Böbreğine Bak, Hastalığını Gör

Böbreğine Bak, Hastalığını Gör

Böbreğine Bak, Hastalığını Gör

Bizi Takip Et


Dünyada yaklaşık 850 milyona yakın böbrek hastası bulunuyor. Ülkemizde ise her 7 kişiden biri böbreğinde sorun yaşıyor. 14 Mart 2019 Dünya Böbrek Günü’nün bu yılki teması; “Herkes İçin Her Yerde Her Zaman Böbrek Sağlığı.” Sağlıklıyım diyebilmek için böbreklerimizi korumamız gerektiğini söyleyen Liv Hospital Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat “Böbrekten birçok hastalığa tanı konabilir, hastalığın nasıl ilerleyeceği konusunda fikir edinilebilir. İşte bu nedenle böbrek vücudun aynasıdır. Böbrek hastalıkları sinsidir ama aynı zamanda önlenebilir, tedavi edilebilir. Bu yüzden aynaya bakmaktan korkmayın” diyor.

DOĞRU ÖNLEMLERLE TEDAVİ EDİLEBİLİR

Böbrek hastalığının önem ve sıklığının giderek artması nedeni ile Uluslararası Nefroloji Derneği (International Society of Nephrology) ve Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu (International Federation of Kidney Foundations) her yıl mart ayının ikinci perşembesini “Dünya Böbrek Günü” olarak ilan etmiştir. Böbrek hastalığı gibi yaygın ve tedavisi pahalı bir hastalıkta tedaviden ziyade korunmak çok önemlidir. Böbrek hastalıkları tüm organları etkileyebilir bu nedenle sağlıklı olmak için böbreklerin sağlıklı çalışması çok önemlidir. Böbrek hastalığı sıktır, zararlıdır ve doğru önlemlerle tedavi edilebilir.

BÖBREKLER VÜCUDUN AYNASIDIR

Böbrek hastalıkları pratik olarak ikiye ayrılır; böbrekten başlayan hastalıklar ve böbreğin etkilendiği hastalıklar. Böbrekten başlayan hastalık sayısı göreceli olarak daha azdır. Böbrek hastalıklarının çoğu başka bir hastalık sonucu oluşur. Örneğin böbrek makinesine bağlanmak zorunda kalan iki hastadan biri şeker hastasıdır. Böbrekten birçok hastalığa tanı konabilir, hastalığın nasıl ilerleyeceği konusunda fikir edinmek mümkündür. İşte bu nedenle böbrek vücudun aynasıdır. Böbrek hastalığının sinsi olması, erken dönemde belirti vermemesi konunun önemini daha da arttırır.

ZAMANINDA MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ

Böbrek sağlığını değerlendirmek için basit bir idrar incelemesi ve birkaç kan testi çoğu zaman yeterli olur. Tansiyon ölçmeyi de unutmamak gerekir (Tansiyonun yüzde 5-10 nedeni böbrek hastalığıdır). Basit bir idrar incelemesi ile şeker hastalığından romatizmaya, kanserden karaciğer hastalığına kadar birçok sorun hakkında fikir sahibi olunabilir. Şiddetli enfeksiyonlarda, büyük ameliyatlarda böbrekler etkilenebilir ama çoğu kez doğru ve zamanında müdahale ile böbrekler toparlanabilir. Yaşlılarda bu durum daha da önemlidir. Eğer varsa böbrek sorununu hafifken fark etmek çok önemlidir, çünkü böbrek hastalıkları sinsidir ama aynı zamanda önlenebilir, tedavi edilebilir. Aynaya bakmaktan korkmamak gerekir.

BÖBREK SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN

  • Kan basıncınızı takip edin.
  • Zinde ve aktif olun.
  • Kan şekerinizi kontrol altında tutun.
  • Sağlıklı beslenin, kilo almayın.
  • Yeterli su için.
  • Sigara içmeyin.
  • Bilinçsiz ilaç ve bitkisel ürün kullanmayın.
  • Böbreklerinizi kontrol ettirin.
  • Sağlıklı yaşayın.

İçeriği Paylaşın