Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi’ne İki Uluslararası Ödül

Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi’ne İki Uluslararası Ödül

Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi’ne İki Uluslararası Ödül

Bizi Takip Et


Yaşam bilimleri şirketi Bayer, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) işbirliğiyle yürüttüğü Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi ile dünyanın en prestijli iş ödülleri programı Stevie® Award, 13. The International Business Awards kapsamında “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk” kategorisinde gümüş ödüle layık görüldü. Her yıl, uluslararası arenada en başarılı iş projelerini ödüllendiren programa bu sene 3.800’den fazla başvuru yapıldı.

Bir hafta içerisinde iki uluslararası ödülün sahibi olan Bayer Genç Bilim Elçileri’nin ikinci ödülü ise İngiltere’den geldi. Dünya çapındaki sosyal sorumluluk projelerini “mükemmellik seviyesi” doğrultusunda değerlendiren The International CSR Excellence Awards ise projeyi bronz ödül ile taçlandırdı.

Bayer Kurumsal İletişim Müdürü Nevra Çağman, kazanılan ödül hakkında; “Bayer olarak, geleceğimizin sorunlarına çözüm bulacağını umduğumuz bilim insanlarını yetiştirmeye katkı sağlayacak bir proje yürütüyoruz. Türkiye’de projeyi yönettiğimiz 5 yıl boyunca buluştuğumuz çocukların heyecanı ve merakı, her zaman en büyük motivasyon kaynağımız oldu. Uluslararası arenada en iyi kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin değerlendirildiği bir organizasyon tarafından ödüllendirilmek ise gurur verici” dedi.

Toplum Gönüllüleri Vakfı, Projeler Departman Yöneticisi Özlem Ezgin ise “2011 yılında başlayan Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi, 2014 yılında Bilim Tohumları Ekibi ile büyüdü. Toplum Gönüllüsü Gençler, 67 farklı şehirde 18.834 çocuk ile bilimin eğlenceli dünyasını keşfederken, birer bilim okuryazarı birey olma yolunda ilerledi. Çocuklarla birlikte Türkiye’nin dört bir tarafına ulaştık. Birçok deneyim yaşadık. Yaşamaya da devam ediyoruz. Bu ödüller bize ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu tekrar hatırlattı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz“ dedi.

Türkiye’nin dört bir yanında ilköğretim çağındaki çocuklara bilim okuryazarlığı eğitimi veren Bayer Genç Bilim Elçileri ve projenin gezici birimi Bilim Tohumları Ekibi; bugüne kadar yaklaşık 20 bin çocuğun bilime ilgi duymasına destek oldu. Geçtiğimiz yıl İngiltere’nin en prestijli ödül programlarından Best Business Awards’ta “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk” kategorisinde ödül alarak başarısını tescilleyen Bayer Genç Bilim Elçileri projesinin hedefi ise 5 yılın sonunda Türkiye genelinde 25 bin çocukla buluşmuş olmak.

BAYER GENÇ BİLİM ELÇİLERİ PROJESİ

Bayer‘in Toplum Gönüllüleri Vakfı ile birlikte gerçekleştirdiği “Bayer Genç Bilim Elçileri” projesi ilköğretim çağındaki çocukları gelecekte bilim insanı olma yönünde yüreklendirerek Türkiye’de bilimin gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor. Çocukların bilime bugüne kadar hiç bakmadıkları bir pencereden bakmalarını sağlamak, bilime ilgi duymaları için onları teşvik etmek ve hatta bilim alanında çalışmalar yapmak için yüreklendirmek projenin temel amaçlarını oluşturuyor.

Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi’nin iki aşaması bulunuyor; öncelikle gönüllü üniversite öğrencilerinden oluşan Bilim Elçileri, “Bilim Okuryazarlığı” başlığında formal olmayan eğitim modülleriyle tasarlanmış bir eğitime katılıyor. Ardından ilköğretim çağındaki çocukların bilime ilgi duymalarını ve bilimi sevmelerini sağlamak üzere, ilköğretim okullarında bir dizi etkinliği hayata geçiriyor. Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi gelecek yıl da çocuklarla buluşmaya devam edecek.

BİLİM TOHUMLARI EKİBİ

“Bilim Tohumları Ekibi”, Bayer Genç Bilim Elçileri projesinin, Bayer’in Türkiye’deki 60. Yıldönümüne özel geliştirilen bir uzantısı olarak 2014 yılında hayata geçirildi. Bu kez, Toplum Gönüllüsü gençler gezici bir eğitim aracı ile yola çıkarak kırsal yerleşimdeki çocuklar ile buluşuyor. Bilim Tohumları Ekibi, Türkiye’nin dört bir tarafında yaşayan çocuklara hayatları boyunca unutamayacakları, öğrenirken aynı zamanda eğlenmelerini sağlayacak deneylerle dokunuyor. Bilim Tohumları Ekibi gelecek yıl da yollarda olacak.


İçeriği Paylaşın