Medical Park Hastaneler Grubu’na Amerikalı Ortak

Medical Park Hastaneler Grubu’na Amerikalı Ortak

Medical Park Hastaneler Grubu’na Amerikalı Ortak

Bizi Takip Et


Medical Park Hastaneler Grubu, Amerika’nın en büyük yatırım şirketlerinden The Carlyle Group ile ortaklık anlaşması imzalandı. Anlaşma çerçevesinde Medical Park’ın hisselerinin yüzde 40’ı Amerika’nın önceki  Devlet Başkanı Bush’un da geçmişte yönetim kurulu üyeliği yaptığı The Carlyle Group’a satıldı. Diğer hisseler ise Muharrem Usta ile Sancak Grup arasında yüzde 30’ar oranda paylaştırıldı.

Sağlık alanında yapılan şirket evliğini duyurmak amacıyla İstanbul’da düzenlenen toplantıya Medical Park Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, Sancak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Sancak ve The Carlyle Group Türkiye Genel Müdürü Can Deldağ katıldı.

Türkiye’nin her bölgesine kaliteli sağlık hizmeti ulaştırmak üzere yola çıktıklarını belirten MedicalPark Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Usta, ülke genelinde 17 ayda 13 hastaneye ulaştıklarını söyledi.  Grubun İstanbul, Bursa, Antalya, Gaziantep, Batman, Elazığ, Van, Tokat, Samsun ve Ordu’da hastaneleri bulunduğunu belirten Usta, “Yaptığımız işbirliği sayesinde kısa sürede hastane sayımızı 20’ye çıkartmayı planlıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz ise uluslar arası bir marka olmak. İlk planda Kuzey Afrika’da Cezayir, Libya, Mısır’da, Ortadoğu’da, Kafkaslar’da ve Balkanlar’da hastane açabiliriz” diye konuştu.

Usta, grubun 500 milyon TL’lik ciro ile 2009’u kapatacağına dikkat çekerek şu bilgiyi verdi:

“ Türkiye’de yaklaşık 400 özel hastane var. Grubumuza ait hastane sayısı 13. Oransal olarak özel hastanelerin yüzde 3,5’una denk geliyor. Ancak hizmet olarak yüzde 10’nunu biz karşılıyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın planlamasına göre artık yeni hastaneler açılabiliyor. Bu yatırımcıların hızını kesti ama daha sağlıklı büyümeyi de beraberinde getirdi. İlk hedefimiz ulusal markalaşmaydı. 6 bin çalışan ile Türkiye’nin 50 şirketi arasına girdik. Şimdi sıra uluslararası marka olmaya geldi.

The Carlyle Group Türkiye Genel Müdürü Can Deldağ ise; önceliklerinin, Medical Park’ı Türkiye dışında da faaliyet gösteren bölgesel bir oyuncuya dönüştürmek olacağını açıkladı.

Medical Park’ın ortağı ve Sancak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Sancak da; Carlyle’ın gerçekleştirdiği sermaye yatırımının Medical Park’ın bilançosunu güçlendirdiğini ve şirketin bölgesel bir güç olmasına katkı sağlayacağını ifade etti.


İçeriği Paylaşın