Bebeklerde Reflünün 8 Belirtisi

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş bebeklerde reflü hakkında önemli bilgiler verdi.

Bebeklerde Reflünün 8 Belirtisi

Bizi Takip Et


Bebeklerde reflü anneleri en çok endişelendiren konular arasında yer alıyor. Bebeklerde reflü olup olmadığını anlamanın ise birçok yolu bulunuyor. İşte bebeğinizin size verdiği sinyalleri iyi anlamanızı sağlayacak yollar...

*Emmeyi reddetme, kendini geriye atma,
*Kilo almada azalma,
*Ses kısıklığı,
*Tekrarlayan alt ve üst solunum yolu bulguları,
*Akciğer bulguları,
*Kansızlık,
*Özellikle yatar pozisyonda öksürük olması,
*Uyku apnesi. 

REFLÜ NEDİR?

Reflü mide içeriğinin istemsiz bir şekilde yemek borusuna çıkmasıdır. Regürjitasyon ise mide içeriğinin gözle görülür halde ağızdan çıkmasıdır. Yenidoğan ve süt çocukluğunda regürjitasyon tüm çocuklarda görülebilen normal bir durumdur. Birinci haftadan sonra altıncı aydan önce görülür, 4-6 aylıkta genel olarak pik yapar ve sonradan azalarak kaybolur. Regürjitasyonda büyüme gelişme normaldir, hastada organik herhangi bir bozukluk yoktur.

Reflüde ise mide içeriği yemek borusuna gelip gittikçe yemek borusunun iltihabı, apne, reaktif hava yolu hastalığı, akciğere kaçma, beslenme ve yutma zorlukları veya gelişme geriliği gibi birtakım komplikasyonlar ortaya çıkar. Biz bu duruma gastroözofageal reflü hastalığı adını veririz.

BEBEKLERDE REFLÜ

Bebeklerde reflü hastalığı fizyolojik yani normal bir durum değil, yüzde 2-8 oranında görülür. İlk haftadan itibaren başlayabilir.  4 aylık sağlıklı bebeklerin yüzde 41-67’sinde günde birden fazla regürjitasyon vardır. 6’ncı aydan sonra azalır, yürümeye başladıktan sonra geçer.


İçeriği Paylaşın