Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu Belirtilerine Dikkat!

Avrasya hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, özellikle bebeklerde sıklıkla görülen kulak enfeksiyonları ve belirtileri hakkında önemli bilgiler verdi.

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu Belirtilerine Dikkat!

Bizi Takip Et


Bebekler, ne yazık ki konuşamadıkları dönemde sıkıntılarını dile getiremezler. Bu yüzden olumsuz durumları ruh hallerine yansıtarak ebeveynlerinin bunu anlamasını beklerler. Bu noktada ebeveynlerin oldukça dikkatli olması ve bebeklerinin hareketlerini iyi gözlemlemeleri gerekmektedir. Kulak enfeksiyonları konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmayan ebeveynler için Avrasya hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, önemli bilgiler verdi.

KULAK ENFEKSİYONLARI SIK TEKRARLANDIĞINDA OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURUYOR

Bebeklerde kulak enfeksiyonları sıklıkla yaşanılabilen bir durum olduğunu ve bulaşıcı bir hastalık olmasa da önlem alınmadığında ve çok sık tekrarlandığında önemli sorunları beraberinde getirebildiğinin altını çizen Dr. Ersin Sarı," Genellikle soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve sinüzit gibi rahatsızlıklar,kulak enfeksiyonunun meydana gelmesinde belirleyici bir rol oynar. Bu hastalığın bebeklerde sık görülme nedeni ise bebeklerin östaki borusunun normale göre çok daha kısa olmasıdır. Bu vaka bebeklerin kulaklarının ağrımasına ve huzursuz olmasına neden olur. Çoğu ebeveyn bebeğindeki huzursuzluk ve sıkıntıyı anlayamaz. Bu noktada kulak enfeksiyonlarının belirtilerini bilmek ve hastalık ile ilgili farkındalığı artırmak bebeğin sağlığı için çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

"EBEVEYNLER BEBEKLERİNİ İYİ GÖZLEMLEMELİ"

Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi ilk belirtiler bebeğin ruh halindeki değişimlerdir. Bu noktada ebeveyn olarak bebeğinizdeki değişikliklere ve huzursuzluklara dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bebeğiniz normal şartlara göre daha fazla ağlıyorsa ve bu şekilde bir ağrısı olduğunu belli ediyorsa özellikle de yakın zamanda bir solunum yolu hastalığı geçirmişse kulak enfeksiyonundan şüphelenilebilir.

Ağlama ve huzursuzluğun yanı sıra bebeğiniz ellerini sürekli kulağına götürür. Bu hareket bebeğinizin acı çektiğini ve bir ağrısı olduğunu size anlatmak içindir. Diğer bir belirti ise ishal ve kusmadır. Kulak iltihabına neden olan bakteriler, gastrotestinal sistemi etkileyebilir ve buna bağlı olarak ishal ve kusma durumları gözlemlenebilir. Aynı zamanda bebeğin iştahında azalmalar gözlemlenebilir. Çünkü yutkunmakta ve çiğnemekte zorluk çekebilir. Bazı durumlarda ise kulağından sıvı gelebilir. Eğer bu belirtilerle karşılaşıyorsanız mutlaka bebeğinizi bir doktora götürmelisiniz.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

·       Gece sık sık uyanma,

·       Uykuda birden bağırma ve ağlamaya başlama,

·       İşitme yeteneğinde azalma,

·       Oturduğu yerde dengede kalmakta zorlanma,

·       Sürekli kulağıyla oynaması,

·       Yüksek ateş.

Hastalığın oluşumunu etkileyen belirli faktörler var

Kulak ağrılarında en sık görülen enfeksiyon orta kulak iltihabıdır. Bir diğer yaygın enfeksiyon ise dış kulak iltihabıdır. Bunun yanı sıra bebeğiniz diş çıkardığı dönemlerde ya da fazla rüzgara maruz kaldığında da ağrılar oluşur. Kulak enfeksiyonlarının nedeni, bebek kulak zarının arkasına sıvının birikmesi ya da orta kulak parçalarının kulak zarının arkasına saklanmasıdır. 

Bu duruma genellikle bakteriler neden olur. Boğaz ağrısı ve üst solunum yolları rahatsızlıkları gibi vakalarda bu durumun ortaya çıkma ihtimali yükselir. Çünkü bakteriler kaçış yolu olarak kulak zarının arkasına saklanıp orada uzun süre kalabilirler.

MUTLAKA ÖNLEM ALIN

Eğer bebeğinizde yukarıda bahsedilen belirtiler varsa mutlaka uzman bir doktora başvurmalı ve hemen tedavisine başlamalısınız İdiyen Avrasya hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı,  Bunun yanı sıra alacağınız birkaç küçük önlemle bebeğinizin bu hastalığa yakalanma riskini azaltabileceğinizi dile getirdi. 

Bebeğinizi kulak enfeksiyonlarından korumanın yolları şöyle sıralanabilir; bağışıklık sisteminin güçlü olması, kulak iltihaplarının riskini azaltır. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmek önemli. 2 yaşına kadar bebeğiniz her istediğinde onu emzirmek ve anne sütünün ana yemek olduğunu unutmadan ek besin takviyesi yapmak yararlı olacaktır. Seçilecek ek besinler mineral ve vitaminler açısından zengin olmalıdır. 


İçeriği Paylaşın