bir yaşam olayıdır. Bu acılı günlerde, aileden, arkadaşlardan ve sağlık uzmanlarından destek alınmalı.” tavsiyesinde bulundu.


İçeriği Paylaşın