Benimle Gülümse Projesi

Benimle Gülümse Projesi

Benimle Gülümse Projesi

Bizi Takip Et


İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu tarafından 2016 yılı Mali Destek Programları kapsamında yapılan proje başvurularından İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin proje sahipliği yaptığı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı Kapsamında ‘Benimle Gülümse Projesi’   başarılı bulunmuş olup projenin İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenmesi kararlaştırılmıştır.

Engelli bebek ve çocukların kendi ortamlarında, devlet himayesi altında, ulaşılabilir ve sürdürülebilir koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerini almaları sağlanarak Türkiye geneli için örnek model oluşturmak amacıyla İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği proje sahipliğinde Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ortaklığında, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü iştiraki ile gerçekleştirilecek olan ‘BENİMLE GÜLÜMSE’ projesi ile Genel Sekreterlik bünyesindeki ilçelerde (Adalar, Tuzla, Pendik, Sultanbeyli, Kartal, Maltepe) ikamet eden 6 (altı) yaş altındaki engelli bebek ve çocuğun ağız ve diş sağlığının mevcut durumları tespit edilecek, ebeveynlerine koruyucu diş hekimliği ve doğru beslenme konularında eğitim verilecektir.

ENGELLİ ÇOCUKLARA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN MOBİL ÜNİTELER

Bu sayede engelli çocuklarla iletişim ve koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleri konusunda eğitim verilmesi planlanan ekipler ile birlikte mobil ünitler kullanılarak çocukların kendi ortamlarında engellilik durumlarına göre ağız ve diş sağlığı kontrolleri sağlanarak ebeveynlerine eğitim verilecektir ve koruyucu diş hekimliği uygulamaları gerçekleştirilecektir. Aynı zamanda ebeveyn eğitimi ile ilgili olarak danışma hattı, web sitesi uygulamaları gibi kitle iletişim araçlarının aktif kullanılması sağlanacaktır.

Riskli ve dezavantajlı gruptaki engelli çocukların proje kapsamında hedef grup olarak seçilmesinin en önemli sebeplerinden biri engelli çocuklarda kaybedilen her dişin daha büyük problemleri arkasından getirmesidir. Diş kaybı ile ortaya çıkan konuşma ve çiğneme problemleri çocuğun eğitiminde ve hayatında verimi düşürebilmektedir. Hastaların çoğu protez ve diğer apareyleri kullanmaya uyum gösterememektedirler. Bu nedenle de eksik dişlerle hayatlarına devam edebilmek oldukça güç olmaktadır.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Lütfullah Orhan, Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Yakup Çağ, Türkiye Spastik Çocukları Vakfı Genel Direktör Yardımcısı Osman Fehmi Öztürk T.S.C.V. Projeler Birimi Yönetmeni Burak Keskin, Türkiye Spastik Çocukları Vakfı Özel Metin Sabancı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Turgay Arık, İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği ekibinin katılımı ile “Proje Başlangıç Toplantısı” gerçekleştirilmiştir.

Genel Sekreter Doç. Dr. Ahmet Lütfullah Orhan proje başlangıç toplantısında gerçekleştirdiği konuşmasında; Benimle Gülümse Projesi ile 6 yaş altındaki engelli bebek ve çocuğun doğumundan itibaren sağlıklı bir ağız florası oluşturulması amacıyla yapılan kontroller ve aile eğitimleri esnasında sadece ağız ve diş sağlığı muayenesi değil; kalp hastalıkları, nörolojik bulgular, enzim ve demir eksikliğinin tespiti, engelli olmayan çocuklar ile engelli çocukların sağlık durumlarının mukayese edilmesi amacıyla da çalışmaların yürütülebileceğini dile getirerek böyle bir projenin ev sahibi olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etmiştir.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği ekibi tarafından gerçekleştirilen proje sunumu ile devam eden Proje Başlangıç Toplantısında projenin genel ve özel amaçları, hedef grubunun seçilme nedenleri, beklenen sonuçlar, teknoloji, eğitim faaliyetleri, tanıtım-basın, proje hazırlık, proje izleme ölçme değerlendirme faaliyetleri, proje ekibi, projenin tamamlanması süreçleri tüm katılımcılara aktarılmıştır.


İçeriği Paylaşın