Dövmeler Tamamen Silinebilir Mi?

Dövmeler Tamamen Silinebilir Mi?

Dövmeler Tamamen Silinebilir Mi?

Bizi Takip Et


Ciltteki kollajen miktarının azalması cildin yaşlanmasına ve kırışıklıkların oluşmasına neden oluyor. MedLite Lazer, kollajen üretimini uyararak kollajen miktarının artmasını sağlıyor. Böylece ciltteki kırışıklık ve çizgiler tedavi ediliyor. Bu yöntem, güneş lekeleri ve ciltteki renk sorunlarında da etkili olduğu gibi dövmelerin silinmesinde de kullanılıyor.

Ota Tıp Merkezi’nden Medikal Estetik Uzmanı Dr. Handan Ertürk, MedLite sistemiyle ilgili soruları yanıtladı.

. MedLite Lazer sistemi ile hangi tedaviler yapılıyor?
“Dövme silme, çil tedavisi, yaşlılık lekelerinin silinmesi, Doğum Lekesi (Melasma) tedavisi ve güneş lekelerinin bu yöntemle silinmesi mümkün.”

. MedLite Lazer nasıl çalışıyor ve cilde nasıl uygulanıyor?
“MedLite Lazer uygulaması esnasında cildinize gönderilen lazer ışığı, sorunlu bölgeyi yoğun olarak hedefler ve tedavi eder. Sadece sorunlu bölge üzerinde çalışarak etrafındaki dokulara zarar vermez. Böylece hızlı bir şekilde iyileşme meydana gelir.

İşlem ağrısızdır. Seanslar genellikle 10-15 dakika kadar sürmektedir. Seans aralıkları ve sayısı; cildin yapısı, cildin rengi, üzerinde çalışılan bölgenin büyüklüğü gibi kriterlere bağlı olarak değişmektedir.”

. Leke tedavisinde nasıl bir yöntem uygulanıyor?
“MedLite Lazer, dalga boyunu kontrol eden tekniği ile her türlü cilt lekesinin azalmasını sağlar. Cilt tipi ve uygulanan yönteme göre sonuçlar değişmekle birlikte lekelerin büyük oranda temizlenmesini sağlar. Böylece cildin görünümünü değiştirerek gençleşmesine yardımcı olur. Cildin gerginliği artar, gözenekleri sıkılaşır. Ciltteki renk ve ton farkları azalır.”

. Lazer ile dövme silme işlemi yapılabilir mi?
“Lazer bir veya birden fazla spesifik ışık dalga boyu üretir. Bu dalga boyları emilebilir, yansıyabilir veya basitçe objeden geçebilir. Lazer ışık enerjisi, derinin altına enjekte edilmiş olan mürekkep tarafından emilir. Işık enerjisinin bu hızlı emilimi, mürekkebin çok küçük parçalara bölünerek, cildin doğal filtre sistemi sayesinde dışarı atılmasını sağlar. Böylece iz oluşum riski yok denebilecek kadar azaltılmış ve dövmelerin çıkartılabilmesi mümkün hale getirilmiştir. Hızlı ve yüksek ışık enerjisi ile dalga boyu kombinasyonu maksimum boya temizliği sağlar.”

. Dövme tamamen yok edilebilir mi?
“Bütün dövme türlerini (renkli, siyah amatör, profesyonel) çıkarabilir. Dövmede kullanılan mürekkebin türü ve derinliğine bağlı olarak seans sayısı değişebilir.”

. Dövme silme, ağrılı bir işlem midir?
“Medlite Lazer çok kısa lazer atışları yaptığı için anesteziye gerek duyulmaz. Dövmenin bulunduğu bölge ve büyüklüğüne göre ihtiyaç duyulduğunda anestezi kremleri kullanılabilir.”

. Tüm dövmeler yok edilebilir mi?
“Bütün dövme türlerini (renkli, siyah, amatör, profesyonel ) çıkarabilir. Dövmede kullanılan mürekkebin türü ve dövmenin derinliğine bağlı olarak seans sayısı değişmektedir.”

. İşlem sonrası neler yapılmalıdır?
“Kızarıklık uygulamanın ardından başlar ve 24–48 saat içinde kaybolur. İşlemin ertesi gün hasta işine dönebilir. İşlem sonrası dönemde güneşten korunmak ve yüksek faktörlü kremler kullanmak gereklidir.

İyileşme aşamasında ve tedaviyi takip eden birkaç ay boyunca, cildinizi güneşten korumak için günde en az iki kere koruyucu krem kullanın. En az 30 SPF`li nemlendirici bir güneş koruyucusu uygulamalısınız. Güneş ışınlarından ek korunma için de geniş kenarlı şapkalar kullanın.”


İçeriği Paylaşın