Erkekler Hangi Estetikleri Yaptırıyor?

Erkekler Hangi Estetikleri Yaptırıyor?

Erkekler Hangi Estetikleri Yaptırıyor?

Bizi Takip Et


Estetik operasyonlarla veya ameliyatsız güzelleşmek için kendisine başvuranların dörtte birinin erkekler olduğunu söyleyen Amerikan Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Dr. Çağrı Sade, erkeklerin de iyi görünmenin önemini keşfettiklerini vurguluyor.

Dr. Çağrı Sade, “Günümüzde erkekler de kadınlar gibi daha iyi görünmek, bakımlı olmak istiyorlar. Genç ve bakımlı görünmek, her yaş ve meslek grubundan erkek için önemli. Gerek özel, gerekse iş hayatlarında iyi görünmenin, bakımlı olmanın ve genç kalabilmenin sayısız avantajlarının farkındalar” diyor.

Dr. Sade, erkekler arasında yaygınlaşan estetik trendiyle ilgili soruları yanıtladı.

. Amerika’da yaşayan erkekler arasında, estetik yaptırma oranının iyice arttığı söyleniyor. Şu anda Türkiye’de erkekler arasında da böyle bir “estetik trendi” var mı?

Erkekler arasında estetik müdahale ve operasyonların artmasındaki başlıca neden, kanımca teknolojinin de yardımıyla uzun iyileşme süreçlerine gereksinimin azalması ve özellikle ameliyatsız yöntemlerdir.

. Estetik yaptıran kadın ve erkek sayısının birbirine yakın olduğu söylenebilir mi?

Günümüzde estetik cerrahlar artık azımsanmayacak sayıda erkeği ameliyat ya da ameliyatsız yöntemlerle gençleştirmeye çalışıyor. Yine de estetik yaptıran erkeklerin oranının kadınlarla kıyaslandığında çok daha az olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bana başvuran hastaların yaklaşık 4’te 1’i erkekler. Bundan 5 sene önce herhalde hastalarımın ancak yüzde 20’siydi. 10 sene önce ise hastalarımızın ancak yüzde 10 -15’i erkeklerdi.

. Özellikle hangi yaş kesimi ve hangi iş kolundan ya da sosyal statüden erkekler estetik yaptırıyor?
Sanatçılar, öğrenciler, öğretmenler, doktorlar, avukatlar, iş adamları vb. bütün meslek kollarından hastalarımız oluyor. Günümüzde erkekler de kadınlar gibi daha iyi görünmek, bakımlı olmak istiyorlar. Genç ve bakımlı görünmek, her yaş ve meslek grubundan erkek için önemli. Gerek özel, gerekse iş hayatlarında iyi görünmenin, bakımlı olmanın ve genç kalabilmenin sayısız avantajlarının farkındalar.

. Hangi iş kolundan ya da sosyal statüden erkekler, nerelerine estetik yaptırmak istiyor?

Bize başvuran genç yaştaki erkek hastaların çoğunluğu burun şeklinden şikayetçi. Yine jinekomasti denilen erkekte memelerin kadın tipinde büyümesi ile başvuran sayısı da oldukça fazla. Liposuction ve bazen de ilave yöntemlerle estetik ve bir o kadar da psikolojik olarak rahatsız edici bu durum kolaylıkla ortadan kaldırabilir. Orta yaş ve üstü erkek hastalarımızın bize en sık başvurma nedeni ise göz çevresinde kırışıklıklar, göz kapaklarında sarkma, kaş düşüklüğü.

Yapılacak cerrahi işlemler olabileceği gibi botox ve geçici süreli dolgu maddeleri bu problemleri halletmede yeterli olacaktır. Hastalarımıza özellikle göbek, bel ve gıdık bölgelerinde lokalize yağlanma için liposuction sıklıkla uyguladığımız diğer bir yöntemdir.

Saç ekimi istemiyle bize başvuran hastaların sayısı da hiç az değildir. Uygun hastalara kabul görmüş yöntemler uygulanarak iyi sonuçlar alınmaktadır. Cinsel organının  boyundan ve bazen de rahatsızlık duyup bizden yardım isteyen  erkek hastalarımız da olabiliyor.

Yüz gençleştirici lazerler, epilasyon işlemleri de yine erkek hastalarımın bize başvuru nedenleri arasındadır.

. Kadınlar için “bir kez estetik yaptıran sürekli estetik yaptırıyor” denir. Erkeklerde de böyle bir durum var mı?

Bence hekim hastasının isteklerini iyi değerlendirmelidir. Eğer hastanın istekleri makul ve mantıklı ise hastaların aynı seansta veya ayrı ayrı rahatsız oldukları bölgelerinden ameliyat olmalarında bir sakınca olmadığını düşünüyorum.

Ancak hekim hastasını çok iyi değerlendirmeli ve gerekiyorsa bir psikiyatrdan yardım almalıdır. Beden dismorfik bozukluğu denilen mevcut bir kusurun abartılı olarak algılanması durumu atlanmamalıdır.

Farklı yerlerinden 4-5 kez ameliyat ettiğim erkek ve kadın hastalarım oldu. Bir kez operasyon geçiren kişi yapılan müdahalenin gerçektende zor olmadığını algıladığında sonraki operasyonlara daha kolay karar verdigini düşünüyorum.


İçeriği Paylaşın