Cilt Kuruluğuna Karşı Alınabilecek Önlemler

Ciltte gerilme hissi, kepeklenme, pul pul soyulma, çatlaklar, kaşıntı… Siz de bu sorunlardan yakınıyorsanız, cildiniz kurumuş olabilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Pırmıt, cilt kuruluğunun belirtilerini anlattı, cilt kuruluğuna karşı almamız gereken önlemler hakkında bilgiler verdi. 

Cilt Kuruluğuna Karşı Alınabilecek Önlemler

Bizi Takip Et


Ciltte kuruluk yaz aylarında en sık karşılaşılan cilt problemlerinden biri. Yaz mevsiminde güneş ışınlarına daha fazla maruz kalmak ve deniz ile havuzda bulunan klorlu ve tuzlu su cildi kurutuyor.

Daha çok ellerde, kol ve bacağın alt kısımlarında, göz çevresi ile dudaklarda görülse de, ciltte kuruluk vücudun hemen her bölgesinde oluşabiliyor. Cilt kuruluğu için önlem alınmadığında yüzde, özellikle göz çevresinde ince kırışıkların oluşumu hızlanabiliyor. Bunun yanı sıra kuruluğun artmasıyla birlikte ciltte geniş ve derin çatlaklar, açık yaralar, egzama ile enfeksiyon gibi daha ciddi sorunlar gelişebiliyor.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Pırmıt, cilt kuruluğunun belirtilerini anlattı, cilt kuruluğuna karşı almamız gereken önlemler hakkında bilgiler verdi. 

CİLT KURULUĞUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Ciltte kuruluk kendini öncelikle banyo-duş veya yüzme sonrasında gerginlik hissi ile gösteriyor. 
  • Daha sonra ciltte kepeklenme-pullanma, ciltte esnekliğin azalmasına bağlı olarak ince kırışıklar ve çatlama gibi yakınmalarla devam ediyor. 
  • Kuruluğun artmasıyla birlikte ciltte geniş ve derin çatlaklar, açık yaralar, egzama ile enfeksiyon gibi sorunlar gelişebiliyor. 

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Pırmıt, cilt kuruluğuna karşı alınabilecek önemleri şöyle sıralıyor: 

GÜNEŞ KREMİNİ DIŞARI ÇIKMADAN 30 DAKİKA ÖNCE SÜRÜN

Güneşin kurutucu etkisinden korunabilmek için dışarı çıkmadan 30 dakika önce güneş koruyucu ürünü cildinize sürün. Ayrıca kremi her 2-3 saatte bir tekrar etmeye özen gösterin. 

DENİZ VE HAVUZ SONRASI DUŞ ALIN

Denizden veya havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duş alın ki tuzlu veya klorlu su cilt yüzeyinde kalarak kuruluğa neden olmasın.

DUŞTA 10 DAKİKADAN FAZLA ZAMAN GEÇİRMEYİN

Cildin nemini kaybetmemesi için banyo ve duş süresini 10 dakika, hatta daha kısa tutmayı alışkanlık haline getirin. Yine aynı nedenle sıcak değil, ılık suyla yıkanın. Ayrıca günde bir defadan fazla banyo yapmamanız da cilt sağlığınızı korumak açısından önem taşıyor. 

SERT VE KURUTUCU ÜRÜNLER KULLANMAYIN

Duş alırken sert ve kurutucu etkiye sahip temizleyici ürünler yerine, nemlendirici içerikli sabun ve jelleri tercih edin.

NEMLENDİRİCİ SEÇERKEN DİKKAT EDİN

Nemlendiriciler cildin yüzeyini kaplayarak suyun cilde hapsedilmesini sağlıyor. Ancak dikkat! Etkili sonuç alabilmek için cilt yapınıza uygun nemlendiriciyi her gün kullanmayı alışkanlık haline getirin. 

BOL BOL SU İÇİN

Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Pırmıt, “Yaz aylarında su tüketimini artırmanız da cilt kuruluğuna karşı alabileceğiniz önlemler arasında yer alıyor. Günde 2,5-3 litre su içmeyi ihmal etmeyin” diyor. 

 


İçeriği Paylaşın