Meme Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Meme Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Meme Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Bizi Takip Et


Büyük göğüslerin kadınlarda boyun ve sırt ağrılarına, deri enfeksiyonlarına sebep olabildiği gibi, psikolojik problemlere de yol açabileceğini belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ali Mezdeği, “Meme küçültme ameliyatları kadının estetik görünümünü düzeltmek amacıyla yapılmakla birlikte, aynı zamanda rekonstrüktif bir operasyondur” dedi.

Opr. Dr. Ali Mezdeği, meme küçültme estetiği ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

. Meme küçültme ameliyatları sadece estetik amaçlı mıdır?
Meme küçültme ameliyatları sadece estetik amaçlı değildir, aynı zamanda fonksiyonel faydaları da vardır. Özellikle ağırlık etkisiyle boyunda ve sırtta ortaya çıkan ağrılar, sutyen askılarının yaptığı ciddi basılar, yaz aylarında meme altında oluşan tahriş ve pişikler gerçek manada fonksiyonel sorunlar oluşturur.

Meme küçültme ameliyatı ile hem estetik olarak güzel bir göğüs dokusuna sahip oluruz ve hem de bahsedilen fonksiyonel sorunlardan kurtulmuş oluruz.

. Normalden büyük olan göğüsler kişilerin beden ve ruh sağlığına zarar verir mi? Ne gibi zararlar söz konusudur?
Normalden büyük olan göğüs dokuları ağırlık etkisiyle boyunda ve sırtta ortaya çıkan ağrılar, sutyen askılarının yaptığı ciddi basılar, yaz aylarında meme altında oluşan tahriş ve pişikler gerçek manada fonksiyonel sorunlar oluşturarak beden sağlığına zarar verir.

Psikolojik açıdan ise en önemli zararı özgüven üzerindeki negatif etkisidir. Kıyafet seçimindeki zorluklar, spor yaparken yaşanan zorluklar ya da yaz aylarında deniz-havuza girerken yaşanan zorlukla sosyal açıdan kısıtlanmalara yol açar.

“18 YAŞINDAN BÜYÜK VE GENEL SAĞLIK DURUMU YERİNDE OLAN KİŞİLERE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI YAPILABİLİR”
. Meme küçültme ameliyatı kimlere yapılabilir? Her isteyene yapılır mı?

Meme küçültme ameliyatı 18 yaş üstünde olan ve anestezi almasında kontrendikasyon olmayan herkese yapılabilir. Genel olarak hastanın vücut sağlığının yerinde olması yeterlidir.

. Meme küçültme ameliyatının muayene aşamaları nelerdir?
Genel olarak hastanın şikâyetleri dinlendikten sonra muayene aşamasına geçilir. Muayenin ilk aşaması gözlem yani inspeksiyondur. Gözlem aşamasında bakarak genel olarak asimetri (büyüklük açısından, meme ucu seviyeleri ve meme altı çizgisi seviyeleri açısından) değerlendirilir. Sonrasında meme ucu seviyesi ve meme altı çizgisinden meme ucuna dek olan mesafelerin ölçümü yapılır.

Bu ölçümler kullanılacak tekniği belirleme de birinci derecede önemlidirler. Sonrasında göğüs dokusunun süt bezlerinden (glandüler doku) veya ağırlıklı yağ dokusundan mı oluştuğu muayene ile değerlendirilir. Final olarak tüm bu verilerin ışığında uygulanacak cerrahi yöntem planlanır ve hastaya detaylı olarak bilgi verilir.

. Ameliyattan önce hastadan hangi tetkikleri yaptırmasını istiyorsunuz?

Meme küçültme ameliyatı öncesinde hastanın yaşına göre ultrason veya mamografi ile radyolojik incelemesini değerlendirmek bilimsel açıdan en uygun olanıdır.

Bunlara ilave olarak ameliyat öncesinde rutin kan tahlilleri her halükarda yapılacaktır ve değerlendirmeler neticesinde ameliyat aşamasına geçilecektir.

“İDEAL GÖĞÜS ÖLÇÜSÜ 80-85 BEDEN ARASINDADIR”
. İdeal göğüs ölçüsü var mıdır? Göğüs büyüklüğüne nasıl karar veriliyor?

Bunca yıllık tecrübelerime göre göğüs küçültme ameliyatı amacıyla başvuran hastaların hemen hepsi olabilen en küçük memeye sahip olmak istiyorlar. Ancak estetik cerrah olarak benim güzellik anlayışıma göre ideal büyüklük 80-85 beden arası yani natürel olmalıdır. Bu durumda tabii ki hastanın istek ve arzularını da dinleyerek birlikte karar vermeliyiz. Burada hastanın mevcut fiziki yapısını (boy, kilo, omuz çevresi gibi) da dikkate almalıyız.

. Meme küçültme ameliyatında hangi yöntemler uygulanıyor? Uygulanacak yönteme neye göre karar veriliyor?
Meme küçültme ameliyatlarında uygulanacak yöntemi belirlerken estetik cerrahın tecrübesi ya da seçimleri, hastanın muayene bulguları ve isteklerine dikkat etmek gereklidir. Benim felsefem olabildiğince minimum kesi ve iz üzerine kurulu olduğu için hastanın muayene bulguları izin verirse sadece meme ucu etrafından bu ameliyatları yapmak isterim ve buna uygun teknik kullanırım. Bu tekniğin bir adım ilerisi ‘Vertikal Teknik’ olarak adlandırılan meme ucu etrafı ve orta hattan dikey olarak aşağıya doğru uzanan kesi ile yapmaktır. Bu teknikte de ilkinde olduğu gibi hastaların izle ilgili sorunları büyük olasılıkla olmayacaktır.

Bundan daha büyük ve sarkık olan göğüslerde ‘Ters T Tekniği’ olarak adlandırılan meme altı çizgisinde de boylu boyunca kesinin yapıldığı teknikler bulunmaktadır.

Meme küçültme ameliyatında uygulanacak tekniği belirlerken hastanın muayene bulguları, istekleri ve estetik cerrahın tecrübesine göre karar vermek en doğrusu olacaktır.

. Meme küçültme ameliyatlarında hastanın meme büyüklüğüne göre farklı teknikler uyguluyor musunuz?
Meme küçültme ameliyatında büyüklükten ziyade meme ucu seviyesi daha da önemlidir. Meme ameliyatından önce ne kadar büyük olursa olsun finalindeki hacim büyük olmayacaktır. Ancak meme ucu seviyesine göre güzel planlama yapılırsa ameliyat neticesi izsiz bile olabilir.

. Anestezi türü hastanın isteğine göre değişiklik gösterebilir mi?
Meme küçültme ameliyatında genel anestezi veya local anestezi ve sedasyon uygulamasını birlikte düşünebiliriz. Hasta bu iki anestezi türünden sadece birini seçmek durumundadır.

“MEME KÜÇÜLTME AMELİYATINDA AYNI GÜN TABURCU OLABİLİRSİNİZ”
. Meme küçültme ameliyatları ne kadar sürüyor? Hastalar ameliyattan sonra hastanede ne kadar süre kalıyor?

Meme küçültme ameliyatı ortalama 2,5 saat sürer ve hasta isterse aynı gün bile taburcu olabilir. Ya da 1 gece hastanede misafir ettikten sonra taburcu edebiliriz.

. Meme küçültme ameliyatında komplikasyon riski var mıdır?
Evet, her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatında potansiyel komplikasyon riskleri bulunmaktadır. Genel olarak enfeksiyon, kanama ve hematom riskleri karşılaşabiliriz. Bunlardan korunmak için maksimum dikkati göstermek zorundayız. Bunların dışında yağ nekrozu, meme ucu ve etrafındaki renkli kısımda nekroz, yara iyileşmesinde sorunlar gibi komplikasyonlarla karşılaşabiliriz. Her halükarda bu komplikasyon riskleri minimaldir ve yine de karşılaşmamak için özen göstermek yeterlidir.

. Ameliyattan sonra iz kalır mı?
Her ameliyatımda olduğu gibi meme küçültme ameliyatlarımda da izlerden nefret ettiğim için minimum kesilerle ameliyat yapmayı tercih ediyorum. Ameliyat sonrasında ise izlerle ilgili olarak ilave tedaviler yapmanın faydalı olduğunu düşünüyorum. Netice itibari ile bu ameliyatın finalinde izle ilgi sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum diyebilirim.

. Ameliyat sonrası hastalar nelere dikkat etmeli?
Ameliyattan 3 gün sonra hastanın banyo yapmasına izin veriyoruz. Banyo yaptıktan sonra dikiş hattı üzerindeki bantları saç kurutma makinesi ile kurutması yeterli olacaktır. 10 gün kadar spor yapmasını önermiyorum ve 1 ay süre ile sporcu sutyeni kullanması yeterli olacaktır.

“MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI, BAŞLI BAŞINA MEME KANSERİ NEDENİ DEĞİLDİR”
. Meme küçültme ameliyatı meme kanserine neden olabilir mi?

Ameliyat başlı başına meme kanseri nedeni değildir ve olamaz. Ailesinde meme kanseri hikâyesi olan veya memede şüpheli kitlesi olan hastalarda meme küçültme esnasında çıkartılan parça patolojik incelemeye gönderilerek erken tanı koyma fırsatımız dahi olabilir. Erken tanı ise özellikle kanser olgularında hastanın hayatını kurtarır.

. Meme küçültme ameliyatından sonra hastanın kilo almasına bağlı olarak memeler tekrar büyür mü? Memenin tekrar büyüdüğü ya da hastanın memnun kalmadığı durumlarda ameliyat tekrarlanabilir mi?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında hasta kilo aldığında göğüsleri de büyür. Ne kadar büyüyeceği ise ne kadar kilo aldığına bağlıdır. Abartı büyüme olursa ya da estetik açıdan ameliyat sonrası netice hastayı memnun etmemiş ise ameliyat tekrar planlanabilir ve uygulanabilir.

. Doğumdan sonra da meme küçültme ameliyatları yapılabilir mi?
Meme küçültme ameliyatları doğum sonrasında emzirme dönemi bitiminden sonra yapılabilir. Emzirme dönemi bittikten 3-6 ay sonra, hormonal dengeler stabil hale geldiğinde meme küçültme ameliyatının yapılması en sağlıklı olanıdır.

“AMELİYATTAN SONRA EMZİREBİLME ORANLARI YÜZDE 70-75 ARASINDADIR”
. Meme küçültme ameliyatı süt bezlerine zarar verir mi?

Meme temel olarak süt bezleri ve yağ dokusundan oluşur. Küçültme ameliyatlarında ise her iki dokudan değişik oranlarda çıkarım yapmak gereklidir. Ameliyat basil başına kalan süt bezlerine zarar veren bir uygulama değildir ve hatta bizim uyguladığımız tekniklerde hastanın emzirebilme oranları yüzde 70-75 seviyelerindedir. Dolayısıyla kalan süt bezlerinde ameliyattan dolayı bir zarar oluşmadığını söyleyebiliriz.


İçeriği Paylaşın