Çocuğunuza İyi Bir Doktor Nasıl Bulursunuz?


Bizi Takip Et


Esra Kazancıbaşı İle Sağlık

Bazen yeni doğan bebeğiniz ya da çocuğunuz için belli bir alanda uzmanlaşmış özel bir doktora ulaşmanız gerekebilir. Mesela epilepsi hastası çocuğunuza bir çocuk nörolojisi

uzmanı arıyor olabilirsiniz. Ya da aşırı kısa boylu kızınızdaki Turner Sendromu’nun tedavisi için bir çocuk endokrin uzmanına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Çocuklarda görülen kalp, diyabet, epilepsi, MS gibi

hastalıklarda konuyla ilgili uzmanlaşmış bir hekimi bulmak her zaman kolay olmayabilir. Hekim, hemşire tanıdığı olan ya da medyadaki, siyasetteki, iş dünyasındaki yakınları aracılığıyla uzmanlara ulaşan anneler, babalar şanslıdır. Peki ya hiç tanıdığı olmayan ebeveynler? Akıl verecek, yol gösterecek, yardım edecek kimsesi bulunmayanlar?

ÇOCUĞUNUZA HEKİM  SEÇME HAKKINIZ…

Kuşkusuz, ilk tanıyı koyan hekim sizi bir uzmana yönlendirecektir. Çocuğunuza yeni teşhis konulan hastalık konusunda uzman bir doktor önermesini kendisinden rica edebilirsiniz. Ancak doktorunuzu bekleyen kapıdaki yığınla hastalar, vakit darlığı, teşhisi koyan hekim ile yaşadığınız kentin farklılığı gibi sebeplerle bu her zaman mümkün olmaz. Kaldı ki, bilinçli bir anne ve baba olarak çocuğunuzun hastalığı, uygulanabilecek tedavi seçenekleri ve alternatif uzman isimleri konusunda araştırma yapmak bir hasta yakını olarak en temel haklarınızdandır.

Peki, çocuğunuzun tedavisi için iyi bir uzman hekimi nasıl bulacaksınız? Hastane hastane dolaşsanız olmaz. Özellikle Türkiye’de az sayıda uzman hekimin bulunduğu branşlarda telefonla hastanelere tek tek danışmaya ne vakit yeter, ne de sabır. Aslında ciddi hastalıklarda çocuğunuzun sağlığı da buna izin vermez. İşte böyle bir durumda sakın paniğe kapılmayın. Çocuğunuz için aradığınız doktora ulaşmanız aslında hiç de zor değil.

Tabii burada hangi uzmanı aradığınız kadar, doktora erişim için hangi şartlara sahip olduğunuz da son derece önemli. Özelde çalışan bir çocuk hekiminin muayene ücretini, yapılacak tetkiklerin bedelini karşılayabilecek parasal gücünüz ya da özel sağlık sigortanız var mı? Yoksa genel sağlık sigortanız kapsamında bir uzman mı arıyorsunuz?

İnterneti doğru kullanarak çocuğunuz için iyi bir hekime kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak günümüzde internette çok faydalı bilgiler kadar, hiçbir bilimsel değeri olmayan, sadece ticari hedeflere odaklı yazıların da yer aldığını unutmamalısınız.

Çocuk hastalıkları konusunda uzmanlık derneklerinin web siteleri sizin için ciddi ve güvenilir bir rehber olacaktır. Üniversite ve devlet hastaneleri ile özel hastanelerin internet sitelerine de bakabilirsiniz.

Şimdi diyebilirsiniz ki, peki o derneklerin isimlerini nasıl bulacağım? Haklısınız. Bunun için kullandığınız arama motoruna gereksinim duyduğunuz uzmanlığın ya da çocuğunuzun hastalığının, hem halk arasındaki, hem tıp dilindeki adını yazabilirsiniz. Bunların yanına dernek, derneği gibi alternatif kelimeleri de eklediğinizde, sanal dünyanın akıllı arama motorları sizi hedefinizle buluşturan seçenekler sunacaktır.

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 12 Kasım  2016 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın