Organ Bekleyenler İle Bağışlayanlar Buluştu

Organ Bekleyenler İle Bağışlayanlar Buluştu

Organ Bekleyenler İle Bağışlayanlar Buluştu

Bizi Takip Et


“Bir hayat da siz bağışlayın” sloganı kapsamında organ bekleyenler ve bağışlayanlar, İstanbul İl Sağlık Müdürü Porf. Dr. Ali İhsan Dokucu’nun da katılımıyla Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

Organ transplantasyonunun öneminin vurgulandığı toplantıda, İstanbul İl Sağlık Müdürü Porf. Dr. Ali İhsan Dokucu, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ali Soysal organ bağışının önemine dikkat çekerken, organ bağışlayanlar ve bekleyenler yaşadıkları sevinçleri ve hüzünleri paylaştı.

“BAĞIŞLADIĞINIZ ORGANLAR TOPRAK OLMUYOR, CAN OLUYOR”

Organ bağışının ülkemizde en çok canlı nakillerden gerçekleştiğini söyleyen İstanbul İl Sağlık Müdürü Porf. Dr. Ali İhsan Dokucu şöyle konuştu:

“Bugün burada gerçekleştirdiğimiz toplantısı bizim için bir gurur toplantısı. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2 yıl içerisinde organ nakli yapabilen önemli bir organ transplantasyon hastanesi haline geldi. Burada yakınlarının organlarını bağışlayan ve bu iş için burada emek harcayan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu bağışlar sayesinde sevdiklerinizin ya da sizin organlarınız toprak olmuyor, can oluyor, umutla bekleyen insanlara hayat oluyor.

İstanbul’da 2012 yılı içerisinde 282 beyin ölümü gerçekleşmiş ve 61 donör tespit edildi. Bu sayısı bizim hedeflerimizin altında. Yani 282 kişiden sadece 61 tanesi başka insanlara hayat verebilmiş. Organ bağışı konusundaki farkındalığı arttırarak bu sayıyı daha da yukarılara çıkarmalıyız. Bu yıl içerisinde toplam 1550 organ nakli gerçekleştirildi.

Toplam 1550 naklin 200’ü kadavradan yapıldı. Yani toplam nakillerin ancak yüzde 13’ü kadavradan nakil olmuştur. Ülkemizde kadavradan nakil sayısı, canlıdan yapılan nakil sayısına oranla çok düşük. Dünyada canlıdan canlıya nakil yapılan hasta sayısına baktığımızda Japonya’dan sonra biz geliyoruz. Geçtiğimiz 5yılda beyin ölümü gerçekleşmiş olan hastaların organları daha az bağışlanır hale geldi. Bu yüzden nakil bekleyen hastalarımızı gün geçtikçe kaybediyoruz.”

Porf. Dr. Ali İhsan Dokucu, ölen kardeşinin organlarını bağışlayarak 5 kişiye can verilmesine vesile olan Emine Dönmez Dursun’a teşekkür plaketi verdi.

“HAYAT BEKLEYENLERE HAYAT BAĞIŞLAYIN”

Toplantı konuşmacılarından Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ali Soysal, bu yıl ilkini düzenledikleri organ bekleyenler ve bağışlayıcıları bir araya getirdikleri bu toplantının her yıl yinelenmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“İnsan dokularının bir yedeği yok. Fonksiyonunu yitirmiş organlarla insanların belirli bir süre boyunca yaşama şansı oluyor.Bu yüzden bu insanların yaşamlarına devam ettirebilmelerinin tek şansı organ nakli. Biz Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak 2 yıllık bir hastaneyiz. Kısa sürede organ nakli yapabilir hale geldik. 2012 yılında hastanemizde 394 yoğun bakım ölümünün 20’si beyin ölümü olarak tespit edilmiş, bunların 3’ü donör olmuştur. 2011 yılında 124 yoğun bakım ölümünün 5’i beyin ölümü olarak tespit edilmiş, ancak 1 donör kullanılabilmiştir.

Yeni adıyla Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçtiğimiz 1 yıl içerisinde, 13 böbrek nakli, 3 karaciğer nakli yapılmıştır. Ama biz rakamları hiçbir zaman hastanemiz adına yeterli görmüyoruz. Organ nakli konusunda halkımızın daha da bilinçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ülkemizde ve İstanbul’da organ nakli için bekleyen çok fazla hastamız var ama bağış yapan hasta sayısı ne yazık ki bekleyen hasta sayısını karşılamıyor. Lütfen siz de hayat bekleyenlere, hayat bağışlayın.”


İçeriği Paylaşın