Liposuction ve High Definition Liposuction Uygulamaları

Liposuction ve High Definition Liposuction Uygulamaları

Liposuction ve High Definition Liposuction Uygulamaları

Bizi Takip Et


Yağ aldırma olarak da bilinen liposuction nedir? High Definition Liposuction nedir? Ultrasonik liposuction yönteminin klasik liposuctiondan farkı nedir? Kimler high definition liposuction için uygundur? High definition liposuction yöntemi en çok vücuttaki hangi bölgeler için kullanılır? Hasta bu sürece nasıl hazırlanır? İşlem ne kadar sürer? Anestezi gerekir mi? Hastanede yatış gerekli midir? Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır? İz kalma gibi bir problem olabilir mi? High Definition Liposuction sonrası hastalar nelere dikkat etmelidir? İşlem sonrasında hastanın yeniden kilo alma riski var mıdır?

İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya Hastanesi Estetik Ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Murat Diyarbakırlıoğlu, Liposuction ve High Definition Liposuction hakkında merak edilenleri Türkiye’ye Sağlık Yolu programında anlattı.

. Yağ aldırma olarak da bilinen liposuction nedir?
“Liposuction yaklaşık 40 yıldan fazla plastik cerrahinin içerisinde sıkça uygulanan yöntemlerden biridir. Liposuction, yağ dokusunun içerisine öncelikle sıvı verilip o dokunun parçalanması daha sonra da dışarıya vakum yardımıyla alma sistemidir.”

GELİŞMİŞ LIPOSUCTION: HIGH DEFINITION LIPOSUCTION

. Vücut şekillendirmede gelinen son nokta olan High Definition Liposuction nedir?
“High Definition Liposuction, liposuctionda yeni bakış açısına verilen addır. Daha önceleri sadece bir yağ alma operasyonu olan liposuction biraz daha ilerledi ve vücut hatlarının ortaya çıkartılması, küçük kas çizgilerinin belirlenmesi gibi ayrıntıların ortaya çıkartılmasını amaçlayan yeni liposuction yöntemleri geliştirildi. Bunların tamamına High Definition Liposuction denir. High Definition Liposuction genellikle enerji bazlı liposuction cihazlarıyla gerçekleştirilir. Bunlar arasında en sık kullanılanı ultrasonik liposuction (vaser liposuction) yöntemi olarak bilinir. Bu yöntemle vücudu ciddi anlamda atletik bir görüntüye kavuşturmak mümkündür.”

HIGH DEFINITION LIPOSUCTION DÖNEMİ

. Ultrasonik liposuction yönteminin klasik liposuctiondan farkı nedir?
“Klasik liposuctiondaki tüm basamaklar ultrasonik liposuctionda da uygulanır. Fakat fark, yağ dokusunu farklı bir enerji vasıtasıyla eritilmesidir. Yağ dokusu eritildikten sonra da dışarı alınır. Ultrasonik liposuctionun avantajı yağ dokusunun homojen bir şekilde eritilebilmesi; dolayısıyla da cilt altı yağ dokusuna kadar bir eritme sağlanabilmesidir. Bu şekilde hem her taraftan eşit düzeyde yağ alınabilir hem de klasik liposuctionda görülen eşitsiz alımlardan ve cilt düzeyindeki düzensizliklerden de kaçınılmış olunur.”

SON DÖNEM VÜCUT ŞEKİLLENDİRME YÖNTEMİ

. Kimler high definition liposuction için uygundur?
“High definition liposuction öncelikle bir kilo verme yöntemi değildir; bir vücut şekillendirme yöntemidir. Dolayısıyla çok aşırı kilolu olanlar yani vücut kitle endeksi 30-32’nin yukarısında olan hastalar bunun için çok uygun değillerdir. Yağ düzeyi belli bir seviyenin altına inmiş, spor yapan, hali hazırda bir alt yapısı olan insanlar için daha uygundur. Ancak bu şekilde hafif bir düzeyde yağ alımı ile birlikte vücut şekillendirme yapmak mümkün olur.”

“EN SIK KARIN VE BEL BÖLGESİ ŞEKİLLENDİRİLİYOR”

. High definition liposuction yöntemi en çok vücuttaki hangi bölgeler için kullanılır? Uygulanamayan bölgeler var mıdır?
“Kadında ve erkekte en sık uygulanan bölgeler karın ve bel bölgesidir. Sırt da ikinci sırada sıklıkla uygulanan bölgedir. Erkeklerde son zamanlarda karın kaslarını (six pack) ortaya çıkarmak için oldukça talep vardır. Kadınlarda ise daha çok bel hattını oluşturmak, bel ve kalça oranlarını yeniden oluşturmak maksadıyla uygulanır. Bu oranlar sadece liposuctionla değil aynı zamanda alınan yağların farklı bölgelere enjekte edilmesi ile değiştirilir. Onun dışında kol ve bacak bölgeleri, kadınlarda basen bölgeleri, iç bacak bölgeleri sıklıkla ultrasonik liposuction uygulanan bölgelerdir.”

