Bitki Çayı Tüketirken Nelere Dikkat Etmeli?

Bitki Çayı Tüketirken Nelere Dikkat Etmeli?

Bitki Çayı Tüketirken Nelere Dikkat Etmeli?

Bizi Takip Et


Nutraxin Bitki Araştırma Danışmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, açıkta satılan bitkisel ürünleri yeterince iyi tanımadığımız için yanlış bitki satın alma ihtimalinin yüksek olduğunu ve buna bağlı olarak da beklenilen yararı sağlayamadan zararlı etkilere yol açabildiğini söyledi.

Güvenilir firmalar tarafından üretilen ambalajlı bitkisel çayların tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yeşilada, ayrıca ambalajlı bitkilerin depolama koşullarının gıda güvenliği sistemlerine uygun olduğunu, hammaddelerin üretime geçmeden önce birçok analizden geçirilerek özel olarak formüle edildiğini, pektisitlerden arındırılmış ve sterilize edilmiş olduğunu, dolayısıyla etkilerinin daha sağlıklı olduğunu ve güvenle tüketilebileceğini söyledi.

Açıkta satılan bitkilerin bir standardı olmadığını ve bu konuda yeterli bilgisi olmayan kişilerce çevreden toplandıklarını söyleyen Prof. Dr. Yeşilada  “Herhangi bir analizden geçirilmeden gelişi güzel bir şekilde hazırlanan karışım çayların sağlığa yarardan ziyade zarar verebileceğini göz ardı etmemek gerekir” şeklinde konuştu.  Bu nedenle bu işin eğitimini almış kişiler tarafından satılan bitki çaylarını tüketmenin yerinde olacağına değinen  Prof. Dr. Yeşilada, özellikle eczanelerde satılıp “Farmakalite” ibaresi bulunan, doğru zamanda toplanıp doğru kısımları içeren, özel ambalajının içinde ışık, su ve hava geçirmeyen bitkilerin tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.


İçeriği Paylaşın