Akne Aşısı Araştırması

Akne Aşısı Araştırması

Akne Aşısı Araştırması

Bizi Takip Et


Sanofi-aventis’in (EURONEXT: SAN ve NYSE: SNY) aşı bölümü Sanofi Pasteur, Kaliforniya Üniversitesi (San Diego) ile aknenin önlenmesi ve tedavisine yönelik immünolojik bir yaklaşım konusunda bir araştırma ve geliştirme anlaşması imzaladığını açıkladı. Bu yaklaşım, enflamasyonda Propionibacterium acne faktörlerinin spesifik nötralizasyonunu hedef alıyor. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

“Dünya genelinde en yaygın görülen deri hastalıkları arasında yer alan Acne vulgaris (akne), yalnızca ABD’de 50 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir.1 Tahminlere göre, akne ilaçları pazarının hacmi dünya genelinde 3 milyar doları aşıyor. Çok sayıda ve karmaşık etkenleri bulunan hastalık, özellikle Gram pozitif anaerobik bir bakteri olan ve insan derisinin mikro florasında normal olarak bulunan P. acnes’le ilişkilendirilmektedir. Aknenin hafif formlarının tedavisi, P. acnes’in benzoil peroksit ve oral veya topikal antibiyotikler gibi bakterisit ajanlarla yok edilmesine dayanır. Bu ajanlar, pek çok bakteri türünü ayırt etmeksizin öldürür ve deri mikroflorasının normal dengesini bozar.3 Antibiyotiklerin uzun süreli kullanımı, dirençli P. acnes suşlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.”

Sanofi-aventis Global Araştırma ve Geliştirme Başkanı Dr. Elias Zerhouni, “Bu fırsat, sağlık alanında karşılanmamış bir gereksinime cevap verebilecek, yeni bir etki mekanizmasına sahip ve kayda değer yararları olan immünoterapötik bir ürün geliştirilmesini sağlayabilir” dedi ve şöyle devam etti: “Araştırma aşamasındaki bu aşı ve tedavi, bu deri hastalığı şikayetine sahip pek çok kişiye daha iyi bir çözüm sunabilir” dedi.
Anlaşmanın finansal koşulları henüz açıklanmadı. Anlaşma, araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdürmek amacıyla Kaliforniya Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi’nden Dr. Chun-Ming Huang ve yardımcılarıyla yapılan iki yıllık araştırma işbirliğini içeriyor.


İçeriği Paylaşın