ASM, Grip Çağrı Merkezi Kurdu

ASM, Grip Çağrı Merkezi Kurdu

ASM, Grip Çağrı Merkezi Kurdu

Bizi Takip Et


2009 H1N1 gribi salgını devam ederken okulların ailelere gönderdiği aşılanma belgeleri ebeveynlerin kafasında soru işareti oluşturuyor. Birçok anne baba aşı yaptırıp yaptırmamak  konusunda  kararsız kalıyor.  Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Tıbbi Direktörü, Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı,  salgının giderek artacağına ve en etkili korunma yolunun ise aşılanma olduğuna işaret ediyor.

Merak edilen bir başka nokta, bu dönemde yaşanan tüm griplere domuz gribi olarak yaklaşılması. Peki bu durumda gribal enfeksiyon geçirenlerin aşılanması gerekiyor mu, gerekmiyor mu?

Prof. Dr. Metin Çakmakçı konuya şöyle açıklık getiriyor. “Yapılan muayenede, yüksek  ateş, kırgınlık, halsizlik, boğazda yanma ve ağrı ile baş ağrısı gibi gribal belirtiler görülüyorsa bunun nedeni yüzde 90 oranında 2009 H1N1 gribidir. Bu kişilerde tanı, PCR testiyle kesin olarak konduysa, aşılanmasına gerek yoktur.  Ancak, bunun dışında 2009 H1N1 gribi kesin tanısı konmamış vakaların, olası vaka olarak kabul edilmesi nedeniyle, aşılanmaları gerekir.”

Daha fazla bilgi için: ASM Çağrı Merkezi 44 44 276


İçeriği Paylaşın