Çalma Hastalığına (Kleptomani) Çocukluk Travmaları Neden Oluyor!

Uzmanlar, halk arasında çalma hastalığı olarak da bilinen kleptomaninin , çocukluk döneminde yaşanan ruhsal travmalar nedeniyle ortaya çıkabildiğini ifade ediyor.

Çalma Hastalığına (Kleptomani) Çocukluk Travmaları Neden Oluyor!

Bizi Takip Et


Halk arasında çalma hastalığı olarak bilinen “kleptomani” yaşayan kişilerde, çocukluk döneminde yaşanan ruhsal travmalar etkili olabiliyor. Uzmanlar,  kişide olumsuz ruh halini azaltmak veya bastırılmış öfkenin göstergesi olarak böyle bir semptom geliştiğini vurguluyor.

Kleptomani hırsızlık ile eş anlamlı değildir, kleptomani dürtü kontrol bozuklukları adı altında sınıflandırılır ve çalma dürtüsünü engelleyememe hali olarak karşımıza çıkar.

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, NP Etiler Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Habib Erensoy,  “çalma hastalığı” olarak da bilinen kleptomaniye ilişkin önemli bilgiler paylaştı. 

KLEPTOMANİ NEDİR?

Kleptomaniyi, “maddi değeri çok yüksek olmayan değersiz ve pek işe yaramayan eşyayı çalmak” olarak tanımlayan Doç. Dr. Habib Erensoy, “Çocuklukta değersiz eşyayı çalmak, çocukluk hatası olarak algılanabilir ve genellikle bu davranış ilerleyen yaşlarda ortadan kalkar. Erişkin dönemde bu olumsuz davranışın (hırsızlık) hem ahlaki hem cezai sorumluluğu elbette ki fazladır” dedi.

KLEPTOMANİ ÇALMA DÜRTÜSÜNÜ ENGELLEYEMEME HALİDİR

Kleptomaninin hırsızlık ile eş anlamlı olmayıp ruhsal bir hastalık olan dürtü kontrol bozuklukları adı altında sınıflandırıldığını kaydeden Doç. Dr. Habib Erensoy, “Hırsızlıktan farklı olarak kişinin sosyokültürel, dış görünüş ve ekonomik durumuyla uyumsuzdur. Kişi genelde çalma davranışına karşı aşırı istek duyar. İşine pek yaramayan, parasal değeri fazla olmayan ıvır zıvır nesneleri alım gücü olduğu halde çalar ve sadece çalma dürtüsünü engelleyememe halidir. Kişi, çalma davranışının olumsuz sonuçlarını farkında, bu davranışının sonucunda utanç, sıkıntı duyduğu halde dürtülerine karşı koyamamakta, benzer davranışı tekrarlamaktadır” diye konuştu.

ALT BENLİK VE ÜST BENLİK DENGE SAĞLAYAMIYOR

Kleptomaninin nedenleri hakkında bilgi veren Doç. Dr. Habib Erensoy, “Psikanalitik kurama göre, kleptomanide her an haz almayı isteyen alt benlik ve kişiye sınır koyan üst benlik arasında kalan benlik dengeyi sağlayamamaktadır. Üst benliğin acımasız etkisi artmış ve kişi, kendisini cezalandırmak, suçlamak için çalma eylemlerine başlamaktadır. Freud’a göre, bireyin bastırılmış çatışmaları rol oynamaktadır” diye konuştu.

Kleptomani yaşayan kişilerde, çocukluk döneminde yaşanan ruhsal travmaların etkili olduğunu da kaydeden Doç. Dr. Habib Erensoy, “Kişide olumsuz ruh halini azaltmak veya bastırılmış öfkenin göstergesi olarak böyle bir semptom geliştirmiştir” dedi. 

PSİKOTERAPİ BELİRTİLERİ AZALTIYOR

Doç. Dr. Habib Erensoy, kleptomaninin depresyon, kişilik bozuklukları, Dissosiatif Bozukluk ve takıntı hastalıkları gibi psikiyatrik hastalıklarla beraber veya epilepsi, demans ve bazı beyin tümörleriyle görülebildiğini kaydetti. Doç. Dr. Habib Erensoy, “Kleptomani, dürtüselliği azaltmak ve eşlik eden psikiyatrik hastalıkları tedavi ederek kontrol altına alınır. Travmatik yaşantıları olanlarda psikoterapi, belirtileri azaltır.” diye konuştu.

 


İçeriği Paylaşın