Üç Boyutlu Görüntüleme ile Yüz Tasarımı

Üç Boyutlu Görüntüleme ile Yüz Tasarımı

Üç Boyutlu Görüntüleme ile Yüz Tasarımı

Bizi Takip Et


Üç boyutlu görüntüleme ile yüz tasarımı nedir? Üç boyutlu yüz tasarımı ile yeni baştan bir yüz tasarlamak mümkün müdür? İple burun kaldırma kimlere uygulanabilir? Çok aşırı kemerli burnu olanlara bu yöntem uygulanabilir mi? Buruna dolgu ne amaçla yapılır? Dudak dolgusuyla nasıl bir dudak tasarlanabilir?

Medikal Estetik Hekimi Dr. Sami Tan Sarıgül, üç boyutlu görüntüleme ile yüz tasarımını ve estetik girişim geçirecek kişinin memnuniyetindeki önemi Sağlığım İçin Herşey’de anlattı.

SIRADANLAŞTIRMADAN YÜZ ESTETİĞİ

. Üç boyutlu görüntüleme ile yüz tasarımı nedir?
“Üç boyutlu görüntüleme sistemi, son yıllarda özellikle hekimlerin imdadına yetişti. Bu sistem sayesinde, örneğin burnunu beğenmeyip ameliyat olmak isteyen kişinin ameliyat sonrası nasıl bir buruna sahip olacağı endişesi giderildi. Böyle bir istekle gelen kişinin hemen 3 boyutlu görüntüsü alınır. Kameranın birçok noktadan çektiği görüntüler bilgisayara atılır. Kişi, 360 derece her açıdan kendi yüzünü görür. Sadece burnunu değil örneğin çenesini de beğenmediğini görür. Kişiye yakışacak burun hemen ekranın sağ tarafına taşınır; orijinal görüntüsü de sol taraftadır.  Sağda burun yapılandırılmaya, o yüze uygun hale getirilmeye çalışılırken hasta da isteklerini söylemeye başlar. Örneğin, burnunun kanatlarının biraz daha dar olmasını, ucunun biraz daha kalkmasını ya da daha doğal gözüksün diye birazcık kemer isteyebilir. Hastanın isteği tam olarak anlaşıldıktan sonra iş artık hekime kalır. Yüzündeki bütün değişiklikler altın orana en uygun şekilde yapılır. Kişinin kendi karakterli yapısı bozulmadan ve onu herkese benzetip sıradanlaştırmadan hastaya en uygun yüz elde edilir. Sonra da gerekiyorsa ultra-matrix iplerle asılır ve üstüne dolgusu yapılır. Hastanın istediği gibi sonuçlanması için radyoferakans, fokuslu ultrason gibi diğer yardımcı yöntemler uygulanır.”

ÇENEYE YAPILAN UYGULAMALAR

. Üç boyutlu yüz tasarımı ile yeni baştan bir yüz tasarlamak mümkün müdür?
“Üç boyutlu yüz tasarımı ile eksik olan birçok şey değiştirilebilir. Dolgularla basık kısa bir çene uzatılabilir. Elmacıklar, dudak kenarlarındaki çukurluklar da doldurulup daha oval daha güzel bir çene elde edilebilir. Artık ameliyatsız yöntemler bütün dünyada çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Çünkü zaman çok kıymetli ve insanlar sosyal hayatları kesintiye uğrasın istemiyorlar. Ameliyatsız iplerle yüz asma 40-45 dakika sürmektedir. Diğer işlemlerle en fazla 1-1,5 saat sürer. Sonuç itibariyle bir öğle yemeği arasında bile yapılacak çok iş var.”

. İple burun kaldırma kimlere uygulanabilir? Çok aşırı kemerli burnu olanlara bu yöntem uygulanabilir mi?
“Burada hekimin doğru hastayı seçmesi çok önemlidir. Ciddi bir deviasyonu ve burun problemi yoksa, kemiksel anlamda artık bu iş cerrahiye gidecek denmiyorsa iplerle yaklaşık kalıcılığı 3-4 yıl olan burun asmalar yapılabilir.”

Dr. Sami Tan Sarigül

 

BURUNA DOLGU NE AMAÇLA YAPILIR?

. Buruna dolgu ne amaçla yapılır?
“Buruna dolgu, şekil vermek amacıyla yapılır. Örneğin burun çok basıksa, doldurularak sanki orada bir kıkırdak varmış gibi güzel bir estetik kıvrım yapılır. Hafif bir kalkıklık da verilir. Burun dibine bir miktar botoks yapılır ve oradaki kaldırıcı kaslar devredışı bırakılıp dolguyla desteklenerek burnun ucu kaldırılır.”

FRANSIZ DUDAĞI HERKESE UYGUN MU?

. Dudak dolgusuyla nasıl bir dudak tasarlanabilir?
“Dudağın şekli kesinlikle o yüzün anatomik şekline uygun olmalıdır. Yanlış uygulamalar ve yanlış hasta seçimi nedeniyle ördek gibi uzun dudaklar ortaya çıkmaktadır. Son dönemde Fransız dudağı diye adlandırdığım üst dudağın yukarı doğru kalkık olduğu şekil özellikle istenmektedir. Bazı iğnelerle belirli planlar ve dolgu verilerek dudağın dönmesi sağlanır. Ancak yüzü uygun olmayan kişilere yapılırsa yakışmayabilir. Bu tasarım da 3 boyutlu görüntüde rahatlıkla tasarlanabilir.”


İçeriği Paylaşın