Covid-19’a Karşı Yeni Antikor Tedavisi Onaylandı

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), Covid-19 nedeniyle hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 79 oranında azalttığı tespit edilen yeni bir antikor tedavisi olan Sotrovimab'ı onayladı.

Covid-19’a Karşı Yeni Antikor Tedavisi Onaylandı

Bizi Takip Et


İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), Covid-19'a karşı geliştirilen Sotrovimab adlı antikor tedavisinin İngiltere'de kullanımının onaylandığı açıkladı.

MHRA, Sotrovimab tedavisinin hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 79 oranında azalttığını paylaştı.

MHRA tarafından kullanımı onaylanan ikinci monoklonal antikor tedavisi olan ilaç, hafif ila orta şiddette Covid-19 geçirme riski ve ciddi hastalık geliştirme riski yüksek olan kişilerde kullanılacak.

VİRÜSÜN ÇOĞALMASINI ENGELLİYOR

Yapılan açıklamalara göre, GlaxoSmithKline ve Vir Biotechnology tarafından geliştirilen Sotrovimab, virüsün dış yüzeyinde bulunan spike proteinine bağlanıp çalışarak, virüsün insan hücrelerine girmesini ve vücutta çoğalmasını engelliyor.

İLACIN ERKEN EVDERE ALINMASI GEREKİYOR

Klinik deneylere göre, en çok enfeksiyonun erken evrelerinde alındığında etkili olan ilacın Covid-19 semptomlarının başlamasından sonraki 5 gün içinde alınması gerekiyor.

MHRA, ilacın kullanılacağı yüksek risk gruplarının obezite, diyabet, kalp hastalığı, ve 60 yaş ve üzeri kişiler olduğunu belirtirken, ilacın 12 yaş ve üzeri kişiler için de kullanımının onaylandığı kaydedildi.

MHRA açıklamasında ilacın Omicron mutasyonuna karşı etkinlik oluşturmasını sağlamak için GlaxoSmithKline ile birlikte çalışıldığı ifade edilerek, İngiltere'nin ilaçtan 100 bin adet sipariş ettiği belirtildi.


İçeriği Paylaşın