Estetik Öncesi Üç Boyutlu Görüntü

Estetik Öncesi Üç Boyutlu Görüntü

Estetik Öncesi Üç Boyutlu Görüntü

Bizi Takip Et


Matrıx filminde kullanılan 3D fotoğraf simülasyonu yani 3 boyutlu görüntüleme sistemi ABD’den sonra Türkiye’de de estetik cerrahide kullanılmaya başlıyor. Bu sistemle estetik operasyon yaptırmak isteyenler; operasyon öncesinde, operasyon sonrası 3 boyutlu fotoğraflarını görebilecekler. Bu sayede hastaların, ameliyat sonrasında tam istedikleri görüntüye kavuşmaları mümkün olabiliyor. 3 boyutlu görüntüleme sistemini Türkiye’ye getiren Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Naci Çelik, “3D yani üç boyutlu sisteminin özelliği, beklenen sonucu hâlâ kullanılmakta olan programlarda olduğu gibi sadece yan resimden değil önden, alttan, çaprazdan yani nereden isterseniz öyle gösterebilmek” diyor.

 

PLASTİK CERRAHİDE YENİLİK

 

3D fotoğraf simülasyonu, plastik cerrahi uygulamalarına yeni bir boyut kazandırıyor. 3 boyutlu fotoğraf sistemindeki gelişmeler; yeni bilgisayar programlarıyla desteklenerek estetik uygulamalar yaptırmak isteyenler için meme büyütme, burun estetiği, dolgu gibi işlemlerde uygulama sonrası beklenen sonucu göstermeye izin veriyor.
Ameliyat planlamasında büyük kolaylık sağlayan, hastaları mutlu edecek bu işbirliğinde işlemler hastanın 3 boyutlu fotoğraflarının çekilmesiyle başlıyor, ardından cerrahın Sculptor programını kullanarak ameliyat planlaması yapması ve ameliyat sonrası beklenen görünümün üç boyutlu olarak hastaya gösterilmesiyle devam ediyor. Dr. Naci Çelik 3D sistemiyle ilgili şu bilgileri veriyor:

 

“Hastalar, kendilerini bilgisayar ekranında ameliyat sonrası planlanan yeni halleriyle üç boyutlu olarak görebiliyorlar. Görüntü 3D olduğu için görüntüyü döndürebiliyoruz ve hastanın her pozisyondan görebilmesini sağlıyoruz. Bu aşamada hasta bize fikirlerini belirterek planda değişiklikler de yapabiliyoruz. Yeni sistem hastaların karar vermesini kolaylaştırdı. Bu programda hastaların anlaması gereken en önemli şey bunun ameliyat sonucu olmadığı. Burada gösterilmek istenen şey mesela daha farklı bir burun yüzünüzde nasıl durduğudur. Beklenen sonucu hâlâ kullanılmakta olan programlarda olduğu gibi sadece yan resimden değil önden, alttan, çaprazdan yani nereden isterseniz öyle gösterebilmek. Yine özellikle meme büyültme ameliyatlarında kullanılacak protez büyüklüğünü hastayla birlikte seçebiliyoruz. Hasta bir protez nasıl duruyor veya ondan bir büyük ya da bir küçük boyu nasıl duruyor merak ediyor ve bunu ekranda üç boyutlu olarak görebiliyor.”

 

Matrix filminden aşina olduğumuz bu görüntü birleştirme uygulaması şimdi plastik cerrahide hasta memnuniyetini artırmak için kullanılmaya başladı.

 

3D (3 BOYUTLU) FOTOĞRAF SİMÜLASYONU NEDİR?

 

Canfield Imaging Systems tarafından geliştirilen VECTRA® 3D kamerası, yine aynı firma tarafından geliştirilen  Sculptor™ adındaki bilgisayar yazılımını tamamlayarak plastik cerrahide uygulama öncesi ve sonrasına en yakın sonucu kendi bedeniniz üzerinde görebilme fırsatı tanıyan bir görüntüleme sistemidir.


İçeriği Paylaşın