Covid Sonrası Saç Dökülmesi Yaşayanlar Dikkat!

Koronavirüs geçirenlerin en sık yaşadığı sorunlardan biri de covid sonrası saç dökülmesi. Uzmanlar bu dönemde yaşanan yoğun stres, yüksek ateş ve kullanılan ilaçların saç dökülmesine neden olduğunu dile getiriyor.

Covid Sonrası Saç Dökülmesi Yaşayanlar Dikkat!
saç dökülmesi

Bizi Takip Et


Koronavirüs geçiren kişiler, hastalık sonrasında bazı olumsuzluklarla karşılaşabiliyor. Enerji kaybı ve saç dökülmesi en çok karşılaşılan problemler arasında yer alıyor.  Ecz. Ayşen Dincer, koronavirüs geçiren kişilerin saç dökülmesi ve enerji kaybına karşı doktor tedavisinin yanı sıra multivitaminlerden de destek alabileceğini söyledi. 

POST COVİD SENDROMU

Covid-19 enfeksiyonu geçiren kişiler, hastalığı atlatmalarına rağmen bazı etkilerden kurtulamıyor. Bu etkilerin başında yorgunluk sendromu ve kalıcı saç dökülmesi geliyor. Post-covid sendromu olarak da adlandırılan yorgunluk sendromunun belirtileri arasında sık aralıklarla uyumak, gün içinde çok fazla yorgunluk hissetmek, kas ağrıları, konsantrasyon düşüklüğü, unutkanlık sayılıyor.

COVİD SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ

Koronavirüs sonrasında karşılaşılan bir diğer sorun ise saç dökülmesi… Uzmanlar bu dönemde yaşanan yoğun stres, yüksek ateş ve kullanılan ilaçlar nedeniyle ortaya çıkan saç dökülmesinin yanı sıra saçlarda renk değişikliği ve saçkıran gibi sorunlar da görülebileceğine dikkat çekiyor.

VİTAMİN DESTEĞİ ALIN

Bu sorunlarla karşılaşanların mutlaka doktor desteği alması gerektiğini söyleyen Eczacı Ayşen Dincer, “C ve B kompleks vitaminler hızlı enerji kaynağıdır. Vitamin C, B2, B6, B12, Magnezyum, Pantotenik Asit yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur. Saç dışarıdan değil içeriden damarlardan beslenir. Dışarıdan yapılan uygulamalar sadece yüzeysel etki sağlar, saçın beslenmesi için vitamin, mineral ve antioksidan desteğiyle kökten desteklenmesi gerekir.

Üzüm çekirdeği C vitamininden 20 kat, E vitamininden 50 kat daha güçlü bir antioksidandır. Kılcal damarlardaki kanlanmayı artırarak saçların beslenmesini sağlar. Tüm bu nedenlerle saç dökülmesi ve enerji problemi yaşayan korona geçirmiş kişilere doktor desteği ile birlikte güvenilir bir markanın ürettiği multivitamin desteği almalarını öneriyorum" dedi.


İçeriği Paylaşın