Caner Bebek, Eda Bebeğe Can Verdi

Caner Bebek, Eda Bebeğe Can Verdi

Caner Bebek, Eda Bebeğe Can Verdi

Bizi Takip Et


Doktorlar tarafından tam olarak teşhis edilemeyen bir hastalık sonrası 15 gün yoğun bakımın ardından beyin ölümü gerçekleşen 6 aylık Caner Yasin Aydoğdu`nun karaciğeri 9 aylık Eda Bebeğe, böbrekleri ise 5 yaşındaki Halit Genç`e hayat verdi. Caner Bebeğin karaciğeri 9 aylık Eda Bebeğe, Memorial Hastanesi Genel Cerrahi, Çocuk Cerrahisi ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ve Prof. Dr. Koray Acarlı tarafından nakledildi.

Mucize Haber
Çatalca`da yaşayan Hülya- Mustafa Aydoğdu çiftinin 6 aylık bebekleri Caner, yüksek ateş nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Durumu ağırlaşan ve Esenler`de özel bir hastanede yoğun bakıma alınan Caner Bebek 15 günlük yaşam mücadelesini kaybetti. Beyin ölümü gerçekleşen Caner Bebeğin organları ise ailesinin duyarlılığı sayesinde iki çocuğa hayat verdi. Oğlunun beyin ölümünün gerçekleştiğini öğrenen Mustafa Aydoğdu`nun Caner`in organlarını bağışlama kararındaki en büyük etkenlerden biri ise ulusal bir gazetede yayınlanan ” Organ Bağışı” haberiydi. Haberde Prof. Dr. Münci Kalayoğlu`nun torunu Melisa ile çektirdiği bir fotoğraf yer alıyordu. Melisa`yı oğlu Caner`e benzeten baba “Melisa`nın gülümseyen resmi güneş gibi içime doğdu, oğluma o kadar benziyordu ki. Prof. Dr. Kalayoğlu`nun ülkemizde organ bağışı yapılmadığına dair yaptığı açıklamayla birlikte oğlumun organlarını bağışlamaya karar verdim.”

Bebekten Bebeğe İlk Karaciğer Nakli
Bu sırada Prof. Dr. Kalayoğlu`nun hastalarından 9 aylık Eda Bebek karaciğer nakli için sıradaydı. Sinop`tan gelen Tülay- Rahmi Çeliker çifti doğuştan safra yolları bulunmadığı için karaciğer yetmezliğine giren kızları için umutsuz bir bekleyiş içine girmişti. 10 aylık Eda Bebek ve 6 aylık Caner`in kan dokusu tam uyum sağladı ve mucize nakil gerçekleşti. Eda Bebek Türkiye`de ilk defa gerçekleştirilen bebekten bebeğe karaciğer nakliyle hayata döndü. Caner`in 2 böbreği ise Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi`nde 5 yaşındaki Halit Genç`e nakledildi.

Minnet Borcumuz Var
Anne Tülay Çeliker, “Eda, 2 buçuk aylıkken bir kez daha ameliyat olmuştu. Allah kimseye o duyguları yaşatmasın. O saatler geçmek bilmiyor. Ömrünüzden ömür gidiyor. Benim ömrümden 10 sene gitti. Allah herkese böyle hayırlı şeyler nasip etsin. Ben 9 ay önce değil de, şimdi Eda`yı doğurdum gibi görüyorum. Kızımıza çocuklarının organlarını bağışlayarak hayat veren Caner Yasin Aydoğdu`nun ailesinin gösterdiği büyüklüğü hiçbir zaman unutmayacağız. Onlara minnet borcumuz var. Onların 3,5 yaşında bir oğulları var, artık bir de kızları oldu.” diye konuşarak duygularını iletti.

Birisi Cana Can Kattı
Acılı Baba Mustafa Aydoğdu ise organ bağışının öneminden bahsederken “Herkes bunu yapsın. Kimse zararlı çıkmaz. Bu hiçbir şeyle ölçülmez. Cana can katmanın bir kötülüğü olabilir mi? Yok. Herkese organ bağışı yapmalarını öneriyorum. Birisi gitti birisi cana can kattı. Şu an bir kızımız oldu. Yasin`imiz gitti, bir kızımız geldi.” şeklinde konuştu.

“Eda Artık Bizim de Çocuğumuz”
Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ve Prof. Dr. Koray Acarlı tarafından gerçekleştirilen mucize nakil sırasında, Eda Bebeğin ince bağırsaklarında sorun bulunduğu ve kalın bağırsağının ters olduğu fark edildi. Bu nedenle ameliyat yaklaşık 8 saat sürdü. Karaciğer takıldı, ince bağırsaktaki sorun giderildi.
Doktorlar, “Ömür boyu sağlık durumunu takip edeceğiz. İlk aylar, haftada 2 defa kontrole çağıracağız. İlaçların dozlarını ayarlamak ve kan değerlerini, karaciğer enzimlerini takip edeceğiz. Eda da bizim bir çocuğumuz artık. Sağlıklı çocuklar gibi büyüyecek, koşup oynayacak” diye konuştu.

İyi Olmak İçin Çok Savaştı

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ise duygularını “Eda henüz 10 aylık olmasına rağmen, kısacık ömrüne bunca ameliyatı sığdırdı. Nakil sonrası durumu iyi olduğu için eve gönderdik. Eda, artık benim ikinci torunum. Kahraman bir kız, iyi olmak için çok savaştı.” diye ifade etti.

Kaynak: Memorial Hastanesi web sitesi
(www.memorial.com.tr)


İçeriği Paylaşın