Erkeklerde Orta Yaş Bunalımı

Erkeklerde Orta Yaş Bunalımı

Erkeklerde Orta Yaş Bunalımı

Bizi Takip Et


Çocukların evlenmesi ya da evden ayrılmış olması, mesleki yaşamın gerilemesi ya da emeklilikle birdenbire kesilmesi erkek menopozu olan andropozla aynı döneme denk geliyor genellikle. Böylelikle, var olan sorunları ağırlaşıyor. Bu yaşananların; basında “Azgın Teke Sondromu” ve “Sarkozy Sendromu” isimleriyle anılan “Orta Yaş Bunalımı”na yol açabildiğini belirten Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Sekreteri Psk. Gülüm Bacanak şu bilgileri verdi.

“Ortalama 50 yaşından sonra belirginleşen zihinsel fonksiyonlarda düşüş, huysuzluk, kıskançlık ve çapkınlık gibi alışılmamış davranış şekillerinin dikkat çektiği dönem orta yaş krizi olarak adlandırılabilir. Orta yaş krizine giren, cinsel isteğinde yalancı bir artış yaşayan, yemeye içmeye düşen, evini, karısını, işini veya sosyal çevresini terk etmeye teşebbüs eden, kıskançlığı artan, çapkınlık yapan ve keyfine düşkün olan erkeklere halk arasında azgın teke, bu durumun yaşanmasına da Azgın Teke Sendromu denir. Her erkekte görülecek diye bir kural olmasa da, orta ve ileri yaş içinde olan erkekler; yaşamlarını gözden geçirip kendileri için ne yaptıklarını sorgulamaya, genç bir partner aramaya ve kayıplarını fark etmeye başlayabilirler. Bu nedenle azgın tekeler estetik ameliyat, botoks yaptırma, ciltteki lekleri temizletme, yaşlılık belirtileri olan dudak ve alın çevresindeki kırışıklıların düzeltilmesi gibi yollara başvurarak ilişkilerinde kendilerine güvenlerini artırmaya çalışabilirler. Çok sık yapılan bir başka yanlış da, orta yaş krizine giren erkeğin veya tutkulu bir aşk ya da çok daha fazlasının yaşaması halinde bu sıkıntılı dönemin aşılacağı yanılgısıdır.”

YIKILMADIM AYAKTAYIM

Evini, kırk yıllık karısını, işini veya sosyal çevresini terk ederek "yıkılmadım ayaktayım" mesajı vermeye çalışan orta yaşlı ve yaşlı erkeklerin sorunlarına doğru tanı koymanın ve doğru yönlendirmenin toplumsal bir görev olduğunun altını çizen CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe de, “Bu soruna doğru tanı koyamazsak ve doğru çözümler üretemezsek evini terk eden erkeklere; kendine güven duygusunu yitirmiş, bir paçavra gibi bir kenara atılmış hissini yaşayan umutsuz ve mutsuz kadınlar eklenecektir. Çünkü sorun her ne kadar hormonsal gibi algılansa da psikolojiktir. Kişi yaşlandıkça yaşlananın ruhu değil bedeni olduğu ve ruhun gıdasını vermek kaydıyla her yaşın kendine göre güzellikleri olabileceği gerçeğini anlayamaz ise; huzursuzlaşır, kendini kötü hisseder ve anlamsız bir var olma çabası içine girer. Basında daha çok erkekler yer alsa da, ister kadın ister erkek olsun, durum fark etmez ve var olan partnerin ve evin dışında mutluluk aranmaya başlanır. Kısaca hayata renk katamama ve duygusal ihmaller azgın teke sendromuna yol açabilir” dedi.

MAGAZİN PROGRAMLARI ORTA YAŞ BUNALIMINI TETİKLİYOR

Magazin programların azgın teke sendromuna yakalananların sayısını arttırabileceğini söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psk. Gülüm Bacanak, “Magazin programlarının aldatma, yasak aşk, cinsellik, zengin ve ünlü orta yaşlı erkeklerin karılarını bırakıp, daha genç olanlara kaymaları, dedikodu ve ona bağlı konuları sık işlemesi halkın kafasını karıştırabilir, abartılı beklentiler yaratabilir ve artan yaşla birlikte cinselliğin kaybına ilişkin geliştirilen yanlış davranışlar azgın teke sendromuna yol açabilir” dedi. Bacanak şöyle devam etti:

“Yaşla birlikte azalan, dengesizleşen veya durağanlaşan cinsel hayat, saç dökülmeleri, saçlarda beyazlamalar, kilo artışı, sarkma ve çatlaklar; kişiyi mutsuzluğa ve karamsarlığa sevk edebilir. Yaşlanmaya başlayan bedenini ruhsal dünyasında kabul edemeyen veya içine sindiremeyen cinsel bilgileri kulaktan dolma erkek; medyanın verdiği gazla direnç olarak cinselliğini daha çok kullanmaya çaba gösterebilir. Psikolojik ve sosyokültürel durumlarına bağlı olarak cinselliğine ve cinsel rolüne aşırı anlam yükleyebilir, anlamsız bir var olma çabasına girebilir. Cinsel faaliyetlerinin azalmaya başladığı gerçeğinden rahatsız olan erkek; çevresine cinsel hayatında bir değişiklik veya herhangi bir azalma olmadığını, eskisi gibi devam ettiğini göstermek çabası içinde olabilir. Kişi cinsel duygu ve isteklerine esir olur, iradesini ve ahlak ölçülerini ayaklar altına alabilir ve sadece cinsel haz peşinde koşabilir. Hatta ilerleyen yaşlarda kendisinden yaş olarak çok küçük bir kişiyle birlikte olarak hala genç kaldığını ispat etmeyi deneyebilir.”

