Erkeklere İlginç Sertleşme Testi!


Bizi Takip Et


Masamda bir alet kutusu duruyordu.

“Herhalde arıza gerektiren bir durum oldu, teknik elemanlardan biri unuttu” diye düşündüm. Demet’e sordum “Bu kimin?”

“Size geldi, Esra Hanım” dedi.

Bir Demet’e, bir alet kutusuna baktım şaşkın şaşkın…. Kutuyu açtım. Sünger bir çekiç duruyordu içinde. Üzerindeki notu okumaya başladım;

“Bazı şeyler sert değilse, işlevini yitirir”

Sonunda bunun erkeklere yönelik cinsel sağlık bilgilerinin yer aldığı www.mavimucize.com isimli internet sitesinin tanıtımı olduğunu anladım.

Alet kutusu ve içinde süngerden yumuşak  bir çekiç… Pfizer’in sponsorluğunda hazırlanan sitede her 10 erkekten yedisinin yaşadığı sertleşme problemine işte böylesine yaratıcı, zeka ve mizah duygusu bir tanıtımla dikkat çekiliyordu. Sağlıkta uzman gazeteciler, köşe yazarları başta olmak üzere medya mensuplarına gönderilen bu basın kiti elime ulaştığında hemen siteye girdim.  Gözlerim en üstte duran başlığa takıldı:

SERTLİK BELİRLEME SINAVI: Ne Kadar Sertsiniz?

Gazetecilik merakıyla tıklayıp, ankete ulaştım. Anketin girişinde Türkiye’de sertleşme sorunu bulunan erkeklerin yüzde 80′den fazlasında hafif ya da orta derecede ereksiyon problemi görüldüğü belirtiliyordu. Hemen altında ise erkeklerin sertleşme derecelerini tek başlarına belirleyebileceği minik, basit bir test yer alıyordu.

Erkeklerin yanak, burun ve alın bölgelerindeki sertlikle cinsel organların sertliği arasında paralellik kuran test bakın nasıl yapılıyor?

1. Seviye
Sertleşme, dilinizi yanağınızın iç tarafına değdirdiğinizdeki seviyedeyse…
Grade 1: Penis sertleşmiyor.

2. Seviye
Sertleşme, diliniz yanağınızın iç tarafındayken parmağınızı yanağınıza değdirdiğinizdeki seviyedeyse…
Grade 2: Penis birleşme için yeterli sertlikte değil.

3. Seviye
Sertleşme, burnunuza dokunduğunuzdaki seviyedeyse…
Grade 3: Tam sertlik sağlanmıyor.

4. Seviye
Sertleşme, alnınıza dokunduğunuzdaki seviyedeyse…
Grade 4: Penis tam olarak sert.

Yapılan araştırmalara göre erkeklerin çoğu sertleşme sorununun tamamen iktidarsızlık anlamına geldiğini düşünüyor.  Oysa, tıbben sertleşme sorunu, tatmin edici bir cinsel ilişki için yeterli ereksiyona ulaşamama ya da ereksiyonu sürdürememe olarak tanımlanıyor. Yukardaki testi yapıp, ikinci ya da üçüncü seviyede çıkan erkeklere bu nedenle sevinmemelerini öneriyorum. Çünkü uzmanlara göre cinsel sağlığı yerinde olan bir erkekte tam olarak sertleşmiş penis anlamına gelen “grade 4” seviyesinin olması gerekiyor. Elbette yorgunluk, stres gibi faktörlere bağlı olarak zaman zaman sertleşme ile problemler olabilir. Ama bunun sürekli olması tedavi gerektiren ve incelenmesi gerektiren bir duruma işaret ediyor.

Peki, neden sertleşme seviyesi bu kadar önemli? Uzmanlara göre penis, erkek vücudunun barometresi… Çoğu erkeğin yorgunluk, ilerleyen yaş gibi etkenlere bağladığı sertleşme güçlüğü, vücudun başka bölgesindeki bir sorunun alarm sinyalleri de olabiliyor. Ereksiyon problemi erkeklerde diyabet, kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların ön habercisi olarak ortaya çıkabiliyor. Sertleşme güçlüğünden üç, dört yıl sonra şeker hastalığı ya da ani bir kalp krizi erkeklerin kapısını çalabiliyor. İşte bu nedenle uzmanlar, sertleşmeme deyip geçmemek, mutlaka nedenini araştırmak gerektiğini vurguluyorlar.
Peki, sertleşme testi ne kadar güvenilir? Pfizer yetkililerini arayıp sordum;

“Mavimucize.com sitesinde yer alan sertleşme testinin kaynağı nedir? Alın bölgesindeki sertliği ideal olarak nitelendiren bu test ne ölçüde tıbben gerçeği yansıtmaktadır?”

Pfizer yetkilileri ilk defa 22’inci Avrupa Üroloji Derneği Toplantısı’nda açıklanan testin “ereksiyon sertliği skoru” (ESS) olarak bilindiğini belirttiler. Derneği’nin 2008 yılında düzenlenen toplantısında da söz konusu testin, ereksiyon sertliğini ölçmede basit ve güvenilir bir ölçüm yöntemi olarak kabul edildiğini söylediler.

Sağlıklı bir cinsel yaşam ve bunu sağlayabilecek bir sertlik erkekler için gerçekten önemli. Türkiye’nin de aralarında olduğu 12 ülkede gerçekleştirilen Avrupa Cinsel Özgüven Anketinin sonuçları da bunu doğruluyor.

Anketin Türkiye ayağında 502 erkek ve kadınla görüşülmüş. Anketin sonuçlarına göre Türkiye’de yetişkinlerin yüzde 97’si iyi bir cinsel yaşam için erkeğin “cinsel açıdan özgüvenli olması”, yüzde 93’ü ise “sert bir ereksiyon gerçekleştirip sürdürmesi gerektiğine” inanıyor. Her beş kadından üçü ise, partnerlerinin cinsel yaşamlarını geliştirmek için daha sert ereksiyon yaşamak istediklerini düşünüyor ve bu oran Türkiye’de, Avrupa ortalamasından çok daha yüksek.

Ankete katılan her 5 kişiden 4’ü; yetersiz sertlikte ereksiyonun yol açtığı cinsel özgüven eksikliğinin, erkeklerin sosyal, iş ve aile yaşamlarına da olumsuz etkisi olabileceğini kabul ediyor.

Sertleşme problemi erkekler açısından böylesine önemli… Ancak, bu konudaki en büyük sorun sertleşme güçlüğü yaşayan çoğu erkeğin  çekindiği, utandığı ya da kendini kötü hissettiği için partnerleriyle ya da hekimleriyle bu problemi konuşmaması.

Oysa, sertleşme sorunu erkekler için kader değil. Günümüzde ağızdan alınan ilaçlardan enjeksiyonlara, cerrahi müdahalelerden  halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen penis protezlerine kadar bu sorunun çaresi var. Yeter ki, erkekler sertleşmeyle ilgili yaşadıkları zorlukları konunun uzmanı olan bir hekimle paylaşabilsinler…

esrako@gmail.com

www.esrakazancibasiilesaglik.com


İçeriği Paylaşın