Diyabet’i Yaşıyoruz Yarışması Sonuçlandı

Diyabet’i Yaşıyoruz Yarışması Sonuçlandı

Diyabet’i Yaşıyoruz Yarışması Sonuçlandı

Bizi Takip Et


Türkiye Diyabet Vakfı, Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği ve Diyabetle Yaşam Derneği işbirliği ve Lilly İlaç desteği ile ikincisi düzenlenen “Diyabet’i Yaşıyoruz” yarışmasının ödül töreni ve sergisi 20 Mart 2010 tarihinde İstanbul’da yapıldı.

Yarışmaya katılan eserler, jüri üyeleri Yaşar Kemal,  Ara Güler, Mehmet Güleryüz ile Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz ve Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hülya Günöz tarafından değerlendirildi.

Diyabet hastaları ve yakınlarının diyabetle yaşamda karşılaştıkları zorlukları ve bu hastalığa karşı kazandıkları zaferleri sanatsal yaratıcılıkları ile anlattıkları “Diyabet’i Yaşıyoruz” yarışmasıyla, dünya çapında diyabet hakkında farkındalık yaratmak ve hastalar arası iletişimi güçlendirmek amaçlanıyor. Yarışmaya katılan eserler kompozisyon, şiir, fotoğraf ve resim kategorileri ile 18 yaş altı ve üzeri olmak üzere iki yaş grubunda değerlendiriliyor.

Türkiye’nin dört bir yanından katılarak dereceye giren yarışmacılar ve ailelerinin yer aldığı törende, kazananlara ödülleri değerli sanatçılar Yaşar Kemal ve Mehmet Güleryüz tarafından takdim edildi. Törene katılanlar ayrıca, “Diyabet’i Yaşıyoruz” yarışmasının eserlerinden oluşan sergiyi de gezdiler.

DÜNYADA HER YIL 7 MİLYON KİŞİ DİYABET HASTALIĞINA YAKALANIYOR

“Diyabet’i Yaşıyoruz” yarışmasının hayata geçirilmesine önayak olan proje ortaklarından Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, törende yaptığı konuşmada bu yarışmanın dünyada ve Türkiye’de diyabet hastalığı bilinirliğinin artırılmasına önemli bir katkısı olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Dünyada her yıl 7 milyon kişi diyabet hastalığına yakalanıyor. Araştırmalar diyabet hastalarının en az yüzde 50’sinin hastalığının farkında olmadığını, bazı ülkelerde ise bu rakamın yüzde 80’e ulaştığını gösteriyor. Bu nedenle dünyada ve ülkemizde diyabet hastalığı ve bakımını geliştirmeyi ilke edinmiş kuruluşlar olarak bu projeyi hayata geçirmek için bir araya geldik.”

Ödül töreninde konuşan Lilly İlaç Genel Müdürü Kadir Tepebaşı da, 87 yıl önce ilk ticari insülini satışa sunan şirket olarak her zaman tek bir hedefleri olduğunu ve diyabet hastalarına her açıdan en iyi desteği vermeyi istediklerini vurguladı. Tepebaşı, ”Lilly olarak diyabetin hayat boyu süren bir yolculuk olduğunu, her bir diyabetlinin de bu yolculukta kendine ait bir hikayesi bulunduğunu biliyoruz. Bizim en temel hedefimiz, sizlerle bu yolculukta bir tür ‘duygu yoldaşlığı’ yapmaktı. Diyabet’i Yaşıyoruz projesi, tam da bu amacı taşıyan bir proje oldu bizim için” dedi.

GELİRLER BİR ÇOCUĞA HAYAT PROGRAMINA BAĞIŞLANIYOR 

Ödül kazanan yarışmacıları ve tüm katılımcıları tebrik eden Diyabeti Yaşıyoruz yarışmasının jüri üyesi ressam Mehmet Güleryüz, bu tür yarışmaların saklı yetenekleri ortaya çıkardığını belirtti. Güleryüz, “ Katılımcılar, diyabete karşı duruşlarındaki en büyük desteği, ifade ettikleri sanattan alıyorlar. Bu nedenle bu projeyi içtenlikle destekliyorum” dedi.

Türkiye’de dört yıldır devam eden “Diyabet’i Yaşıyoruz” yarışması kapsamında 14 ilde toplam 18 atölye çalışması gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 750 eserin katıldığı yarışmanın, 2008 yılı uluslararası değerlendirmesinde Türkiye’den iki eser, fotoğraf dalında üçüncülük, şiir dalında ise ikincilik ödülü aldı.

Dünya çapında 2007 yılından bu yana düzenlenen “Diyabet’i Yaşıyoruz” yarışması, Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), Uluslararası Pediatrik ve Adolesan Diyabet Derneği (ISPAD) ve Eli Lilly and Company’nin ortaklığıyla hayata geçiriliyor. Yarışma kapsamında katılımcılara diyabetin küresel sembolü olan “mavi halkalı” yaka iğnesi veriliyor. Dağıtılan her iğne setinden bir dolar, Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun 18 gelişmekte olan ülkedeki 1100’den fazla çocuk için yaşam kurtaran diyabet ilaç ve malzemesi sağlayan “Bir Çocuğa Hayat Programı”na bağışlanıyor.

ÖDÜL KAZANANLAR


YAZILI ESER KATEGORİSİ


18 yaş ve üzeri

Birincilik Ödülü        Mürüvvet Tuna       İstanbul
İkincilik Ödülü         Ufuk Keskin            Kocaeli
Üçüncülük Ödülü     Arzu Şahinde          Edirne

Mansiyon 

Ayşe Aydoğan        Balıkesir
Ali Uydurucu           Alanya
Yıldırım Bender       Bodrum

18 yaş altı

Birincilik Ödülü         Bahar Çalışkan        Diyarbakır
İkincilik Ödülü          Beste Gürkan           İstanbul
Üçüncülük Ödülü      Petek Savaş             Bursa
Mansiyon                   Ali Güntay               Kayseri


FOTOĞRAF KATEGORİSİ

18 yaş ve üzeri

Birincilik Ödülü        Özden Bahadır Arseven    Bodrum
İkincilik Ödülü         Ahmet Berat İslam           İstanbul
Üçüncülük Ödülü      Ömer Kaya                       İstanbul

RESİM KATEGORİSİ

18 yaş ve üzeri

Üçüncülük Ödülü        Burcu Elaslan                İstanbul
Mansiyon                     Hüsniye Çağlayan        Giresun

18 yaş altı

Birincilik Ödülü         Nur Sima Yaman        Kahramanmaraş
İkincilik Ödülü          Mesut Çokur              Diyarbakır
Üçüncülük Ödülü      Ece Nur Soylu            Bodrum

Mansiyon  

Koray Yeğittekin        Edirne
İbrahim Gemici          Antalya


İçeriği Paylaşın