ALDATILMA ORTA YAŞ BUNALIMINA YOL AÇABİLİYOR

Orta ve ileri yaş döneminde aldatılan erkeğin imajını yenilemek ve incinen gururunu tamir etmek için azgın teke olabileceğine dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe, “Kariyer anlamında istediği yer ile bulunduğu yer arasında uçurum olduğunu düşünen erkeklerde Azgın Teke Sendromu daha sık görülebilirken aldatılmaya karşı bir direnç veya kabulleneme olarak da karşımıza çıkabilir. Orta yaşına rağmen gerçekleştirmek istediklerini yerine getirememiş olmak, şimdiye kadar istediği her şeyi başarmış ve artık ilgilenecek pek bir şeyi olmadığını düşünmek, partneri tarafından beğenilmemek ya da eşi tarafından aldatılma; hayatına egemen olan rutinleri değiştirmeye kalkan bir erkekte Azgın Teke Sendromu`nu tetikleyebilir” dedi.

CİNSEL GÜCÜ ARTIRAN İLAÇLARIN ETKİSİ

Erkeklerde yaşlanma ile birlikte yavaş yavaş androjen seviyesindeki düşme meydana geldiğini söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psk. Gülüm Bacanak şunları anlattı:

“Çünkü testosteron seviyesinde 40`lı yaşlarda düşmeye başlar. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yaşlı erkek popülasyonunun giderek artış göstermesi, androjen düşüklüğü ve buna bağlı gelişen iktidarsızlık bazı ilaçların kullanımını artırmıştır. Bu durum; evliliğin yaşamı güzelleştiren, huzur ve mutluluk veren yönlerini göremeyen, hormonsal kayıpların yarattığı yavaşlamayı iyi algılayamayan ve oluşan sonuçları sindirecek ruhsal örgütlenmeleri zamanında kuramayan erkeklerin çoğalacağının bir göstergesidir.”

ORTA YAŞ BUNALIMI YAŞAYAN ERKEKLERE ÖĞÜTLER

CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe, orta yaş bunalımı yaşayan erkeklere şu önerilerde bulundu:

“Yaşla birlikte görülen fiziksel değişimleri yadsımayın ve bu değişimlere şiddetli direnç göstermeyin. Çevrenize ben hala gencim mesajını vermek zorunluluğu, yaşlanmaya karşı yoğun bir kaygı ve korku duymayın. Doğa, yaşadığınız toplum ve yakın çevrenizle uyum içinde olun. Bu dönemi bir geçiş dönemi olarak değerlendirin ve yaşla birlikte gelen değişimi de hayatın bir parçası olarak algılayın. Çünkü her yaş döneminin kendine has güzel yönleri vardır. Dinç ve sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için düzenli egzersizler yapın. Saçlarınızı boyatın, imkanınız varsa saç ektirin, ancak genç kalmayı bir zorunluluk gibi algılamayın. Spor yapın, sigara ve alkol almayın, bazı hobiler gibi çeşitli aktivitelere yönelin.”

YAKINLARINA TAVSİYELER

Orta yaş bunalımlıerkeklerin, erkekliklerini kaybetmek gibi bilinçaltı saplantıları olabileceğini unutmayın, bu durumlarını ciddiye alın, sorgulamayın, ayıplamayın. Çünkü bu dönemde duygusallaşmaya başlarlar ve çevrelerindeki kadınlara alıcı gözle bakarlar. Fütursuzca para harcayabilirler. Fakat ilk şiddetli krizden sonra pişman olurlar. Bu nedenle eşinizdeki değişikliklere duyarsız kalmayın, fikirlerini dinleyin, iletişiminizi koparmayın, aşırı para harcamasının mantıklı olmadığını ona anlatın. Ona kendini iyi hissetmesini sağlayacak iltifatlarda bulunun. Onu dinleyin ve dertlerini paylaşın ve bu zor günleri birlikte geçirmeye çalışın. Dokunmanın verdiği hazza odaklanmanın tam doyurucu bir sevişme için temel koşul olduğunu, sevişme sırasında kadınla erkek arasında ellerle bedenin öteki bölümlerinin zevk vermek ve zevk almak için uyumlu bir işbirliği içinde olması gerekliliğini aklınızdan çıkarmayın. Son olarak dönüşü olmayan bir yola girmediğinizin altını çizin ve bir cinsel terapiste başvurun.”


İçeriği Paylaşın