Pfizer Yöneticileri Hacettepeli Bilim İnsanlarıyla Buluştu

Pfizer Yöneticileri Hacettepeli Bilim İnsanlarıyla Buluştu

Pfizer Yöneticileri Hacettepeli Bilim İnsanlarıyla Buluştu

Bizi Takip Et


Pfizer Global Ar-Ge Merkezinden bilim insanları ve üst düzey yöneticileri, çalışma prensiplerini paylaşmak ve Türk bilim insanlarıyla tanışmak için Hacettepe Üniversitesi’ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Pfizer-Hacettepe İşbirliği Yürütme Kurulunun attığı ilk somut adımlardan biri olan bu toplantı, iki kurumun bilim insanlarının bir araya gelerek ortak geliştirebilecekleri projelerini görüştükleri ilk platformu oluşturdu. Pfizer’in dünyadaki toplam 6 Ar-Ge Merkezi’nin başındaki 2 yöneticisi de buluşma için Türkiye’deydi.
Pfizer Global Ar-Ge Merkezi yöneticilerinin şirketin Ar-Ge vizyonu, hedefleri ve stratejileri hakkında bilgi verdiği buluşmada, ilaç dünyasında mevcut ve gelişen teknolojilerin rolü de masaya yatırıldı.

Kişiye yönelik ilaçta mevcut durum ve gelecek senaryolarının konuşulduğu buluşmada, Hacettepeli bilim insanları da yürütmekte oldukları çalışmalar hakkında sunumlar gerçekleştirdiler.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Türk bilim dünyasında öncü bir rol üstlenen ve her zaman daha ileriyi hedefleyen Hacettepe Üniversitesi’nin bilim insanlarını, Pfizer’in ilaç araştırması alanındaki deneyimli üst düzey yöneticileri ve bilim insanları ile buluşturmanın ve onlara global bilim dünyasının kapılarını açmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

ÜNİVERSİTE-SANAYİİ İŞBİRLİĞİ

Hacettepe Rek. Yrd. Teknokent A.Ş. Yön Kur Bşk, Yürütme Kurulu Eşbaşkanı Prof. Dr. Selçuk Geçim ise üniversite ve sanayi arasındaki işbirliğini geliştirmenin önemine vurgu yaparak, “Her ikisi de çalışmalarına 1957’de başlamış, işbirliği ve yenilikçilik nosyonlarını kurumsal değerleri kabul eden iki öncü organizasyonun bir araya geldiği, heyecan verici ve uzun soluklu bir işbirliğinin somut adımlarını atmaya başladık. Üniversite-sanayii işbirliğine örnek oluşturan bu işbirliği sayesinde, üniversitemizdeki akademik birikimi ve araştırma sonuçlarını ekonomik değere dönüştürme fırsatı bulacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesi ile hayata geçirdikleri işbirliğinin Türk bilim dünyasının uluslararası alandaki başarılarını daha da ileriye taşıyacağını belirten Pfizer Türkiye Genel Müdür Yardımcısı ve Yürütme Kurulu Koordinatörü Dr. Hüseyin Demircan şunları söyledi: “Bu işbirliği kapsamında, Pfizer ile karşılıklı olarak ilgi alanlarının örtüştüğü konularda yeni öneriler değerlendirilecek ve ilaç keşfine yönelik projeler her iki tarafın da ilgisini çekmesi halinde Pfizer Ar-Ge ofisi aracılığıyla küresel Ar-Ge çalışmalarına dahil edilecek. Bu projeleri desteklemek için bilgi transferi, alt yapı iyileştirmeleri ve bilimsel araştırmaların teşviki konularında projeler planlıyoruz. Pfizer’in 6 Global Ar-Ge merkezinin başındaki 2 yöneticinin bugün burada bulunması, Pfizer’in Türk bilim insanlarına duyduğu güvenin ve bu konuda ki kararlığının göstergesidir.”


İçeriği Paylaşın