Doğum Doktorunuzu Seçerken…


Bizi Takip Et


Esra Kazancıbaşı İle Sağlık

Gebeliğin takibini yapacak ve doğumu gerçekleştirecek doktorun seçimi kadınların en zorlandığı konuların başında gelir. Çünkü burada sadece kadının kendinin değil, bebeğinin de sağlığı söz konusudur.

DOĞUMUNUZU YAPACAK HEKİM KİM OLMALI?

Anne adaylarının kadın hastalıkları ve doğum uzmanından beklentilerinin yelpazesini belirleyen pek çok sebep var.

Hamile kadının kişisel özellikleri, psikolojisi, sağlık konusunda vurdumduymaz ya da tam tersine aşırı evhamlı olması, daha önceki doğumunda yaşadığı deneyimler, arkadaş-dost-aile üçgeninde çocukluğundan bu yana duyduğu, tanıklık ettiği hamilelik ve doğum üzerine yaşanmışlıklar bunlar arasında başı çeker. Aşağıdaki soruların yanıtları ve bunların önem derecesi de bu nedenle hamileden hamileye göre değişebilir.

Jinekoloğunuz size cep, hatta ev telefonunu veriyor mu?

Bu, bilhassa özel hastanelerde doğum yapmayı planlayan anne adaylarının üzerinde en fazla durduğu noktadır.  Hekimin kolaylıkla erişilebilir olması önemli bir tercih sebebidir. Tabii diğer tarafta, güvendiği doktordan asla vazgeçmeyen sadık hamilelerin de sayısı hayli fazladır. Bu gruba giren kadınlar, yaşadıkları iletişim sorunlarına rağmen jinekologlarını asla bırakmazlar.

Hamileliğinizin takibi ve doğumunuz için tercih ettiğiniz hekim çok mu yoğun? İhtiyaç duyduğunuz her zaman kadın hastalıkları ve doğum uzmanınıza kolaylıkla ulaşabiliyor musunuz?

Evhamlı bir kişilik yapısına sahipseniz, hekiminizin deneyimli ve iyi bir doktor olması kadar, gereksinim duyduğunuz her an sizin bitmek bilmeyen sorularınıza içtenlikle ve sabırla yanıt vermesinin de önemli olacağını unutmayın. Sürekli kendini dinleyen, hamilelik ve doğum konusunda okuduğu haberlerden ve başucu kitaplarından etkilenen, en ufak bir sorunda bebeğinin sağlığından endişelenen bir kadınsanız, çeşitli uzmanlık derneklerinde aktif görevleri olan, sık seyahat eden hekimleri tercih etmemenizde fayda var. Gebeliği zor geçen, çeşitli sağlıklı problemleri yaşayan anne adayları da yine böyle hekimlerin takibinde olduklarında kendilerini huzursuz hissedebilirler.

Doktorunuzun kadın hastalıkları alanında özel olarak ilgilendiği alan nedir?

Perinatoloji, yüksek riskli gebeliklerin yanı sıra anne karnındaki bebeklerin hastalıklarının teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Kadın hastalıkları ve doğum

ihtisasının ardından üç yıllık ek eğitim almayı gerektiren bir alandır. Problemli hamileliklerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları gerektiğinde perinatologlarla birlikte gebeyi takip edebilir. Ancak riskli gebelik dönemi geçiren anne adaylarının bulundukları şehirde uzman var ise; perinatologların takibinde olması tercih sebebi olabilir. Ancak az sayıda perinatoloji uzmanı olduğundan bu her zaman mümkün olmayabilir.

DOĞUM YAPACAĞINIZ HASTANENİN TIBBİ ALT YAPISI NASIL?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızın görev yaptığı hastanenin alt yapısı, ameliyathanesi ve yoğun bakım servisi imkanları, hemşirelik hizmetleri nasıldır? Yenidoğan yoğun bakım servisi var mıdır?

Eğer daha önce iri ya da düşük tartılı bebek öykünüz varsa, diyabet ya da yüksek tansiyon hastasıysanız; kısacası riskli bir gebe olarak nitelendiriliyorsanız, hastanenin iyi bir alt yapıya ve tıbbi donanıma sahip olması en çok dikkat etmeniz gereken konuların başında gelmelidir.

Riskli bir hamilelik yaşıyorsanız, bebeğinizin erken ve düşük tartılı doğma ihtimali bulunuyorsa, doğum yapacağınız hastanede yenidoğan yoğun bakım servisi bulunup bulunmadığını da mutlaka dikkate alın.

Doğumunuzu gerçekleştireceğiniz hastanenin otelcilik hizmetleri nasıldır?

Birden fazla kadın hastalıkları ve doğum uzmanı arasında bir tercih yapmak zorunda kaldıysanız, doğum yapacağınız hastanenin tıbbi alt yapısının iyiliği kadar otelcilik

hizmetlerinin kalitesi de irdelenmesi gereken önemli bir kriterdir. Doğumun normal ya da sezaryen oluşuna göre en az bir gece hastanede kalacağınız düşünüldüğünde bu konuyu da dikkate almalısınız.

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 18 Eylül 2016 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın