Eşinden Daha Az Para Kazanan Erkek Aldatıyor

Eşinden Daha Az Para Kazanan Erkek Aldatıyor

Eşinden Daha Az Para Kazanan Erkek Aldatıyor

Bizi Takip Et


Aldatmanın hem kadının hem de erkeğin her zaman gündeminde olan bir konu olduğunu söyleyen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe; “Kadın-erkek ilişkilerinde bir noktada aldatma da mutlaka işin içine girmektedir. Kadın ve erkeğin aldatma için farklı nedenleri olabilmektedir. Bazen kötü giden bir ilişkinin sonucunda eşlerin birbirini aldatması söz konusu olurken, bazen de sadece eğlence ya da yeni bir heyecan yaşamak için aldatma gündeme gelebilir.

Erkekler genellikle cinsel heyecan ve skor için aldatırken, kadınlar ise daha çok duygusal ihtiyaçlar için eşlerini aldatırlar. Ancak aldatma her durumda can sıkıcıdır ve ilişkiyi zedeleyicidir” dedi.

Amerika’da Cornell Üniversitesi`nde son dönemde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre erkeğin eşinden az kazanmasının da aldatma nedeni olabileceğine dikkat çeken Dr. Keçe; “Erkeğin aldatması daha çok cinsel amaçlı gibi görünse de bazen erkeğin varoluşsal bir tepkisi de olabilir. Tüm toplumlarda erkeğe yüklenen bir görev vardır, erkek evin reisidir, ailenin geçimini sağlayan ve eve para getiren kişidir. Ancak son dönemlerde kadının da çalışmasıyla birlikte roller değişmeye başladı ve artık kadın da eşi kadar hatta bazen eşinden fazla para kazanmaya başladı. Erkek de bu durumu erkekliğine tehdit olarak algıladığında eşini aldatma eğilimi fazla olabilir. Burada amaç erkekliğini kanıtlamak ve kendi bilinçdışı dünyasında eşine üstünlük sağlamak olabilir” dedi.

KADININ FAZLA PARA KAZANMASI CINSEL SORUNA DA YOL AÇAR

CİSED olarak aldatma ile ilgili yaptıkları anket çalışmasında da Amerika’dakine benzer sonuçlar elde ettiklerini söyleyen CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “3250’i erkek 1750’i kadın olmak üzere 5000 kişi üzerinde yaptığımız bir çalışmada, katılımcıların yüzde 30’u en az bir defa eşlerini aldattıklarını belirtmişlerdir. Aldatan erkeklerin yüzde 55’inin eşleri onlardan daha fazla para kazanmaktadır.

Aldatan kadınlara baktığımızda ise yine eşlerinden fazla para kazanan kadınların daha bağımsız oldukları ve aldatmaya daha meyilli oldukları ortaya çıkmıştır. Maddi özgürlüğü olmayan kadınların ise aldatma oranları daha düşüktür’’ dedi.

Erkekler, eşleri kendilerinden fazla para kazandığında kendilerini daha az erkek gibi, başarısız ve işe yaramaz hissedebilirleceklerini de söyleyen Psk. Gülüm Bacanak; “Tabi ki her erkek böyle hissetmez, psikolojik faktörler, kişilik yapısı ve kültürel kodlar bu durumu etkileyebilir. Özellikle ailenin reisinin erkek olduğu ve erkeklik rolüne çok önem verildiği Türk toplumunda kadının erkekten fazla kazanması erkeği olumsuz etkileyebilir. Evlilik ilişkisinde sorunlara ve hatta cinsel sorunlara neden olabilir. Erkek eski gücünü kazanmak ve erkekliğini kanıtlamak için eşini aldatabilir’’ dedi.

EŞIN FAZLA PARA KAZANMASI ERKEN BOŞALMAYA DA YOL AÇABILIR

Cinsel sorunların da çoğu zaman ilişkideki rol dengesizliklerinden kaynaklanabileceğini söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psk. Dnş. Fatma Ayrık, “İlişkide bazı toplumsal roller vardır, kadının ve erkeğin rolleri bellidir. Erkek koruyan, kollayan, sahip çıkan kadın ise korunan ve sahip çıkılan, daha kırılgan ve naif olan ve erkeğin sahiplenmesine ihtiyaç duyan kişidir. Kişilerin kafasında rollere ilişkin böyle bir kodlama varken, kadının para olarak ya da statü olarak erkeğin önüne geçmesi erkekte cinsel sorunlara da yol açabilir. Bu durum özellikle sertleşme sorunu ve erken boşalmaya neden olabilir’’ dedi.


İçeriği Paylaşın