Corona Virüsü Cinsel Yaşama Engel mi?

Corona Virüsü Cinsel Yaşama Engel mi?

Corona Virüsü Cinsel Yaşama Engel mi?

Bizi Takip Et


Corona virüsü salgını nedeniyle tüm dünyada hastalığın yayılmasını engellemek amacı ile minimal temas, evden çıkmama gibi tedbirler alınıyor. Uzmanlar, sosyal mesafenin önemine dikkat çekiyorlar. Peki ya cinsel hayat? Çiftlerin cinsel perhize girmesi gerekiyor mu? Öpüşmekle hastalık geçer mi? Bu konuda merak edilenlerle ilgili Üroloji uzmanı Prof. Dr. Serkan Deveci şu bilgileri veriyor:

“Covid-19; enfekte, öksüren, aksıran bir kişi ile aranızda yaklaşık iki metrenin altındaki mesafeden geçebiliyor. Virüs direkt olarak mukoza ve tükürük teması ile de bulaşabiliyor. Günümüzde corona virüsü ile ilgili çözülemeyen birçok konu bulunmaktadır. Virüsün  enfekte kişinin dışkısında da tespit edilebildiğini biliyoruz. Ancak corona virüsü, menide ve vajinal sıvıda bulunmuyor.

. Corona virüsü  mastürbasyonla yeni kendi kendine tatmin yolu ile geçmez. Yine de öncesinde ve sonrasında en az 20 saniye süreyle elleri yıkamakta fayda var.

. En güvenli seks, birlikte yaşadığınız eşinizle olandır. Partnerinizle yakın temastan kaçınmayınız. Yani, corona virüsü cinsel yaşama engel değildir.

. Bu dönemde çok eşli cinsel yaşamdan ve daha önce tanımadığınız yabancı biri ile temastan özellikle kaçınılmalıdır.

Prof. Dr. Serkan Deveci

CORONA VİRÜSÜ ÖPÜŞMEYLE GEÇEBİLİR!

. Covid-19 özellikle öpüşmeyle geçmektedir.

. Virüsün dışkıda bulunması nedeniyle anal seks önemli bir risk faktörüdür.

. Kondom ve dental bariyer dışkı ve tükürük yoluyla bulaşmayı önlemede etkili olabilir. Kullanım öncesinde ve sonrasında sabunla en az 20 saniye ellerin yıkanması her zaman olduğundan daha da önemlidir.

. Siz veya partnerinizde ateş, öksürük, boğaz ağrısı, nefes darlığı gibi belirtiler başlarsa cinsellikten ve öpüşmekten kaçınınız.

. Eşinizde veya sizde diyabet, KOAH, kanser gibi bağışıklık sistemini zayıflatan kronik hastalıklar varsa; bu dönemde cinsel yaşamdan kaçınmanız yararlı olacaktır.

. Sadece corona virüsü değil, HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve istemeyen gebeliklerden korunmak için kondom kullanması alışkanlık haline getirilmelidir.”


İçeriği Paylaşın