Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Yok Edilir?

Acıbadem Bağdat Caddesi Tıp Merkezi’nden Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Saray, “enzim peeling” olarak isimlendirilen bu yeni yöntemle ilgili soruları yanıtladı.

Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Yok Edilir?

Bizi Takip Et


Sonbahar-kış mevsimi geldiğinde, yaz aylarının bize bıraktığı miras, cildimizdeki kahverengi lekeler oluyor. Yüz, boyun, dekolte bölgesi, sırt ve ellerimizin üzerinde yoğunlaşan bu lekeler, günlük yaşamda rahatsızlık veriyor. Lekelerden kurtulmak için kullanılan çeşitli yöntemlere yeni bir yöntem daha eklendi: Enzim Peeling.

Acıbadem Bağdat Caddesi Tıp Merkezi’nden Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Saray, “enzim peeling” olarak isimlendirilen bu yeni yöntemle ilgili soruları yanıtladı.

“ENZİM PEELİNG” OLARAK İSİMLENDİRİLEN BU YENİ YÖNTEMİN AVANTAJLARI NELER?

• Leke tedavisinde çok etkili.
• Çok kısa sürede sonuç alınıyor.
• Uygulama ağrısız oluyor.
• Her cilt tipine uygulanabiliyor.
• Yan etkisi yok.
• Her mevsimde yapılabiliyor.

ENZİM PEELİNG CİLT LEKELERİNİ NASIL TEDAVİ EDİYOR?

Cilt lekeleri derinin rengini oluşturan pigment (melanin) miktarının aşırı artmasından kaynaklanıyor. Enzim peeling melanin oluşmasını sağlayan tirozinaz adı verilen bir enzimi baskılıyor. Bu enzimin baskılanması ile lekeli bölgelerde melanin oluşumu azalıyor ve renk açılıyor.

ENZİM PEELİNGİN DİĞER KİMYASAL PEELİNG ÇEŞİTLERİNDEN FARKI NEDİR?

Bilinen kimyasal peelingler hasar görmüş olan cildin üst tabakasını soyarak etki ediyor.  Enzim peeling ise ciltte lekelerin oluşumuna neden olan melanini azaltarak cildin rengini açıyor. Bu nedenle leke tedavisinde diğer kimyasal peelinglere göre çok daha etkili olabiliyor. Bu yöntemin başarı oranı yüzde 90-95 arasında değişiyor. Soyucu etkisi yok denecek kadar az. Bu nedenle kişi uygulamadan hemen sonra aynı gün normal yaşantısına, günlük aktivitelerine dönebiliyor. Her cilt tipine, her mevsimde uygulanabiliyor.

HANGİ TİP LEKELER YOK EDİLEBİLİYOR?

Bu peeling ile yaşlılık lekesi olarak bilinen lentigolar, güneş lekesi ve hamilelik lekesi olarak bilinen melazma ile akne izleri olmak üzere birçok leke tedavi edilebiliyor.

HANGİ BÖLGEDEKİ LEKELER TEDAVİ EDİLEBİLİYOR?

En sık yüz, boyun, dekolte bölgesi, sırt ve el üzerlerine uygulanmakla birlikte leke bulunan diğer bütün vücut bölgelerinde de kullanılabiliyor. Üstelik bilinen önemli bir yan etkisi yok. Hassas cildi olanlarda 24 – 48 saat içinde kendiliğinden düzelen kızarıklık ve kaşıntılar görülebiliyor.

KAÇ SEANS TEDAVİ GEREKİYOR VE OLUMLU ETKİLER NE ZAMAN GÖRÜLÜYOR?

Genellikle uygulamadan bir hafta sonra lekelerde açılma başlıyor ve 4-6 hafta içinde de tamamen kayboluyor. Lekelerin tekrar etmesini ve yeni lekelerin oluşmasını engellemek için yapılması gereken en önemli şey ise hayat boyu güneşten korunmak.


İçeriği Paylaşın