Çocuğunuzu Ekrandaki Zararlı Mavi Işıktan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu, dijital ekranların zararlı mavi ışıklarına karşı uyarılarda bulundu, alınabilecek önlemleri sıraladı.

Çocuğunuzu Ekrandaki Zararlı Mavi Işıktan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bizi Takip Et


Bilgisayar, tablet, telefon... Günümüzde hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından kullanılan teknolojik aletler. Ancak bu aletlerin faydası kadar insan sağlığına zararları da bulunuyor. Özellikle çocukların uzun süre ekran karşısında vakit geçirmeleri göz hastalıklarına neden olabiliyor.

Uzun saatler boyunca bilgisayarın zararlı mavi ışığına maruz kalmanın gözler için ciddi bir risk sebebi olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu, dijital ekranların zararlı mavi ışıklarına karşı uyarılarda bulundu.

BİLGİSAYAR BAŞINDA UZUN SÜRE VAKİT GEÇİRMEK MİYOPİYİ TETİKLİYOR

Ülkemizde bilgisayar kullanımının miyopi gibi göz problemlerinin ortaya çıkmasında pay sahibi olduğuna dair bir inanç hakim. Bir kısım insan da durumun tam tersi yönde etki ettiğini savunuyor. Konuyla ilgili yapılan çalışmalarsa bilgisayar kullanımının tek başına miyopinin oluşmasında net bir etkiye sahip olmadığını fakat artış hızını tetiklediğini söylüyor.

Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu, bu nedenle özellikle ara tatilde çocukların bilgisayar ve tabletlerin başında geçirdiği vaktin belli bir program dahilinde gözlem altında tutulması gerektiğini söyledi.

BİLGİSAYAR KARŞISINDA MAVİ IŞIK FİLTRELİ GÖZLÜKLER KULLANILMALI

Günümüz bilgisayar çağında çocukları dijital dünyadan soyutlamak neredeyse imkansız. Çocuklar özellikle de içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde sıklıkla bilgisayar tablet gibi cihazların kullanımına yöneldi. Ancak dijital cihazların gözlere olan zararını azaltmak mümkün olabilir. Bunun için de çocukların mavi filtreli camlara sahip gözlükler kullanması sağlanabilir. Gözlük kullanımına ihtiyacı olmayan çocuklara ise dijital ekranlar karşısında takabileceği UV ve mavi ışık filtreli dinlendirici bir gözlük alınabilir.

SIK SIK BİLGİSAYAR KULLANIMINA ARA VERİLMELİDİR

Bazı basit önlemlerle çocukların bilgisayarların zararlı etkilerinden korunabileceğini söyleyen Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu, “Gözlerin maruz kaldığı aşırı yorgunluğu hafifletmek için çocukların sık sık bilgisayar başından kaldırılması önlemlerin başında geliyor. Ayrıca her 20 dakikada bir en az 20 saniye olacak şekilde 5 metre ilerisine bakmak da göz kaslarını dinlendirip gözlerin rahatlamasına katkı sağlayacaktır. Anne babaların ayrıca kitapların, müziğin ya da diğer sosyal aktivitelerin yerini teknolojik cihazların almamasına dikkat etmeleri gerekiyor. Bilgisayar kullanan çocukları belirli aralıklarla denetlemek ve şiddet içermeyen bilgisayar oyunlarını oynamasına özen göstermek büyük önem taşıyor. Teknolojik cihazlardaki programların öğretici ve çocukları geliştirecek türden olması da sağlıklı bir kullanım ortamı oluşturuyor” dedi.

Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu'dan çocukların bilgisayara bağlı sorunlarını azaltabilmek için bu öneriler:

Çocuklar bilgisayar kullanırken nötral pozisyonda ve rahat oturuyor olması önemlidir. Bu nedenle;

 • Baş boyun üstünde dengeli durmalı,
 • Öne ya da arkaya eğilmemeli,
 • Bilgisayar ekranı göz seviyesinden 15 derece aşağıda olmalı,
 • Sırt düz omuzlar arkaya doğru ama gevşek olmalı,
 • Klavyenin üzerine doğru eğilmemeli,
 • Kolların üst kısmı gövdeye yakın ve gevşek olmalı,
 • Kolların ön kısmı ise masa üstünde düz durmalı,
 • Bilek çok kıvrılmamalı,
 • El ve ön kol hemen hemen aynı hizada olmalı,
 • Ayaklar yere veya ayak uzatacak bir yer varsa oraya düz olarak basmalı,
 • Dizler ise 90 derece açı yapmalıdır.

İçeriği Paylaşın