Erkekte Meme Kanseri !

Erkekte Meme Kanseri !

Erkekte Meme Kanseri !

Bizi Takip Et


Kadınlar kadar sık olmasa da erkekler de meme kanserine yakalanabiliyor. Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Canan Uzel, bu hastalığa yakalanan erkeklerin kız çoçuklarında ve kız kardeşlerinde meme kanserine yakalanma riskinin 2-3 kat fazla olduğunu belirtti. Dr. Uzel hastalığın belirtileri, riskleri ve seyri ve tedavisiyle ilgili soruları yanıtladı:
ERKEKLERDE MEME KANSERİNİN GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR, BU SIKLIK NEYE GÖRE DEĞİŞİR?
Erkeklerde meme kanseri kadınlara göre çok daha nadir olarak görülür. Erkek meme kanseri tüm meme kanserlerinin % 1’inden azını oluşturmaktadır. Görülme sıklığı coğrafi konuma göre değişebilir. ABD’de her yıl 1.500 erkek bu hastalığa yakalanmaktadır. Bu sayı erkeklerde görülen tüm kanserlerin %1’inden azını oluşturmaktadır. Bizim ülkemizde yeterli istatistiksel veriler olmadığından gerçek rakamları bilmiyoruz.

ERKEKLERDE MEME KANSERİNİN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?
Yüksek seviyede ve uzun sürede östrojen hormonuna maruz kalma, düşük androjen hormonu; Bu durumlar karaciğer sirozu , testis hastalıklarında ve herhangi bir nedenle östrojen hormonu alınması nedeni ile oluşur. Ailede meme kanseri hikayesi de riski artıran diğer bir faktördür. Bu hastalık tanısını alan erkeklerin kız çoçuklarında ve kız kardeşlerinde meme kanserine yakalanma riski 2-3 kat fazladır. Bu nedenle bu guruba girenlerin tarama ve takip programlarına katılmaları önerilmektedir.

HASTALIK NE GİBİ BELİRTİLER VERİYOR?
Erkek meme kanserinde hastalığın seyri kadın meme kanseri ile aynıdır. Memede, koltuk altında şişlik ve sertlik, meme üzerindeki deride kızarıklık, meme başında içeri çekilme ve ağrıdır.

BU HASTALIK EN SIK OLARAK HANGİ YAŞ CİVARINDA GÖRÜLÜR?
Erkeklerde meme kanseri en sık 60 yaş civarında görülmektedir.

HASTALIĞIN SEYRİ NASIL OLUR?
Erkek meme kanseri hücre tipi ve özellikleri kadın meme kanseri ile aynıdır. Yapılan bazı araştırmalar göstermiştir ki genellikle erkek meme kanseri kadın kanseri ile karşılaştırıldığında daha hızlı seyretmektedir. Bunun nedeni erkeklerde tanının daha geç ilerlemiş dönemlerde konmasıdır. Bu da hastalığın seyrini olumsuz etkilemektedir.

ERKEKLERDE MEME KANSERİNİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?
Hastalığın tedavisi tamamiyle kadınlardaki tedavi ile aynıdır. Mastektomi (memenin alınması) cerrahi tedavi olarak uygulanmaktadır. Erkeklerde memede kozmetik kaygı olmadığından meme koruyucu cerrahiler tercih edilmemektedir. Cerrahi tedaviyi tamamlayıcı olarak hastalığın evresi ne bağlı radyoterapi (ışın tedavisi), kemoterapi ve hormonoterapi tedaviye eklenmektedir.

JİNEKOMASTİ NEDİR, ORTAYA ÇIKIŞ SEBEPLERİ NELERDİR? ERKEK MEME KANSERİ İLE İLGİSİ VAR MIDIR?
Jinekomasti erkeklerde meme ile ilgili en sık yakınma nedenidir. Tek veya iki taraflı memenin hacminin artması yani erkekte memenin belirginleşmesi ve büyümesidir. Hassasiyet ve ağrı bu büyümeye eşlik edebilir. Jinekomasti hiç bir nedene bağlı olmaksızın oluşabildiği gibi obezite, fazla alkol tüketimi, uzun süreli ilaç kullanımı, karaciğer-böbrek yetmezliği, yaşlılarda testis tümörlerinde, buluğ çağı dönemindeki genç erkeklerde hormon salınımına bağlı oluşabilir. Jinekomastinin varsa nedeninin araştırılması ve kanserden ayrımının yapılması gerekmektedir. Hasta, meme büyümesinden rahatsız ise liposuction veya meme dokusunun cerrahi olarak çıkartılması yöntemleri uygulanabilir.

PAGET HASTALIĞI NEDİR, ERKEKTE DE GÖRÜLÜR MÜ?
Paget hastalığı, meme başını tutan meme başında yara, akıntı ve ciltte egzama görünümü oluşturan ve sıklıkla meme kanserinin eşlik ettiği bir hastalıktır. Bu hastalık kadınlarda görülebildiği gibi nadiren erkeklerde de görülebilir.


İçeriği Paylaşın