Covid-19'un Ölü Doğum Riskini Artırdığı Ortaya Çıktı

ABD’de yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, Covid-19’a yakalanan hamilelerde ölü doğum riski normalden iki kat fazla, Delta varyantına yakalananlarda ise ölü doğum riski dört kata kadar artırıyor.

Covid-19'un Ölü Doğum Riskini Artırdığı Ortaya Çıktı

Bizi Takip Et


ABD’de yapılan bir araştırma hamileleri endişelendirecek sonuçlar ortaya koydu. Araştırmada Covid-19 yakalanan hamilelerde ölü doğum riskinin normalden yüksek olduğu, Delta varyantının ise riski dört kata kadar artırdığı belirlendi.
CDC RAPOR YAYIMLADI
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) yayımladığı rapora göre, Mart 2020-Eylül 2021 döneminde ülkedeki 736 hastane gerçekleşen yaklaşık 1,2 milyon doğumda, enfekte olmamış kadınlarda 155’te 1 olarak gerçekleşen ölüm doğum oranının Covid-19 geçiren hamilelerde 80’de 1’e yükseldiği tespit edildi.
DİĞER RAHATSIZLIKLAR RİSKİ ARTIRIYOR
Covid-19’a yakalananlar arasında kronik tansiyon ve başka komplikasyonlar yaşayan, hastaneye ya da yoğun bakıma sevk edilen kadınlarda ölü doğum oranının arttığı bildirildi.
HAMİLELERE AŞI TAVSİYESİ
CDC yetkilisi DeSisto, sonuçların hamilelik sırasında Covid-19 karşıtı tedbirlerin ve özellikle aşı olmanın önemini ortaya koyduğunu dile getirdi.

İçeriği Paylaşın