Öğretim Üyesi Dr. Murat Diyarbakırlıoğlu

İŞLEM ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

. Hasta bu sürece nasıl hazırlanır? İşlem ne kadar sürer? Anestezi gerekir mi? Hastanede yatış gerekli midir?
“Sigara hem klasik liposuction için hem de ultrasonik liposuction için çok önemli bir risk faktörüdür. Dolayısıyla sigaranın 2 hafta önceden kesinlikle kesilmiş olması gerekir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Çünkü ameliyat sahası oldukça geniştir. Onun dışında hastanın kan sulandırıcı ilaçlarını belli bir süre önce kesmiş olması gerekir. Ameliyat, bölgenin genişliğine göre değişmekle beraber yaklaşık 2-4 saat arasında tamamlanır. Genellikle kişi en az 1 gün hastanede yatar. Bazen ameliyat sahasının genişliğine göre 2 gün de hastanede yatış olabilir.”

İZ YOK, İYİLEŞME SÜRESİ KOLAY VE SORUNSUZ

. Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır? İz kalma gibi bir problem olabilir mi?
“Ameliyatlarda geniş kesiler olmadığı için ciddi bir iz problemi yoktur. Yaklaşık yarım santimlik küçük deliklerden kanüller vasıtasıyla yağ alınır. Ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde yaklaşık 3 haftalık bir korse kullanımı olur. Tüm ameliyat sahalarında farklı o bölgeye uygun korseler (karın korseleri, bacak, kol korseleri gibi) kullanılır. Hasta ameliyat gününün akşamında yürümeye başlar. Ancak çeşitli pozisyon kısıtlamaları olabilir. Klasik liposuctiona göre de şişlikleri, morlukları ve iyileşme süreci çok daha kısa olan bir operasyondur.”

. Liposuction sonrasında kişi ne zaman denize ya da havuza girebilir?
“Korseyi yaklaşık 3 hafta kullanmak gerektiği için denize, havuza girme de bu süreyle kısıtlıdır.’’

İŞLEM SONRASI KİLO KONTROL ALTINDA OLMALI

. High Definition Liposuction sonrası hastalar nelere dikkat etmelidir?
“Hastaların dikkat etmesi gereken birinci konu korse kullanımıdır. Korse kullanımı yaklaşık 3-4 hafta sürer. Bunun dışında diyetlerine çok dikkat etmeleri; kabızlıktan kaçınmaları gerekir. Dolayısıyla lifli beslenmeye çok dikkat etmelidirler. Bu ameliyatın en uygun adayları, kilosunu belli düzeyde uzun süredir tutan hastalar olduğu için ameliyat sonrasında da kilonun korunması gerekir.”

“İŞLEM SONRASI KİLO ALMAK ZORDUR”

. İşlem sonrasında hastanın yeniden kilo alma riski var mıdır?
“Liposuction, ameliyat yapılan bölgede nispeten kalıcı bir kilo kaybı sağlar. Belli bir yaştan sonra yağ hücre sayımız sabit kalır. Liposuctionda da yağ hücre sayısı azaltıldığı için kilo kaybı nispeten kalıcıdır. Fakat kişi kilo almakta ısrarcı olursa yine de kilo alabilir.”

. Ultrasonik liposuctionun yan etkileri klasik liposuctiona göre nasıldır?
“Ultrasonik liposuction yönteminde yağ dokusu dışında hiçbir dokuya zarar verilmez. Damarlara, sinirlere herhangi bir zarar verilmediği için şişlik, morarma gibi etkileri de daha az olur. Aynı zamanda iyileşme süreci daha kısa ve çok daha hızlı olur.”

ERKEKLER DE LIPOSUCTION YAPTIRIYOR

. Erkekler daha çok hangi sorunlarla vücut şekillendirme istemektedir?
“Vücut şekillendirme için başvuran erkekler genellikle kiloları çok fazla olmayan, spor yapan, belli bir alt yapıya ulaşmış kişilerdir. Fakat fitness yapanların da bildiği gibi karın kaslarının ortaya çıkması oldukça zordur. Kol ve göğüs kasları daha kısa sürede ortaya çıkartılırken karın kasları biraz daha zor ortaya çıkartılır. Dolayısıyla erkekler daha çok six pack oluşturmak maksadıyla gelirler. Onun dışında kol çizgilerinin ve göğüs hatlarının belirginleşmesi gibi amaçlarla başvururlar. Bunlar zaten genellikle kombin olarak yapılır.”

VÜCUDUNUZU ŞEKİLLENDİRMEK İÇİN 1 HAFTANIZI AYIRIN!

 . Yurt dışından gelecek olan hastalar bu işlem için ne kadar süre ayırmalılar?
“Hastanede yatış genellikle 1 gündür. Onun dışında ameliyat sonrasında en az 2-3 defa kontrol olur. Dolayısıyla yaklaşık 6-7 gün, bu ameliyatın başarıyla gerçekleştirilip hastanın yolcu edilmesi için uygun bir süredir.”


İçeriği Paylaşın