Sağlık Bakanlığı’ndan Okul Süt Programı Açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan Okul Süt Programı Açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan Okul Süt Programı Açıklaması

Bizi Takip Et


2 Mayıs 2012 tarihinde uygulamaya başlanan“Okul Süt Programı” çerçevesinde süt içen bazı çocuklarda sağlık problemi yaşandı. Sağlık Bakanlığı, yaşanan sağlık problemleriyle ilgili olarak bir açıklama yaptı.

“Süt, içeriğinde bulunan besin öğeleri itibarıyla özellikle büyüme gelişme çağında olan çocuklarımızın belirli düzeyde tüketmesi gereken temel bir gıda maddesidir” denilen açıklama şöyle devam ediyor:

“Bugüne kadar yapılan çalışmalarda ülkemizde süt tüketiminin yıllık kişi başına 24-26 litre olduğu bilinmektedir. Bu durum Avrupa Birliğinde  89 litre Avustralya’da 107 ve ABD’de 83 litredir.

Bugün itibarıyla, Bakanlığımızın da desteklediği Okul Süt Programı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarımızda başlatılmıştır.

Okullarda süt dağıtımından sonra Adana, Antalya, Sakarya, Edirne, Sivas, Diyarbakır, Eskişehir, Konya, Kırıkkale ve Samsun illerimizde bazı sağlık problemlerinin görüldüğü raporlanmıştır. Vakalar hafif seyirli olup yatarak tedavi gerektiren bir durumla karşılaşılmamıştır.”

İNEK SÜTÜ ALERJİSİ

Söz konusu program çerçevesinde dağıtılacak olan sütlerin tüm okul çağı çocuklarını kapsayacağı için çeşitli şikâyetlerin görülmesinin ihtimal dâhilinde olduğu belirtilen açıklamada, “Okul çağı çocuklarında inek sütüne alerji binde 5 oranında bildirilmektedir.  Süt şekerine karşı tahammülsüzlük ise daha çok 7-8. sınıflarda görülmekte olup bulantı, kusma ve ishal belirtileri gösteren bir durumdur” diniliyor. Açıklamada şu bilgiler veriliyor:

“Süt alerjisi için ailelerden önceden bilgi alınmak sureti ile bu çocukların program dışı tutulmaları; süt içimini takiben 6 saat içinde oluşabilecek şikâyetler için de sağlık kurumlarına yönlendirilmeleri hususu önceden belirlenmiştir.

Bu kapsamda yukarıda adı geçen illerde Halk Sağlığı Müdürlüklerimiz tarafından gerekli müdahaleler derhal yapılmış olup, izleme ve değerlendirme çalışmaları devam etmektedir.”


İçeriği Paylaşın