Endoskopi Devri Sona Mı Eriyor? Geliştirilen Kapsül İle Erken Teşhis Mümkün Olacak

Sabancı Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu Rabia Tuğçe Yazıcıgil, Boston Üniversitesi’nde kurduğu laboratuvarda, yutulabilen nohut büyüklüğünde kablosuz veri gönderen bir kapsül geliştirdi.

Endoskopi Devri Sona Mı Eriyor? Geliştirilen Kapsül İle Erken Teşhis Mümkün Olacak

Bizi Takip Et


Sabancı Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Boston Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği (ECE) bölümünde, kendi kurduğu laboratuvarda çalışmalarını yürüten Asist. Prof. Rabia Tuğçe Yazıcıgil, önemli bir buluşa imza attı.

Yazıcıgil, MIT (Massachusetts Institute of Technology) ile yürüttüğü çalışmalarında yutulabilen nohut büyüklüğünde, kablosuz veri gönderen bir kapsül geliştirdi. Geliştirilen bu kapsül sayesinde endoskopiye gerek kalmadan başta mide ve bağırsak rahatsızlıkları daha erken teşhis edilebilecek. Böylece hastalara daha erken teşhis konularak hızlı tedaviye geçilebilecek.  

"KAPSÜL 10 DAKİKADA BİR KABLOSUZ VERİCİYLE VERİ İLETECEK"

Kapsülü sağlık açısından güvenli bir şekilde yutulabilecek milimetrik boyutlara indirmeyi amaçladığını dile getiren Yazıcıgil, "Midedeki kanamayı ya da başka hastalıkların bulgusu olabilen gazların algılanması için düzenlemeler yaptık. Her 10 dakikada bir aktive olan kapsül, 16 saniye boyunca sinyalleri işleyip bunları 12 milisaniye içerisinde kablosuz vericiyle cep telefonuna ya da bilgisayara iletecek. Bizim tasarladığımız kapsülü vücudunuzun içinde sağlığınızı takip eden, hastalık bulgularını sindirim sistemi içerisinde algılayan ve size hastaneye gitmeden bilgi veren bir teknoloji olarak düşünebilirsiniz."  Canlılar dışındaki testlerin başarıyla sonuçlandığını belirten Yazıcıgil, "Bir sonraki aşama canlılar üzerine olan testlerimizi gerçekleştirmek olacak. En önemlisi klinik uygulamalara bir adım daha yakın olmamız, çünkü artık kapsülümüz milimetrik boyutlarda ve çok düşük güç (10-9 Watt - nanoWatt)   seviyelerinde çalışabilir durumda. İleride bu kapsüllerin herhangi bir güç kaynağı, batarya, gerektirmeden mide içerisinde kendi enerjisini toplayarak çalışmasını da hedefliyoruz” dedi.


İçeriği Paylaşın