Deri Kanserine Neden Olan 12 Risk Faktörü

Deri, vücudun en büyük organı olup kişileri dış etmenlere karşı koruyor. Deri hücrelerinin kontrolsüz çoğalması ise deri kanserlerine sebep oluyor. Deri kanserleri en sık görülen kanser türleri arasında yer alıyor. Memorial Sağlık Grubu Medstar Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Hatice Duman deri kanserine neden olan 12 risk faktörünü anlattı.

Deri Kanserine Neden Olan 12 Risk Faktörü

Bizi Takip Et


DERİ KANSERİNE NEDEN OLAN 12 RİSK FAKTÖRÜ

UV ışınlarına en çok maruz kalan yüz, boyun ve el gibi bölgelerde daha çok görülürken, vücudun hiç güneş almayan bölgelerinde de ortaya çıkabiliyor. Deri kanserleri çok farklı renk ve şekillerde oluşabilirken, kendi kendine düzenli vücut ve ben muayenesi yapılarak ve doktor kontrolleri ile değişikliklerin gözlemlenmesi büyük önem taşıyor. Dr. Hatice Duman, cilt sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

CİLDİNİZDE OLAN DEĞİŞİKLİKLERİN FOTOĞRAFINI ÇEKİN

Deri kanserlerinin başlıca bazal hücreli, yassı hücreli kanser ve melonam olmak üzere 3 temel tipi vardır. Bazal hücreli ve skuamöz (yassı) hücreli kanser deriyi oluşturan hücrelerden gelişirken, melanom deriye renk veren hücrelerden meydana gelir. Bunların dışında çok daha az görülen derinin yapısında bulunan kıl kökleri, yağ bezleri gibi farklı hücrelerden kaynaklanan deri kanseri türleri de vardır. Deri kanserleri çok farklı renk ve şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Kişinin kendi kendine düzenli vücut ve ben muayenesi yapması hayati önem taşır. Vücutta olan değişiklik olup olmadığı daha sonra kontrol edebilmek için fotoğraf çekilerek saklanabilir. Düzenli dermatoloji muayenesine gitmek risk cilt kanserine yakalanma riskini önleyebilir.

DERİ KANSERLERİ İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR;

 1. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak
 2. Çocukluk dönemindeki güneş yanıkları,
 3. Açık tenli, kızıl saçlı, çilli ve renkli gözlü olmak
 4. Sık sık solaryuma girmek
 5. Ailede veya kişide cilt kanseri hikayesinin olması
 6. Çok fazla sayıda bene sahip olmak
 7. Uzun yıllar iyileşmeyen veya kötü iyileşmiş yaraya sahip olmak
 8. Uzun süreli X ışını, arsenik ve kömür katranına maruz kalmak
 9. İleri yaş
 10. Organ nakli gibi sebeplerden dolayı bağışıklığın baskılanmış olduğu durumlar
 11. Erkek cinsiyet
 12. Bazı cilt hastalıkları

36 YAŞINDAN SONRA YENİ ÇIKAN BİR BEN VARSA…

 • Benlerde büyüme, şekil bozukluğu, renk değişikliği, kenar düzensizliği gelişirse, diğer benlerden farklı görünüyorsa, 36 yaşından sonra yeni çıkan bir ben olursa mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Yine en az 1 aydan uzun süredir devam eden iyileşmeyen yaralarda, ciltte gelişen farklı kabarıklıklar ve yeni oluşan lekeler de ihmal edilmemelidir. Halk arasında bıçak değdiğinde yayılır inancı tamamen yanlıştır. Dermatoloğun çıkarılmasını veya örnek alınmasını önerdiği tüm lezyonların çıkarılmasından veya örnek alınmasından endişe edilmemelidir. Kişinin yaşı, ek hastalıkları, deri kanserinin çeşidi, tutulum bölgesi tedaviyi belirleyici faktörlerdir. Genellikle temel tedavi cerrahi olarak çıkarılması olsa da bazen radyoterapi, kemoterapi, kriyoterapi gibi farklı tedaviler de uygulanabilmektedir.

GÜNEŞ KREMİ KULLANIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

 • Deri kanserlerinden korunmanın en önemli yolu güneş kremi kullanmaktır.
 • Güneş kremi sadece yüze değil tüm güneş gören bölgelere uygulanmalıdır.
 • SPF değeri en az 30 olan ürünleri tercih edilmelidir.
 • Güneş kremi güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmeli ve 2-4 saatte bir yenilenmelidir.
 • Yıkama veya terleme, denize girme durumlarında güneş kremi yenilenmelidir.
 • Mümkün oldukça saat 10-15 arasında dışarda olmamaya özen gösterilmelidir.
 • Güneş altında şapka, şemsiye gibi fiziksel koruyucular ile de korunmaya özen gösterilmelidir.

İçeriği Paylaşın