Dünya Psiko-onkoloji Kongresi’ne Türk Başkan

Dünya Psiko-onkoloji Kongresi’ne Türk Başkan

Dünya Psiko-onkoloji Kongresi’ne Türk Başkan

Bizi Takip Et


Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, kanser hastalarına psikiyatrik tedavi verilmesi için bilim dalı kuran İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Konsültasyon-Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı Başkanı ve Onkoloji Enstitüsü Psikososyal Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, bir ilki daha gerçekleştirdi.

Kanser psikiyatrisi ile ilgili dünya çapındaki en kapsamlı kongrenin başkanlığına seçilen Özkan, 13’ncüsü Antalya’da gerçekleşecek kongrede dünyanın dört bir yanından gelecek yabancı bilim adamlarına ev sahipliği yapacak.

DEPRESYON KANSER HASTASINDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ÇÖKERTİR

Kanser hastalarına psikiyatrik destek verilmesinin tedavinin ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sedat Özkan, şöyle konuştu: “Ülkemizde genel olarak hastalığın medikal tedavisi dünya şartlarında yapılmakta, ancak psikososyal boyutu yeterince önemsenmemektedir.  Amacımız; kanseri tedavi ederken hastada ortaya çıkma riski yüksek olan kaygı bozukluğu, depresyon, çöküntü ve beyin işlev bozukluğunu da tedavi etmek. Kişinin yaşadığı depresyon ister kansere ister kemoterapiye bağlı biyolojik süreçlerden dolayı olsun, kişinin bağışıklık sisteminin çökmesini hızlandırır.

Dolayısıyla kişinin tedaviye katılımı bozulur. Bu nedenle psiko-onkolojik tedavi, genel tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır.” Kanser psikiyatrisinin temellerinin 1960’lı yıllarda ABD’de atıldığını belirten Prof. Dr. Sedat Özkan, “Kanser psikiyatrisinin Orta Doğu, Doğu Avrupa ülkelerinde ve Türki Cumhuriyetler’de de yaygınlaşması için bilimsel anlamda öncülük yapıyoruz. Kanser psikiyatrisiyle ilgili en kapsamlı uluslar arası kongrenin Türkiye’de yapılmasında bu faktör de etkili oldu” diye konuştu.

YABANCI PSİKİYATRİSTLER TÜRKİYE’DE BULUŞACAKLAR

Dünya Psiko-onkoloji Birliği (International Psychooncology Society-IPOS) kanser hasta ve yakınlarına yönelik tüm çalışmalara öncülük ediyor. IPOS tarafından her yıl düzenlenen kongreler, kanser hastalarının tedavisinde psikolojik desteğin gerekliliğini duyurmak açısından büyük önem taşıyor. Bu yıl 12’ncisi Kanada Quebec’de düzenlenecek Dünya Psiko-onkoloji Kongresi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde 2011’de Antalya’da gerçekleştirilecek. 13. Dünya Psiko-onkoloji Kongresi’ne psikiyatri, onkoloji ve psikoloji camiasından binden fazlası yabancı bilim adamı olmak üzere iki bine yakın hekimin katılması bekleniyor.


İçeriği Paylaşın