Dünya MS Günü

Dünya MS Günü

Dünya MS Günü

Bizi Takip Et


31 Mayıs Dünya Multipl Skleroz (MS) Günü’nde, Türkiye MS Derneği’nin düzenlediği etkinlikte, MS’liler ve yakınları Caddebostan’da, ünlü komedyen ve karikatürist Alpay Erdem’in katılımıyla farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi. MS farkındalığı için gerçekleşen etkinlikte hasta ve hasta yakınları Alpay Erdem’in konuşmasını dinledi ve MS’te hareketin önemine dikkat çekmek için turuncu renkleri giyerek yürüyüş yaptı.

Beyni ve merkezi sinir sistemini tutan bir bağışıklık sistemi hastalığı olan Multipl Skleroz ya da yaygın bilinen ismiyle MS, tüm dünyada yaklaşık 2,3 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 40 bin kişide görülen bir hastalık. 31 Mayıs bütün dünyada MS Günü olarak biliniyor ve bu günde MS’in rengi olarak bilinen turuncu ile MS’lilerin karşılaştıkları zorluklara dikkat çekilmeye çalışılıyor.

Sağlık ile ilgili olanların yanı sıra birçok sosyal ve psikolojik sorunlara da sahip olan MS’lilerin en büyük sorunlarından birisi sosyal hayatlarında karşılaştıkları durumları ile ilgili önyargı ve yanlış bilgiler. Güncel tıbbi gelişmeler sayesinde uygun bir tedavi altında normal bir hayat sürebilen MS hastaları sosyal yaşamda kısıtlanmak istemiyorlar.

Bu algıya karşı harekete geçmek isteyen MS’li hasta ve hasta yakınları, Türkiye MS Derneği önderliğinde, Roche’un katkılarıyla 31 Mayıs’ta “Hayatına Turuncu Kat” mottosuyla, MS’lilerin hayatlarına diledikleri gibi devam edebilmeleri için hareket etmenin önemine dikkat çekmek üzere bir araya geldi.

Türkiye MS Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Melih Tütüncü MS ve MS’te hareketli yaşamın önemi ile ilgili şunları söyledi “Hayatına Turuncu Kat projemizle tüm hayatları boyunca günlük yaşamı etkileyen fiziksel ve sosyal zorluklara maruz kalan MS’lilerin daha konforlu koşullara sahip olmaları için hareket etmenin, hayatın içinde canlı bir renk olmanın önemini bir kez daha vurgulamak istedik. MS’le uğraşan bilim insanları bir taraftan hastalığın tedavisine yönelik çalışmaları sürdürürken bir taraftan da MS’li hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Biz de Türkiye MS Derneği olarak MS’lilerin hayattan kopmaması ve hareketli yaşamın hastalığa olumlu etkisini anlatmak için bu gibi farkındalık projelerini hayata geçirmeye devam edeceğiz.”


İçeriği Paylaşın