Cinsel Performans Artırıcı İlaçlar Kör Eder Mi?

Cinsel Performans Artırıcı İlaçlar Kör Eder Mi?

Cinsel Performans Artırıcı İlaçlar Kör Eder Mi?

Bizi Takip Et


RÖPORTAJ: Demet DEMİRKIR

Cinsel gücü artıran ilaçların kullanımı körlüğe sebep oluyor. Bu konuda özellikle diyabet, hipertansiyon ve kolesterol hastaları risk altında.

Bu ilaçların kullanımına bağlı olarak gelişen körlüğün ismi ise “İskemik Optik Nöropati” yani ilaç kullanımı ile göz sinirlerini besleyen kılcal damarlar tıkanıyor.

Hastalıkları kontrol altına alınmış sağlıklı kişilerin çok nadiren bu ilaçları kullanabileceğini belirten Dünya Göz Hastanesi’nden Op. Dr. Umur Kayabaşı, Amerika’da bu ilaçların reçetesiz kesinlikle satılamadığına ancak Türkiye'de her yerde bulunabildiğine dikkat çekti. Bitkisel ilaçların da masum olmadığını kaydeden Op. Dr. Kayabaşı, 50 yaşının üzerinde olan kişilerin test yaptırması gerektiğini söyledi.

. Cinsel gücü artıran ilaçların körlüğe neden olduğu söyleniyor. Bu doğru mu?
Bu ilaçların yan etkilerinden biri de körlüktür. Bu, 5 yıldır Amerika’da inceleniyor, araştırmalar yapılıyor. Bu ilaçların yan etkilerinden biri bu evet ama bunun bir ismi var “İskemik Optik Nöropati” diyoruz. Yani bu, göz sinirlerini besleyen kılcal damarların tıkanması durumudur.

. Risk grubunda kimler var, herkeste bu sorun görülebilir mi?
Görme sinirinin yapısının belli bir şekilde olması gerekiyor. Genelde her kişinin görme sinirinde bir çukurluk vardır o çukurluk yüzde 50 büyüklüğündedir. Eğer o çukurluk çok küçükse yani yüzde 10 ve altındaysa zaten tıkanmaya yatkındır. Böyle bir kişi bir de bu ilacı kullanırsa tıkanma riski daha da artıyor. Kişinin diyabeti, hipertansiyonu, kolesterolü varsa yine risk artmış oluyor.

"İKİ GÖZÜNÜ KAYBEDEN HASTALAR VAR"

. Türkiye’de cinsel gücü artıran ilaç kullanma sebebiyle gözlerini kaybeden hastalar var mı?
Türkiye’de bu konuda çalışma yapılmadı ama ben şimdiye kadar iki tane gördüm. Amerika’da ise çok fazla var, California’da bir hasta cinsel güç artıran ilaçları kullandıktan sonra bir gözünde körlük olmuş, doktor ilacı kesmesi gerektiğini söylemesine rağmen kullanmaya devam etmiş ve bu durumda ikinci gözünü de kaybetmiş, hasta şu an görmüyor.

. Hipertansiyon, diyabet ve kolesterol hastalarının kullandığı bu ilaçlar tehlikeyi artırıyor. Peki bu hastalar ne yapmalı?
Ancak şu şekilde kullanılabilir, diyabet, hipertansiyon ve kolesterol çok iyi kontrol altında olacak, kişi düzenli sporunu yapacak, genel anlamda fit durumdaysa kişi seyrek olarak alabilir bu ilacı.

Bir insanın genel bakımdan damarları kötüye gidiyorsa zaten cinsel anlamda da durumu kötüye gidiyordur. Bunu kullananlar zaten bu tipteki insanlar yani sadece o ilacı aldıkları zaman bir düzelme olmayacak. Genelde damar sağlığını düzelttikten sonra zaten sorun da düzelir bu nedenle direkt ilacı kullanmak yerine sorunun neden olduğunu bulmak daha mantıklı.

. Ani körlük şeklinde mi karşımıza çıkıyor?
İlacı kullandıktan yarım saat sonra ortaya çıkıyor.

. Körlük gelişen kişide görme yetisi yeniden kazanılabiliyor mu?
Hayır, geri dönüşü yok. O nedenle çok tehlikeli olduğunu belirtiyoruz.

. Mavi beyaz görme nedir? İlaç kullanan bazı kişilerde körlük değil mavi beyaz görme karşımıza çıkıyor…
O geçici bir durum, kişi sadece bir gün mavi görüyor. Bu durum tıkanma değil ve çok tehlikeli bir şey de değil. Kişi ortalama bir gün mavi görüyor ve sonra geçiyor.

"REÇETESİZ İLAÇ KULLANMAMAK GEREKİYOR"

. Reçetesiz kullanılan ilaçlar körlüğü destekler mi? Doktor tavsiyesiyle kullanılan ilaçlar da aynı soruna yol açar mı?
Amerika’da bu ilaçların reçetesiz satılması tamamen yasak. Burada ise öyle değil, isteyen kişi her yerden bulabiliyor. Doktor bu ilacı hastasına bilinçli olarak veriyorsa sorun olmaması lazım.

. Cinsel gücü artırdığı savunulan ve internette sık sık karşımıza çıkan bitkisel ilaçlarda aynı soruna yol açıyor mu?
Yüzde 100 oluyor, zaten söylenen şöyle bir şey var ki; bitkisel ilaçların içerisine bildiğimiz cinsel gücü artıran ilaçların ufak miktarlarda konduğu... İçerisine ilaçtan biraz koyup biraz da bitkiyle karıştırıp satışa sunuyorlar. Bence aynı sorun oluşur, zaten bu biraz da kandırmaca diye düşünüyorum.

. Kişilere ne öneriyorsunuz?
50 yaş üstü insanların çoğunun başka bir şikayeti olmasa bile göz sinirinin nasıl olduğunu, yatkınlık olup olmadığını bilmesinde fayda var, bu ölçülebiliyor. Gözde çok iyi bir çukurluk varsa ve tıkanma ihtimali azsa bunu bilmesinde de fayda var. O yüzden kişilere muayene olmalarını öneriyorum.


İçeriği Paylaşın