Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bizi Takip Et


Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için ebeveynlere önerilerde bulundu.

Anne karnındaki bebeğe, hastalıklardan korunması için birtakım antikorlar geçmekte, bu sayede bağışıklık sistemi oluşmaktadır. Anne sütü bebeklerin vücudundaki savunma sisteminin görevini yapması için en önemli etkenlerden biri.

Be¬bek kendi savunma sistemini kurana kadar süreç anne sütü sayesinde ilerlemektedir. Bebeklerin özellikle ilk bir yılı yaşamlarının en zayıf dönemleridir. Çocuk 2 yaşını geçtikten sonra bağışıklık sistemi de güçlenmektedir. Çocukların hastalıklardan korunması için bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi gerekir.

SAĞLIKLI BESLENME ALTIN KURALDIR

Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için 4 temel gereksini¬me ihtiyaç vardır. Bunlar; yeterli uyku, dengeli beslenme, aktif bir yaşam ve mutluluk olarak sıralanmaktadır. Sağlıklı beslenme bağışıklık sisteminin güçlü olması için ilk kuraldır.

Çocukların beslenmesinde probiyotiklerin önemi büyüktür. Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin doğum sırasında vajinal kanalda tanıştığı probiyotikler sayesinde alerjik sorunlar yaşama riskleri de düşüktür. Çocuğun her besin grubundan dengeli bir şekilde beslenmesi, abur cubur ve fast food tarzı gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

UYKU KALİTESİ ÇOK ÖNEMLİ

Düzenli ve yeterli uyku güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardandır. Yeni doğan bebeklerin günde 12- 23 saat uyuması gerekirken çocuk büyüdükçe bu saatler azalmaktadır. Çocuğun uyuduğu saatler, ortamın ısısı, yatağın rahatlığı, rahat olup olmadığı gibi faktörler
çok önemlidir.

HAREKETLİ ÇOCUK SAĞLIKLI KALIR

Aktif yaşam tarzı tüm vücudu sağlıklı kılar. Çocukların bitmek bilmeyen enerjileri doğru fiziksel aktivitelerle desteklenmelidir. Çocuğun vücut yapısı ve karakterine uygun spor dallarına yönlendirilmesi önemlidir.

ONA MUTLU BİR AİLE ORTAMI SAĞLAYIN

Mutlu yaşam kavramı¬nın sağlığa etkisi büyüktür. Son dönemlerde psikolojinin bağışık¬lık sistemi üzerine önemli etkileri oldu¬ğu tespit edilmiştir. Hayata güzel bir bakış açısıyla bakmak bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Çocuklarda mutlu yaşam ortamı ise ancak mutlu bir aileye sahip olmakla mümkündür. Çocuğun sağlıklı olması için anne baba-lara önemli görevler düşmektedir.

BU YANLIŞLARDAN KAÇININ

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için en önemli tedaviler aşı yoluyla gerçekleşmektedir. Son yıllarda aşı tedavileri ile çocuklarda görülen bağışıklık sistemi hastalıkları yarı yarıya azalmış durumdadır. Ailelerden bazıları çocuklarına aşı yaptırmak istememektedirler ancak son derece yanlış olan bu bakış açısı, çocuklarda hastalanma riskini artırmaktadır.

Kontrolsüz ilaç kullanımı da çocuk¬ları olumsuz etkilemektedir. 0-6 yaş aralığındaki çocuklarda en sık görülen hastalık nezledir. Çocuklara 6 yaşına kadar nezle ilaçlarının verilmemesi gerekmektedir.


İçeriği Paylaşın