Sağlık Bakanlığı’ndan Kas Hastalığı Açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan Kas Hastalığı Açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan Kas Hastalığı Açıklaması

Bizi Takip Et


Sağlık Bakanlığı yetkilileri, kas hastalarının (Duchenne Muskuler Distrofi)  yakınlarının temsilcileriyle görüşerek kök hücre çalışmaları hakkında bilgi verdiler.
Bu bilgilendirme toplantısıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kök hücre denemeleri ve tedavisinin dünyadaki çalışmalarla eşzamanlı yürütüldüğü bildirildi.

Açıklamada, “2 Ağustos 2010 tarihinde, kalıtsal olarak geçen ve şu anda kesin tedavisi mümkün olmayan kas hastalığına (Duchenne Muskuler Distrofi) yakalanan hasta yakınlarının temsilcileriyle Bakanlığımız yetkilileri arasında bir görüşme gerçekleşmiştir. Görüşmede, hastalığın kronik olması sebebiyle uzun süreli bakım sırasında karşılaşılan problemler ele alınarak Bakanlığımız tarafından kendilerine her türlü desteğin verileceği vurgulanmıştır” denildi.

Kök hücre tedavisinin zaten Sağlık Bakanlığı’nın gündeminde olduğu, bakanlığın, 22 Nisan 2010 tarihinde uzmanları bir araya getirilerek bir değerlendirme toplantısı yaptığı belirtilen açıklama şöyle devam ediyor:

TÜRKİYE’DEKİ KÖK HÜCRE ÇALIŞMALARI

“Toplantıda,  kas hastaları için kök hücre tedavisi konusunda bilim adamları tarafından yapılan değerlendirmede, bu yöntemin insanlarda denenebilmesi için yeterli bilimsel veri olmadığı görüşü ortaya konmuştur. Ülkemizde kök hücre denemeleri ve tedavisi dünya ile paralel bir gelişme göstermekte, bu konuda birçok çalışma sürmektedir.

Bu tür hastalarımız için yeterli bilimsel veri birikimi ve bilim adamlarının ortak bir görüşü olması durumunda kök hücre denemeleri elbette yapılabilir. Ancak, bu konu Bakanlığımızın iradesi olmaktan çok, bilimsel bir karar konusudur. Kas hastaları ve kök hücre konusunda yapılacak her türlü bilimsel çalışma Bakanlığımız tarafından destek görecektir.

Aile Hekimliği uygulamasının yıl sonunda tüm ülke düzeyinde hayata geçmesi ve aile hekimliğiyle entegre evde bakım hizmetlerinin yaygınlaşması sonucunda bu hastalarımızın uzun süreli bakım sırasında karşılaştıkları sorunlar daha da hafifleyecektir. Ayrıca, kas hastalarımıza yönelik bakım konusunda eğitim programlarının planlama çalışmaları da sürdürülmektedir.”


İçeriği Paylaşın