Diyabet Destek Programı

Diyabet Destek Programı

Diyabet Destek Programı

Bizi Takip Et


Türkiye Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Sanofi’nin desteğiyle diyabet hakkında toplumda farkındalık oluşturulması, hasta ve hasta yakınlarının daha fazla bilgi sahibi olabilmesi amacıyla Diyabete Destek Programı’nı başlattı. Her iki kurum arasında yapılan protokol çerçevesinde hazırlanan program, diyabetten korunma eğitimlerinin yanı sıra Tip 2 diyabetlilere yönelik eğitim hizmetlerini ve  şeker hastalığı konusunda merak edilenlerin yer aldığı bir web sitesini içeriyor.

Konuyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezinoğlu, nüfus artışı, yaşlanma ve kentleşmenin getirdiği yaşam tarzı değişimi sonucu obezitenin ve fiziksel hareketsizliğinin artmasının diyabetin toplumda daha da yaygınlaşmasına sebep olduğunu belirtti. Bakan Dr. Müezzinoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Beslenme ve yaşam tarzındaki yanlışlıklara bağlı olarak son yıllarda toplumda diyabet sıklığı hızla artıyor. Bu çok büyük bir tehlike, bu konuda halkı bilinçlendirmek için hepimize ciddi bir sorumluluk düşüyor. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı’ 2010-2014 yılları arasında bu konuda farkındalık oluşturmak için ilk adımı attı. ‘Diyabete Destek Programı’ da bu kapsamda yaptığımız çalışmaların devamı niteliğindedir.”


İçeriği Paylaşın