Estetik Göz Kapağı Operasyonuyla Hayata Genç Bakın

Estetik Göz Kapağı Operasyonuyla Hayata Genç Bakın

Estetik Göz Kapağı Operasyonuyla Hayata Genç Bakın

Bizi Takip Et


Göz kapaklarındaki fazla cilt ve yağ, kişiyi olduğundan yorgun ve yaşlı gösteriyor. Çaresi estetik göz kapağı operasyonu. Memorial Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Barış Çakır, göz kapağı operasyonuyla ilgili soruları yanıtladı.

Estetik göz kapağı operasyonu nedir?
Estetik göz kapağı operasyonunda göz kapaklarındaki fazla cilt, yağ ve kas dokusu çıkartılır. Bu operasyon ile alt göz kapaklarındaki torbalanmalara neden olan yağlar çıkartılmaktadır. Operasyon tek başına uygulanırken kaş kaldırma ve yüz germe operasyonları ile kombine edilebilir.

Neden uygulanır?
Düşen alt ve üst göz kapakları, hastayı olduğundan ve hissettiğinden daha yaşlı ve yorgun gösterdiği gibi, hastanın sağlıklı görmesinde de engel olabilir.

Kimlere uygulanabilir?
Bu operasyon ciddi sistemik hastalığı olmayan, gerçekçi beklentilere sahip olan erkek ve kadınlara uygulanır. Üst göz kapağındaki cilt sarkmaları nedeniyle gözleri kısık görünen kişiler, bu operasyondan fayda görürler. Alt göz kapağında torbalanmaları olan, ancak torbaların altında da çukurluklar bulunan kişilerde yağ çıkartılmaz, bu yağlar çukur bölgelere doğru taşınır.

Bu durumlarda dikkat!..
Bu operasyonun hipertiroidi, şeker hastalığı, kuru göz hastalığı, göz tansiyonu olan hastalara uygulanırken dikkatli olunmalıdır. Operasyondan önce kanamayı artıracak ilaçlar kullanmıyor olmanız gerekir.

Hayata daha genç bakmak için…
Estetik göz kapağı operasyonunda izler çok yakından bakılsa bile fark edilmeyecek kadar azdır. Genişliği artmış kas ve cilt çıkartıldıktan sonra aynı iz ile kaşı kaldırmakta mümkündür. Daha estetik bir görüntü elde etmek için gözün dış kenarı daha yukarı alınabilmektedir.

Operasyon sonrası…
Şişliklerin az olması için ıslak pamuklarla ilk 2–4 saat bandaj ve soğuk uygulama yapılır. Aynı gün ya da 1 gün sonra hastaneden çıkmak mümkündür. 4. ya da 5. günlerde dikişler alınır. İlk hafta, yatarken başın vücut seviyesinden yukarda olması gerekir. Estetik göz kapağı operasyonundan 10-15 gün sonra şiniklerin çoğu iner ve hasta sosyal hayatına geri dönebilir.

Kaynak: Memorial Hastanesi web sitesi
(www.memorial.com.tr)


İçeriği Paylaşın