Eczacılar, Sandoz İle İlacın Tarihine Yolculuk Yapacak

Eczacılar, Sandoz İle İlacın Tarihine Yolculuk Yapacak

Eczacılar, Sandoz İle İlacın Tarihine Yolculuk Yapacak

Bizi Takip Et


Sandoz, ilk olarak 1986 yılında gerçekleştirdiği  “Eczacılık ve İlaç Toplantıları” serisinin 4. Türkiye turunu gerçekleştirmeye hazırlanıyor. İlacın insanoğluna ilk sunuluşundan, günümüzdeki biyolojik ürün üretim teknolojisine kadar gelen süreci adım adım anlatan toplantılarda bu konuya özel hazırlanan bir film de gösterilecek. Dünya’nın ilk biyobenzer ilaç üreticisi olan Sandoz’un bu alana yaptığı yatırımlar ve biyobenzer ilaç üretiminin aşamaları da toplantıların gündem maddelerinden biri olacak.

Ekim ayında başlayacak olan “Eczacılık ve İlaç Toplantıları” serisinin bu yılki ilk durağı, Erzurum olacak. 18 Ekim’de Erzurum’da düzenlenecek olan program, 29 Kasım’da Diyarbakır, 30 Kasım’da ise Şanlıurfa’da gerçekleştirilecek. “Eczacılık ve İlaç” başlıklı toplantılarda, Prof. Dr. Ecz. Osman Özdemir ile Novartis Grup Türkiye Başkanı – Sandoz Türkiye Genel Müdürü Dr. Altan Demirdere konuşmacı olarak yer alacaklar.

Prof. Dr. Ecz. Osman Özdemir, “Değişen Eczacılık” başlıklı sunumunda, geleneksel dönemden insan odaklı uygulamalar dönemine kadar eczacılığın gelişimini ele alacak. Prof. Özdemir, “Dünyada eczacılık gelişmeleri nelerdir?” sorusuna detaylarıyla yanıt vererek, Türkiye ve dünyadaki iyi eczacılık uygulamalarını anlatacak.

Dr. Ecz. Teknolog Altan Demirdere ise sunumunda, “İlacın Tarihi,  Modern İlacın Keşfi ve Dünyada ve Türkiye’de İlaç Sanayi” konularına detaylı olarak değinecek. Bu organizasyonun, sağlık zincirinin hastaya en yakın halkası olan Eczacılar açısından önemini Demirdere şu şekilde değerlendiriyor: “Bugün dünyada 2 bini aşkın ilaç fabrikasında üretilen yaklaşık 800 bin ilaç ve bu ilaçların takdim edildiği 1.5 milyonun üzerinde farklı galenik form mevcut. İlacı son noktada hastaya sunan eczacılarımızın, hasta sağlığı ve akılcı ilaç kullanımı konusunda çok önemli rolü olduğuna inanıyoruz. ” 2018 yılında 3 il ile başlayan “Eczacılık ve İlaç Toplantıları” serisi, Türkiye turuna 2019 yılında da devam edecek.


İçeriği Paylaşın