“Covid-19 Salgınına Karşı Tüm Önlemleri Aldık”

“Covid-19 Salgınına Karşı Tüm Önlemleri Aldık”

“Covid-19 Salgınına Karşı Tüm Önlemleri Aldık”

Bizi Takip Et


Dr.Bener Mansuroğlu

(Silivri Kolan Hastanesi Başhekimi)

“Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki; hepimiz bu zor dönemde üstümüze düşen sorumluluğun farkındayız. Bu dönemi en az zararla atlatabilmek için elimizden gelen her şeyi yapıyor olacağız. Bildiğiniz gibi Bakanlık Covid-19 salgını ile ilgili önlemlerini hızlıca almış; bu çerçevede pek çok özel hastaneyi de içine alacak şeklide hastaneleri ‘pandemi hastanesi’ ilan etmiştir. Elbette ki, hayat devam etmekte ve Covid-19 dışında acil ameliyat ya da müdahale ve hastane yatışı gerektiren ertelenmesi mümkün olmayacak doğum, travmalar, uzuv kopmaları, kronik veya akut hastalıklar gibi sağlık problemleri gelişebilmektedir. İşte bu tür durumlar için  bazı hastaneler pandemi dışı tutulmuştur. Pandemi hastanesi olmamamız rağmen Covid-19 salgınına karşı gerekli tüm önlemleri almış bulunmaktayız.

Salgın başladığında hastanemizin acil girişinde ayrı bir ateş polikliniği oluşturuldu. Bu alan; içerisinde üç poliklinik, bir kan alma ve müşahade odalarından oluşan izole bir alandır. Gündüz hem ana girişte hem de acil girişinde hastaneye gelen herkesin ateşi ölçülerek, öksürük, halsizlik, kas ağrısı gibi şikayetleri olup olmadığını sorgulanmaktadır. Covid-19 şüphesi olanları, cerrahi maskelerini takıp hastane içi diğer alanlara sokmadan tamamen izole olan bu alana alarak, muayene ve tetkiklerini yapıyoruz. Yatış gerektiği takdirde ise, başka hastaların kullanamayacağı özel kartlı asansör ile ulaşılabilen ayrı ve izole  bir katta takip ve tedavilerini yürütüyoruz. Bu katta çalışan hemşire ve personelimiz tamamen ayrıdır.

Tüm hasta katlarında, ameliyathane, yoğun bakımlar ve polikliniklerde gerekli dezenfeksiyonu düzenli olarak sağlıyoruz. Hekimlerin, hemşirelerin ve tüm personelin kendi hijyen ve güvenliklerini sağlamaları için tüm koruyucu önlemleri aldık. Aynı şekilde personelimize bu konu ile ilgili sürekli eğitim vermekteyiz.

Özet olarak; Hastanemizin işleyişinin devam etmesi için gerekli tüm önlemler alınmış olup Covid-19 şüpheli veya Covid-19 pozitif hastaları kapıdan girmiş olduğu andan itibaren hastanenin diğer birimlerinden bağımsız şekilde izole tutarak, diğer hastalarımızı ve birimlerimizi herhangi bir bulaş riskinden uzak tutuyoruz.”


İçeriği Paylaşın