Gençlerin Estetik Merakı

Gençlerin Estetik Merakı

Gençlerin Estetik Merakı

Bizi Takip Et


Estetik burun ameliyatı yaşı genç kızlarda 15, erkeklerde ise 17’ye düştü. Estetik operasyonlarda genç kızlar arasında; burun, göğüs, liposuction ve dudak estetiği ilk sıralarda yer alıyor. Gençler arasında kaş kaldırmak için botoks yaptıranlar bile var.

Gençler, üniversite (ÖSS) sınavı sonrası soluğu estetik cerrahi uzmanında alıyor. Uzmanlar, son yıllarda genç kızlar arasında estetik operasyon talebinin arttığını belirtiyorlar.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Erol Kışlaoğlu, estetik uzmanlara başvuran genç kızların; Penelope Cruz’un vücut hatlarına, Angelina Jolie’nin dudaklarına, Jennifer Lopez’in kalçalarına sahip olmak istediklerini söyledi.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Erol Kışlaoğlu ve Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Süreyya Şeneldir estetik operasyonlarla ilgili bilgi verdiler.

BURUN ESTETİĞİ GENÇLERDE DE İLK SIRADA

Uzmanların verdiği bilgiye göre, kilosundan şikâyetçi olanlar fazla yağlardan kurtulmak için liposuction’ı, göğüslerinin küçük veya fazla büyük olmasından yakınanlar ise göğüs estetiğini tercih ediyor. Ancak burun estetiği, gençler arasında da en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında başı çekiyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Süreyya Şeneldir, estetik burun ameliyatlarının eskiden, en erken 18 yaşında yapıldığını, fakat artık bu yaşın genç kızlarda 15, erkeklerde ise 17’ye düştüğünü belirtiyor. Burunda yapılacak düzeltmenin, yüzün görünümünü son derece olumlu etkilediğini belirten Şeneldir, yapılacak operasyonun kişinin kemik ve kıkırdak yapısına uygun, normal anatomiyi bozmadan sadece kusurların giderildiği bir operasyon olması gerektiğine dikkat çekti.

Gençleri burun estetiğinde en sık yapılan hatalar konusunda uyaran Opr. Dr. Süreyya Şeneldir, “Eskiden artistik (yapıldığı belli olan) burunlar yapılırdı. Şimdi doğal burunlar (yapıldığı belli olmayan) yapılıyor. Ayrıca asimetri, yapılan burnun, yüzle orantılı olmaması, istenmeyen sonuçlara sebep olacaktır” dedi.

AMELİYATTAN KORKANLARA 2 SENELİK DOLGU BURUN

Hokka gibi bir buruna sahip olmak konusunda kararlısınız, ama ameliyattan korkuyorsunuz. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Erol Kışlaoğlu, ameliyattan sonra burnunuzun nasıl bir şekil olacağını merak edenlerin, “dolgu maddesi” ile 8 aylık veya 2 senelik yeni bir buruna kavuşabileceğini söylüyor.

Prof. Kışlaoğlu, 8 ay veya 2 senelik sürenin, kullanılan dolgu maddelerinin dayanıklılık süreleri olduğunu belirterek, bu süre sonunda dolgu maddesinin vücut tarafından emilip burnun yavaş yavaş eski şekline döneceğini, dolguyla burun estetiğinin 5-10 dk. içinde yapılabilecek bir yöntem olduğunu söyledi.

BOTOKS BİLE YAPTIRIYORLAR 

Estetikle ilgili hem kızlardan, hem de erkeklerden en çok gelen taleplere değinen Prof. Kışlaoğlu, “Gençlerin favori estetikleri arasında neredeyse yüzde 50 oranla başı çeken burun estetiğini, yüzde 20 ile göğüs estetiği takip ediyor. Genç kızlar arasında liposuction yaptırmak isteyenlerin oranı da yine yüzde 20’lerde” dedi.

Prof. Kışlaoğlu, dolgu yöntemiyle dudaklarına istedikleri şekli verdirmek isteyenlerin oranını da yüzde 10 olarak belirtiyor. Kışlaoğlu’nun belirttiğine göre, estetik uzmanlara başvuran genç kızlar Penelope Cruz’un vücut hatlarına, Angelina Jolie’nin dudaklarına, Jennifer Lopez’in kalçalarına sahip olmak istediklerini söylüyor.

“BOTOKSU BİZ YAPMASAK, KOZMETİK MERKEZLERİNE GİDİYORLAR”

Kaşlarının kalkık görünmesini isteyen genç kızların ailelerini de ikna ederek botoks için geldiklerini belirten Prof. Kışlaoğlu, “Bu gençlere botoks yapıyorum. Çünkü botoks kalıcı hasar vermiyor ve altı-sekiz ay içinde zaten eriyor. Bu sayede gençler, kendilerini çok daha güzel hissettiklerini söylüyorlar. Biz yapmazsak gidip kozmetik merkezlerinde yaptırıyorlar” dedi.

Tatil döneminde yapılan estetik operasyonlarda zamanlamanın önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, bazı yöntemlerde iyileşme süresinin biraz uzun olduğu göz önüne alınarak,  örneğin; burun ameliyatının 1 ay kadar önce yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Öte yandan, kendisinin de uyguladığı, açılımı Minimal Girişimle Burun Estetiği olan MİR yöntemi ile 30 dk. süren ameliyat sonrası, hastanın 4-5 saat sonra evine dönebildiğini de hatırlatan Prof. Kışlaoğlu, MİR tekniği ile yapılan operasyon sonrası, kişinin sosyal hayatına daha çabuk döndüğünü belirtti.

ANNEYE LIPOSUCTION, KIZINA DUDAK DOLGUSU

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, gençlerin ÖSS sonrası estetiğe başvurmalarına ailelerin nasıl baktığı konusunda şunları söyledi:

“Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de estetik yaşı oldukça aşağılara düştü. Artık 16-17 yaşındaki genç kızlar burun ve göğüs ameliyatı için geliyor. Özellikle genç kızlar, lise son sınıfta iyi bir karne karşılığında ebeveynlerinden estetik sözü alıyor. Kimi aileler liseden yeni mezun olup ÖSS’ye giren çocuklarının estetik talebine sıcak yaklaşıyorlar. Yakın zaman önce anne-kız geldiler. Anne biraz kiloluydu, liposuction yaptırmak istediğini söyledi. Liposuction’a da kendisini, kızının ikna ettiğini söyledi. Liseden yeni mezun kızının da dudak estetiği yaptırmak istediğini anlattı. Anneye liposuction yaptık, kızına da dudak dolgusu uyguladık.”

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu da, KBB Uzmanı Dr. Süreyya Şeneldir de, estetik operasyonlarla ilgili olarak mutlaka işin uzmanına başvurulması gerektiğini vurguladılar.


İçeriği Paylaşın