Eczacılık Kongresi İstanbul’da

Eczacılık Kongresi İstanbul’da

Eczacılık Kongresi İstanbul’da

Bizi Takip Et


Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP)  Kongresi, Türk Eczacılar Birliği’nin ev sahipliğinde 3-8 Eylül 2009’da İstanbul’da yapılıyor. Kongre’ye Türkiye’den ve dünyanın hemen her ülkesinden yaklaşık 5 bin ziyaretçinin katılması bekleniyor.

Dünyada ilaç ve eczacılık alanında söz sahibi olan, sektöre yön veren ve eczacılık mesleğinin gelişimi için çaba gösteren meslek örgütlerinin üyesi olduğu Uluslararası Eczacılık Federasyonu’nun, her yıl dünyanın başka bir ülkesinde düzenlediği kongre, Türk Eczacıları Birliği’nin ev sahipliğinde Eylül ayında Türkiye’de gerçekleşiyor. Türk Eczacıları Birliği’nin hazırlıklarına 3 yıl önce başladığı Kongr’eye Türkiye’den ve dünyanın hemen her ülkesinden yaklaşık 5 bin ziyaretçinin katılması bekleniyor.
Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) Denetleme Kurulu Başkanı Ecz. Şerif Boyacı kongreyle ilgili bilgi verdi.

Son dönemde toplumun hemen her kesimince sağlık hizmeti üretiminin çağdaş koşullarda getirilmesi ve geliştirilmesi konusunda neler yapılabileceğiyle ilgili sağlık profesyonellerinin nasıl katkı sunabileceği araştırılmaktadır. Eczacılık alanında konuyla ilgili olarak FIP 2020 Vizyon, Misyon ve Stratejik Planı oluşturulmuştur.

FIP Vizyonunun ana ilkesi olarak; dünyada nerede ve ne zaman olursa olsun karar vericilerin ilaçla ilgili her tartışma ortamında bulunması gerektiği fikri saptanmıştır. Bunu eczacılık alanında gerçekleştirebilmek için misyonunu; bilimsel ve serbest eczacılık uygulamalarının geliştirilmesi ve yeni keşifler, yöntemler ile güvenli, uygun fiyatlı ve kaliteli ilaca dünya ölçeğinde ulaşmanın yolunu sağlamaya çalışmak olarak belirlemiştir. FIP’in sağlık hizmet üretiminin devamlılığının sağlanması ve geliştirilmesi adına eczacılığın katkıları konusunda bu şekilde bir vizyon ve misyona sahiptir.

FIP bu çalışmalarını 68 yıldan beri gerçekleştirdiği yıllık kongrelerde üye kuruluşlarıyla tartışıp kararlaştırmaktadır. Bu kongrelerin 50.si 1990’da İstanbul’da yapılmıştı. 19 yıl aradan sonra bu yıl 69. kongre yine ülkemizde, TEB’in ev sahipliğinde 3-8 Eylül 2009 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleştirilecektir. Kongrenin ana teması  ‘İlaç Kullanımında Sonuçların Sorumluluklarına Hazır mıyız?’ olarak saptanmıştır.

Kongrenin dili İngilizcedir, ancak kongre süresince “Auditorium” salonunda ve bir diğer salonda Türkçeye anında tercüme yapılacaktır. Bu şekilde meslektaşlarımız her iki salonda yapılan sunumları takip edebileceklerdir.

Kongreye katılımcı olarak yurtdışından yaklaşık 4.000 kişi bekliyoruz. Yerli katılımcılarımız için 800 kişilik kontenjanımız olacak.  Eczacılığın olimpiyatı sayılabilecek bu organizasyon meslektaşlarımızın bütün dünyadan meslektaşlarıyla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunabilme ve ülkemizin ve kendilerinin durumlarını ortaya koyarak bir muhasebe yapabilme fırsatı verecektir.

FIP HAKKINDA

1912 yılında Hollanda da kurulan FIP (International Pharmaceutical Federation/Federation International de Pharmacetique) bugün için üyesi bulunan 122 mesleki birlik vasıtasıyla yaklaşık olarak iki milyon serbest çalışan ve bilimsel eczacıyı temsil etmekte. FIP bünyesinde ayrıca 4 bin eczacının bireysel üyeliği bulunmaktadır.  FIP Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile resmi olarak ilişki sürdüren bir meslek örgütüdür.

Yaklaşık 100 yıllık geçmişinde FIP in öncelikli hedefleri, mesleğimizin güncel gereksinimleri ile geleceğe dönük beklentilerini karşılamak ve eczacılıktan beklenen sağlık hizmetlerinin çeşitlendirilmesi ve bu hizmetlerin üretilmesinin altyapısını hazırlamak. Bununla birlikte bilimsel gelişmelerle mesleki uygulamaların bütünleşmesinin ortaya çıkarılmasına öncülük etmektedir. Bunun sonucunda bünyesinde toplanan ciddi bilgi birikimi ile üyelerine– kurumsal ve bireysel–yararlı bir başvuru ağına sahip olmuştur. Sağlık hizmeti, eğitim ve bilimsel kuruluşlarla olan ilişkilerinde bu geniş ağın önemli katkısı olmaktadır.


İçeriği Paylaşın