Erken Evre Mide ve Kalın Bağırsak Kanserinde Ameliyatsız Tedavi Mümkün!

Erken evredeki mide ve bağırsak kanserinde ameliyatsız tedavi hakkında merak edilenleri Medical Park Gebze Hastanesi’nden Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Yakut, anlattı.

Erken Evre Mide ve Kalın Bağırsak Kanserinde Ameliyatsız Tedavi Mümkün!

Bizi Takip Et


Erken evredeki mide ve bağırsak kanseri geçiren veya riskli polipleri olan hastalar, son dönemde yeni kullanılan tekniklerden biri olan ESD/EMR yöntemi ile ameliyatsız tedavi imkânı buluyor. Yöntem hakkında bilgilendirmede bulunan Doç. Dr. Mustafa Yakut, ESD/ EMR işlemi sonucunda hastaların saatler içerisinde tümör hücrelerinden kurtularak ayakta taburcu olabildiklerini söyledi.

Erken evre mide ve bağırsak kanserinde kullanılan ESD/ EMR işlemi sayesinde hastalar herhangi bir kesik izi olmadan kapalı endoskopik yöntemle tedavi olarak aynı gün içerisinde taburcu olabiliyor.

Tedavinin cerrahi yöntemlere göre komplikasyonlarının daha az olduğunu belirten Medical Park Gebze Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Yakut, “Bu işlem Türkiye’de sınırlı sayıda merkezde yapılmaktadır. Medical Park Gebze Hastanesi olarak biz de bölgemizde bu sağlık hizmetini sağlıyoruz. Erken evre mide ve bağırsak kanseri tedavisinde kullanılan bu yöntemle hastalarımız yürüyerek taburcu olmakta, saatler içerinde vücudundaki kanser hücrelerinden kurtulmaktadır” dedi.

“ÜLKEMİZDE YENİ YAYGINLAŞMAYA BAŞLAYAN BİR YÖNTEM”

İleri endoskopik yöntemlerden ESD/ EMR yöntemi ile erken evre mide ve kalın bağırsak kanserinin ameliyatsız tedavisinin yapılabildiğinin altını çizen Doç. Dr. Mustafa Yakut, “Bu yöntem genelde Uzakdoğu’da kullanılmaktaydı, ülkemizde çok fazla yaygınlığı olmayan bir yöntemdi. Biz bunu multidisipliner bir şekilde hastanemizde uygulamaya ve başarılı sonuçlar almaya başladık. Bu durum hem bizleri hem de hastalarımızı memnun ediyor” ifadelerini kullandı.


İçeriği Paylaşın